|
|
کدخبر: 4197

تصمیم دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

تصمیم دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

عقب نشینی هیات دولت در برابر نحوه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی موضوعی است که برخی صاحب نظران با شک تردید به آن نگاه می‌کنند.

به گزارش جدید پرس:

در ادامه اختلاف روزهای اخیر بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و هیات دولت بر سر نحوه افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح، روز گذشته مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه توضیحاتی به خبرنگاران داد.

 این توضیحات کوتاه در حاشیه جلسه هیات دولت داده شد و مطابق آن، مسعود میرکاظمی در صحبت‌هایی که به سختی قابل شنیدن است، گفت: قانون حکم کرده است که انجام بگیرد، بحث مربوط به صندوق تامین اجتماعی است و صندوق به دولت مربوط نیست. این بخش مربوط به هیات مدیره (هیات امنای) سازمان است و طبق مصوبات قانونی انجام می‌شود. ممکن است تاخیری اتفاق بیفتد اما در نهایت خارج از قانون نیست.

با توجه به کشدار شدن موضوع اختلاف افزایش حقوق بازنشستگی و ورود بحث برانگیز مجلس شورای اسلامی به ماجرا، در مجموع از صحبت‌های روز گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه مطلب جدیدی بدست نمی‌آید و معلوم نمی‌شود که بلاخره دولت در مقابل این مسئله چه راهکاری در پیش گرفته است.

حرف‌های نامعلوم رئیس سازمان برنامه

این نقل قول کوتاه به همراه توضیحاتی درباره طرح رتبه بندی معلمان از روز گذشته مدام درحال بازنشر و دست به دست شدن در شبکه‌های مجازی است. با وجود این همرسانی اما بازنشستگان معترض نیز از این توضیحات چیزی متوجه نمی‌شوند.

به صورت دقیق‌تر از شنیدن صحبت‌های مسعود میرکاظمی معلوم نمی‌شود که آیا دولت اشتباه خود را پذیرفته است؟ آیا قرار هست مصوبه بحث برانگیز افزایش ۱۰ درصدی مستمری‌ها تغییری بکند؟

در این رابطه علی دهقان‌کیا، مسئول کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی شهرستان تهران به تجارت نیوز گفت: صحبت اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه را به فال می‌گیریم، انتظار داریم منظور از قانونی که آقای میرکاظمی در مورد افزایش حقوق کارگران بازنشسته راجع به آن صحبت کردند همان ماده ۴۱ قانون کار و ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی باشد که سالهاست مبنای تعیین دستمزد کارگران شاغل و مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی است.‌

نظر رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از این حیث حائز اهمیت است که از یکسو به دنبال استعفای حجت‌الله عبدالملکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم اکنون زیر نظر سرپرست اداره می‌شود و از سوی دیگر نیز در ماه‌های گذشته پیشنهادات و توصیه‌های این سازمان نقش موثری در تغییر حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان داشته است.

دلیل اهمیت موضوع

دعوای بازنشستگان تامین اجتماعی و هیات دولت از زمانی آغاز شد که هیات دولت برخلاف مصوبه هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، حقوق بازنشستگان سایر سطوح بگیر را به جای ۳۸ درصد تنها ۱۰ درصد افزایش داد. واکنش سراسری بازنشستگان معترض باعث شد تا کمیسیون تطبیق مقررات مجلس موضوع را بررسی کند.

نتیجه این بررسی هفته گذشته منتشر شد و به موجب آن مجلس جانب بازنشستگان را گرفت و رای به ابطال مصوبه هیات دولت داد.

این وضعیت مبهم بعد از آن به وجود آمد که دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت مدعی شد: تا زمانی که شخص رئیس مجلس این موضوع را به صورت رسمی ابلاغ نکند، نظر هیات تطبیق مقررات جنبه مشورتی خواهد داشت و تغییر مصوبه به استناد این نظر الزام آور نیست.

پیش از ورود مجلس به ماجرا نیز شماری از بازنشستگان در اعتراض به این وضعیت شکایت‌هایی را در دیوان عدالت اداری ثبت کرده‌بودند.

دولت چه تصمیمی خواهد گرفت؟

عقب نشینی هیات دولت در برابر نحوه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی موضوعی است که برخی صاحب نظران با شک تردید به آن نگاه می‌کنند.

علیرضا حیدری، نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری پیش از این گفت: به توجه رویکرد اقتصادی دولت و برنامه کنترل قدرت خرید، بعید است با نظر مجلس شورای اسلامی، دولت افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی را بازبینی کند.

در مقابل افرادی مثل محمد حسن زدا، معاون فنی و درآمد و سرپرست پیشین سازمان تامین اجتماعی نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: با انتشار تصمیم کمیسیون تطبیق مقررات مجلس، دولت راهی غیر از عقب نشینی ندارد.

 

منبع: خبر آنلاین
ارسال نظر

نظرات شما
 • unknown 0

  عقب نشینی چیه؟؟؟ مکه جنگه؟؟!!مگه مملکت قانون نداره ؟؟دولت باید طبق قانون رفتار کنه نه طبق مصلحت،وگرنه قانون رو کلا بزارن کنار همه جا طبق صلاح ومصلحت تصمیم بگیرن.

 • unknown 0

  آقای مسول سفر زیارتی لازم نیست حقوق ما
  را پرداخت کنید

 • مرتضی 0

  خبر بدرد بخور بگذارید، این شرح ها رو هزار بار نوشتند ت نوشتید.... حرفهای بازنشستگان رو در مورد دولت بگذارید... آزادی بیان داشته باشید، نه اینکه نمک به زخم بپاشید.... قاض القضات کشور که باید اسوه قانونمندی باشه، به محض اینکه بدهکار شده به صندوق و کم آورده، شروع به دور زدن قوانین و تفسیر به رای کردن قوانین کرده، وای به حال ما، قاچاقچی و اختلاسگر ها هم همین توجیهات رو دارند....

 • unknown 0

  آقای میرکاظمی چنانچه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی سایر سطوح را پایمال کنید.به خدا وند عادل از زندگی و روزگار خیری نمی بری مطمئن باش

 • جبرییل 0

  باتوجه به اینکه تامین اجتماعی مصوبه غیر قانونی دولت را اجرا کرده وخلاف قانون ۷۷خود عمل کرده بازنشسته ها میتوانند از این سازمان هم به دیوان عدالت اداری شکایت ببرند

 • unknown 0

  به نظر میرسد هیت دولت وجناب ریس جمهور یک نوع لجاجت وتنگ نظزی در موضوع باز نشستهای تامین اجتماعی دارند واین دیدگاه منفی از سوی دولت واقعا شرم اوره پولی که پس انداز 30 سال زحمت این عزیزانه سالهای زیادی کمک به تامین کسری بودجه دولتها نموده وحالا به جای تشکر با ایجاد موانع کار بازنشسته ها را مشکل تر میکنند سپاس دولت خدمتڭزار سپاس جناب ریس جمهور از وعدهایی که به فراوانی دادید و البته حتی یک مورد عملی نشد???????‽

 • بازنشسته 0

  بنده‌به‌عنوان‌بازنشسته‌سئوالی‌ازهیئت‌وزیران‌وسازمان‌برنامه‌بودجه‌ایها‌دارم‌ماست‌سیاه‌است‌یا‌
  سفید‌ازمنظرشما‌سیاه‌است‌سئوال‌دیگر‌دودوتا‌چندتا‌میشود‌ا نگاه‌شما‌ده‌تا‌شاید‌هم‌بیشتر‌لابد
  میگین‌این‌‌چه‌سئوال‌مسخره‌ایست‌وقتی‌شماها‌حرف‌های‌عجیب‌وغریب‌میزنید‌وپست‌های‌کلیدی
  دردست‌دارید‌‌بااین‌اظهارات‌عجیب‌وغریب‌‌توقع‌ دارید‌ازشماها‌تشکرکنیم‌سه‌ماه‌واندی‌مابازنشسته‌
  هارا‌اسیر‌وائلاف‌خودتان‌کردیددردهه‌۶۰وقتیگتوجبهه‌ها‌بودیم‌باصدامیان‌میجنگیدیم‌وبه‌موقع‌هم
  درکاخانجات‌صنایع‌سنگین‌درسنگر‌تولید‌بودیم‌اقای‌سخنگوی‌دولت‌تازه‌کار‌توکجا‌بودی‌که‌حالا....

 • بازنشسته تامین اجتماعی 0

  فقط مصوبه شورای عالی کار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

 • unknown 0

  از اونجایکه بقول دولت هیئت تطبیق نظر مشورتی به رئیس مجلس داده و رئیس مجلس هم سکوت معنا داری کرده چنین استنباط می‌شود اون ویرگول حاشیه ساز شیطنت نبوده بلکه عمدی و قصد دخل و تصرف در قوانین پنجاه ساله تأمین اجتماعی می‌رود غافل از اینکه سازمان تامین اجتماعی بیش از نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش و وابسته به این سازمان عریض و طویل بین النسلی غیر دولتی هستند و از دولت مردمی انتظار دارد توجه بیشتری به ماندگاری این صنعت بیمه ای داشته باشد و از نگاه حمایتی دست بردارد زیرا بنا و حیات این سازمان بر پایه بیمه پردازی استوار است و دولت حق دخل و تصرف در آن ندارد و هر بیمه شده براساس میزان ومدت بیمه پردازی تابع قوانین زیر نظر مسیولین ذیربط و هیأت امنا تعیین می‌گردد . دولت اگر راست میگویند از منابع درآمدی عمومی به اقشار آسیب‌پذیر کمک کند نه اینکه دست تو جیب یک گروه از بیمه پردازانی که حق بیمه بیشتری داده‌اند بکند زیرا این کار در درازمدت آسیب پذیری بیشتری خواهد داشت و این از نشانه های عدم تخصص و ضعیف بودن توان علمی و خاک نخوردن در دانشگاه ها و مراکز علمی است زیرا تصمیماتی که براساس تراوشات ذهنی و غیر کارشناسی انجام میشود باعث التهاب در جامعه و... خواهد شد