کد خبر: ۵۶۴۳۰
۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۰
نتیجه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد برخی از رژیم‌های غذایی محبوب مانند رژیم غذایی کتوژنیک می‌توانند به جلوگیری از رشد تومورهای سرطانی کمک کنند.

با این حال به گفته متخصصان علوم پزشکی، همچنان به بررسی‌های بیشتری در این زمینه برای ارزیابی تاثیر این رژیم‌های غذایی روی انسان‌ها نیاز است. متخصصان می گویند شماری از رژیم‌های غذایی پرطرفدار که دریافت کالری، قند و برخی از مواد غذایی مشخص را محدود می‌کنند روی رشد تومورهای سرطانی تاثیر می‌گذارند.

هرچند این پژوهش رژیم غذایی مشخصی را به عنوان رژیم غذایی مفید برای همه بیماران مبتلا به سرطان تشخیص نمی‌دهد اما در عین حال نشان‌دهنده اهمیت نقش رژیم غذایی در دوره‌های درمان این بیماری است.

نتیجه بررسی‌های متخصصان در این باره در پژوهشی که از سوی دانشگاه «سملویس» در مجارستان منتشر شده، آمده است.

به گفته متخصصان، با تنظیم رژیم غذایی بیمار می‌توان علاوه بر واکنش بدن او به درمان انتخاب شده، روی میزان رشد تومورهای سرطانی نیز تاثیر گذاشت.

به گزارش یورونیوز، تومورهای سرطان دهانه رحم، روده و برخی از انواع سرطان پستان برای رشد نیازمند دریافت قند هستند. این در حالی است که سلول‌های سرطانی ریه، لوزالمعده، مغز استخوان و مغز برای رشد نیاز به گلوتامین، نوعی از اسیدهای آمینه دارند.

از سوی دیگر تومورهای سرطان پروستات با دریافت فروکتوز رشد می‌کنند.

به گفته متخصصان، سلول‌های سالم بدن انسان در جریان برخی از رژیم‌های غذایی مانند رژیم غذایی کتوژنیک می‌توانند به آسانی از کتون‌ها تغذیه کنند اما سلول‌های سرطانی برای تطبیق خود با این رژیم غذایی مشکل خواهند داشت.

سرطان یکی از عوامل اصلی مرگ‌ومیر در سراسر جهان است. در این بیماری سازوکار طبیعی سلول‌ها دچار اشکال می‌شود که رشد کنترل‌نشده سلول‌های غیرطبیعی بدن را به دنبال دارد.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها