کد خبر: ۵۶۷۱۴
۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۱
مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغ تخم‌گذار با اشاره به اینکه برای اولین بار در تلاش هستیم که مسیر صادرات تخم مرغ به روسیه را باز کنیم. گفت: در سال ۱۴۰۲، ۱۳۵ هزار تن تخم مرغ صادر کردیم در حالی که سه سال قبل تنها ۲۰ هزار تن تخم مرغ صادر شد.

محمد مرادی در نشست خبری که امروز برگزار شد با بیان اینکه سال ۱۴۰۲ با وجود  اصلاحات اقتصادی و تغییر نرخ ارز که به تبع آن افزایش قیمت نهاده‌ها را به دنبال داشت قیمت تخم مرغ ثبات ماند و نوسانی نداشت، گفت: افزایش هزینه های تولید و ثابت ماندن قیمت باعث شد که به تولیدکنندگان فشار زیادی وارد شود اما با همت آنها در تولید سیر صعودی داشتیم و میزان تولید در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ افزایش ۱۰۰ هزار تنی داشت.

وی افزود:در سال ۱۴۰۲، ۱۳۵ هزار تن تخم مرغ صادر کردیم در حالی که سه سال قبل اعلام کرد تنها ۲۰ هزار تن تخم مرغ صادر شد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن تصریح کرد:به تمام کشورهای همسایه صادرات داریم زیرا تخم مرغ کالای فاسد شدنی است و نمی توان آن را به دور دست صادر کرد.

به گفته وی در حال حاضر به کشورهای امارات، کویت، قطر، بحرین، عراق، سوریه، افغانستان، ترکمنستان، پاکستان صادرات انجام می شود. ‌ همچنین برای اولین بار در تلاش هستیم که مسیر صادرات تخم مرغ به روسیه را باز کنیم. امیدواریم در سال جدید به روسیه صادرات صورت گیرد.

مرادی عنوان کرد: در آسیب شناسی صادرات به این موضوع رسیدیم که تولید برای داخل باید به گونه‌ای باشد که تصمیم گیران و مسئولان تصمیمات آنی در خصوص صادرات نگیرند. به همین دلیل بازار داخل را به خوبی تامین ‌کردیم.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران  میهن اضافه کرد:در سال ۱۴۰۲ یک میلیون و ۳۳۰ هزار تن تخم مرغ صنعتی تولید کردیم در حالی که سال ۱۴۰۱ میزان تولید یک میلیون و ۲۳۰ هزار تن بود.

وی با بیان اینکه برای اولین بار  کمترین نوسان قیمت تخم مرغ را در مزارع تولیدی و سفره مردم داشتیم، گفت: امسال رکورد تولید جوجه و  جوجه ریزی با میانگین ۵۵ میلیون قطعه در سال شکسته شد که پشتوانه محکمی در تولید تخم مرغ ایجاد کرد.

این فعال بخش خصوصی عنوان کرد: در گله های مولد بخش اجداد دوگله در کشور موجود بود که به ۳ گله ارتقا پیدا کرد.

وی با بیان اینکه روند رو به رشدی در همکاری با صندوق بیمه محصولات کشاورزی داشتیم، گفت:امروز ۱۰۰ درصد جوجه تخم گذار کشور تحت پوشش بیمه هستند و هیچ جوجه تخم گذاری در کشور فاقد بیمه نیست. امروز در بخش کشاورزی هیچگونه طلب و بدهکاری به دولت نداریم.

مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم گذار در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: سه سال قبل دو شرکت زنجیره‌ای در تولید تخم مرغ داشتیم اما سال ۱۴۰۱ این دو شرکت به۶ واحد و امروز به ۱۹ شرکت افزایش یافته است. در حقیقت می توان گفت که ۳۰ درصد تولید تخم مرغ در کشور در قالب زنجیره‌ها صورت می گیرد.

وی همچنین به راه‌اندازی پویش هر مرغدار یک مدرسه اشاره کرد و گفت: مرغداران به صورت خودجوش در کشور تخم مرغ به صورت رایگان به مدارس تحویل می دهند. این پویش به تازگی شروع شده و امیدواریم ادامه دار شود.

مرادی در ادامه گفت: در سال ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰ به صورت میانگین ۸ استان صادرکننده تخم مرغ بودند. در طول دو سال گذشته تعداد استان‌های صادرکننده به ۱۸ استان افزایش یافت. همچنین سال ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۱، ۲۲ شرکت صادرکننده داشتیم که در سال ۱۴۰۲ به ۷۷ شرکت افزایش یافت.

وی همچنین عنوان کرد: قیمت فروش  هر کیلو  تخم مرغ در شش ماه اول سال کمتر از نرخ مصوب و حدود  ۴۴ هزار تومان بود.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن عنوان کرد:سرانه مصرف تخم مرغ در کشور ۱۴.۵ کیلو است و این در حالیست که سه سال قبل ۱۱.۵ کیلو بود. سرانه مصرف جهانی نیز ۱۰.۵ کیلو است. ما از سرانه مصرف جهانی بالاتر و از سرانه مصرف کشورهای توسعه یافته که ۱۸ تا ۱۹ کیلو است، عقب تریم.

وی اضافه کرد: پیش بینی می‌کنیم برای سال آینده میزان صادرات را به ۱۶۰ هزار تن برسانیم. همچنین در تولید تخم مرغ رتبه ۹ دنیا را داریم.

مرادی در پایان گفت: ضریب نفوذ مکانیزاسیون در صنعت تخم مرغ ۴۰ درصد است که البته قابلیت این را داریم تا ۱۰۰ درصد نیز افزایش دهیم. افزایش ضریب مکانیزاسیون منجر به صرفه جویی ۶۰۰ تن نهاده در روز و ۳.۶ میلیون مترمکعب آب در سال است.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها