کد خبر: ۵۶۷۰۷
۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۸
یکی از نکات مهم در مواقع خانه‌تکانی، تفکیک لوازم قابل بازیافت و تصمیم‌گیری مناسب و سازگار با محیط زیست در مورد آنها است.

روش‌های متعددی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا وسایل خانگی را بازیافت کرده و در جهت کاهش تولید زباله، برخی از آن را با تغییر کاربری به شیوه‌ای خلاقانه، دوباره مورد استفاده قرار دهید یا می توانید آنها را به مراکزی که برای جمع‌آوری اقلام بازیافتی در شهر محل زندگی‌تان تعیین شده‌اند، تحویل دهید.

اگر می‌خواهید به شیوه‌ای مفید و سازگار با محیط زیست خانه‌تکانی کنید هنگام تمیز کردن خانه اقلامی مانند کاغذ، پلاستیک، شیشه، آلومینیوم و غیره را دور نریزید و تصمیم بهتری برای آنها بگیرید.

کارشناسان محیط زیست می‌گویند برای بازیافت بهینه اقلام می‌توانید لباس‌های کهنه و غیرقابل پوشیدن را به کمپوست تبدیل کنید. لباس‌های ساخته شده از الیاف طبیعی (به طوری که ۱۰۰ درصد از پنبه، پشم خالص، ابریشم، کتان، کنف یا هر ترکیبی از اینها ساخته شده و رنگ آمیزی نشده باشند) قابل تبدیل به کمپوست هستند. این لباس‌ها را برش داده و تکه تکه کنید و با مواد مرطوب ترکیب کنید تا راحت تر تجزیه شوند.

کمپوست به مواد آلی گفته می شود که در طول زمان با جمع شدن در یک محوطه یا ظرف، دچار پوسیدگی و تجزیه می شوند و می تواند به تهویه و غنی کردن خاک کمک کند. شما می‌توانید در تولید «کمپوست خانگی» علاوه بر پسماندهای غذایی، تفاله‌ چای، قهوه و برگ‌ها از مواد بسیار بیشتری استفاده کنید.

همچنین لباس‌های نو و قابل پوشیدن را که دیگر نمی‌توانید از آنها استفاده کنید، اهدا نمایید.

خاکستر شومینه هم قابل استفاده است و می‌توانید خاکستر باقیمانده در شومینه‌ها را به کمپوست تبدیل کنید. فقط باید دو نکته را در این کار در نظر گرفت:

۱) در کمپوست تولیدی از مقادیر کم خاکستر استفاده کنید چرا که مقادیر بالای آن می‌تواند باعث بیش از حد قلیایی شدن کمپوست شود.

۲) تنها از خاکستر حاصل از سوختن گیاهان، کاغذ، مقوا و چوب رنگ نشده و پرداخت نشده استفاده کنید.

دستمال کاغذی‌های مصرف شده را هم می‌توانید به توده کمپوست خود اضافه کنید. فقط یک نکته قابل ملاحظه این است که اگر از این دستمال‌ها برای تمیز کردن ضایعات حیوانات خانگی، جذب روغن و مواد شوینده و شیمیایی استفاده کرده‌اید نمی‌توانید آنها را به کمپوست تبدیل کنید.

به گزارش سایت «اپارتمنت تراپی»، کلیدهای قدیمی هم که دیگر دری را باز نمی‌کنند، دور نیندازید. این کلیدها قابل بازیافت هستند و می‌توانید آنها را به مراکز مربوط به بازیافت تحویل دهید.

لوازم‌التحریر و عینک هم دو وسیله قابل بازیافت هستند و توصیه می‌شود اگر عینک و لوازم‌التحریر قدیمی دارید آنها را به مراکز بازیافت مواد تحویل داده و از انداختن آنها در سطل زباله خودداری کنید.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها