کد خبر: ۵۶۲۳۸
۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۵
سخنگوی فراجا به تشریح بخش‌هایی از اقدامات انجام شده از سوی پلیس‌های تخصصی انتظامی کشور در سال ۱۴۰۲ پرداخت و گفت: دستگیری بیش از ۱۵۰ هزار خرده فروش مواد مخدر، بازداشت ۱۸ هزار مالخر اموال مسروقه، ارائه بیش از ۲۰۰ میلیون خدمات ترافیکی و عملیاتی از سوی پلیس راهور و ...از جمله این اقدامات است.

 سردار سعید منتظرالمهدی در نشست خبری به تشریح اقدامات پلیس‌های تخصصی فراجا در طول سال ۱۴۰۲ پرداخت و گفت: پلیس در یکسال گذشته ماموریت‌های متعددی را پشت سر گذاشته و به پرونده‌های مهمی نیز در کمترین زمان ممکن رسیدگی کرده است. در طول این یکسال رسانه‌ها همواره در کنار پلیس بودند که من از اصحاب رسانه تشکر می‌کنم.

سخنگوی فراجا با بیان اینکه اولویت پلیس در سال جاری تمرکز بر افزایش ضریب احساس امنیت اجتماعی بود، گفت: در کنار آن پلیس خدماتی را نیز از مرز تا مرکز به مردم ارائه کرده است.
کشف ۹۲ درصدی جرائم جنایی از سوی پلیس

وی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی پلیس آگاهی گفت:  پلیس آگاهی فراجا در طول سال ۱۴۰۲ موفق به کشف ۹۲ درصد از کل جرائم جنایی شده است، همچنین ۸۵ درصد از کل جرائم در حوزه جعل و کلاهبرداری و ۳۵ درصد از از کل سرقت‌ها را نیز کشف کرده است.

منتظرالمهدی با بیان اینکه برخورد با پدیده سرقت جزو تاکیدات فرمانده فراجا در سال جاری بود، گفت: در همین راستا نیز  قرارگاه مبارزه با سرقت تشکیل شد. در این مدت پلس آگاهی در کنار برخورد با سرقت، برخورد با مالخران را نیز در دستورکار خود قرارداد. همچنین طرح کنترل هوشمند سارقان حرفه‌ای و سابقه‌دار از طریق پابندهای الکترونیک و ... نیز به اجرا درآمد.
بازداشت ۱۸ هزار مالخر اموال مسروقه

سخنگوی فراجا اضافه کرد: در این مدت بانک اطلاعاتی ۷۰۰ مالخر حرفه‌ای تشکیل شد. همچنین از بیش از ۲۵۰ میلیون قطعه خودرو نیز اطلاعات مورد نیاز اخذ شد تا امکان ردیابی آن ها در صورت سرقت وجود داشته باشد. در طول سالجاری ۱۸ هزار مالخر اموال مسروقه نیز در سراسر کشور شناسایی و دستگیر شد.

وی با بیان اینکه در نتیجه اقدامات انجام شده، از روند افزایشی سرقت جلوگیری شده و وقوع سرقت در مقایسه با سال قبل کاهشی چهار درصدی داشت، گفت: همچنین در این مدت شاهد افزایش ۱۲۴ درصدی کشف قاپ‌زنی، کشف ۸۷ درصدی خودروهای مسروقه و کشف ۴۰ درصدی سرقت‌های مهم و ۳۳ درصدی سرقت‌های خرد بودیم.
دستگیری بیش از ۱۵۰ هزار خرده فروش مواد مخدر

منتظرالمهدی درباره اقدامات انجام شده از سوی پلیس مبارزه با موادمخدر نیز گفت: در سال ۱۴۰۳، ماموران پلیس مبارزه با موادمخدر در کنار برخورد با دانه درشت‌ها، برخورد با خرده فروشان را نیز در دستورکار خود قرار دادند. در نتیجه این اقدامات نیز ۱۵۰ هزار و ۵۸۴ خرده فروش موادمخدر شناسایی و دستگیر شدند که این آمار در مقایسه با سال گذشته افزایشی ۴۰ درصدی داشته است. در این مدت ۵۳۶ هزار کیلوگرم، معادل ۵۳۶ تن انواع موادمخدر از موادمخدر سنتی گرفته تا صنعتی و روانگردان نیز از نقطه صفر مرزی تا مرکز کشور و دل شهرها کشف و ضبط شده است.

وی با بیان اینکه جمع‌آوری معتادان متجاهر نیز جزو اولویت‌های پلیس است، گفت: در این مدت ۲۲۱ هزار و ۸۳۹ معتاد متجاهر جمع‌آوری شده است که افزایشی ۱۱۵ درصدی در مقایسه با پارسال داشته است. این افراد به مراکز بازپروری منتقل شده‌اند. در نتیجه تمامی این اقدامات نیز میزان تماس‌های مردمی با موضوع موادمخدر به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ کاهشی ۱۵ درصدی داشته است.
انهدام ۸۱۰ باند قاچاق کالا و جرائم اقتصادی

سخنگوی فراجا درباره اقدامات انجام شده از سوی پلیس امنیت اقتصادی فراجا نیز گفت: در این مدت کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی فراجا ۸۱۰ باند قاچاق کالا و جرائم اقتصادی را شناسایی و منهدم کردند. همچنین شاهد افزایش ۳۶۸ درصد کشف تجهیزات پزشکی قاچاق بودیم.

به گفته منتظرالمهدی، افزایش ۱۲ درصدی کشفیات ارز، افزایش ۷۹ درصدی کشفیات فرآورده‌های نفتی و دستگیری بیش از ۸۰ هزار متهم از دیگر اقدامات پلیس امنیت اقتصادی در سال جاری بوده است.
دستگیری ۱۷۱ شرور و عضو گروهک‌های تروریستی در مرز

وی با اشاره به اقدامات مرزبانی فراجا نیز گفت: مرزبانان بیش از ۲۰۰ هزار میلیاردریال کالای قاچاق را کشف و ضبط کرده‌اند. ۱۷۱ نفر از اشرار و اعضای گروهک‌های تروریستی را بازداشت کرده‌اند و در این مدت هلاکت اشرار، قاچاقچیان و سوداگران مرز نیز ۸۸ درصد افزایش داشته است.

سخنگوی فراجا درباره حوزه اینترپل نیز اظهارکرد: پلیس بین‌الملل پرونده استرداد، دستگیری یا اخراج و مصالحه ۴۲ نفر از اتباع ایرانی و غیرایرانی را در این سال تعیین تکلیف کرده است. همچنین به بیش از ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر از اتباع ایرانی خارج از کشور نیز گواهی سوءپیشینه بین‌المللی ارائه کرده است.

منتظرالمهدی درباره اقدامات پلیس فتا در سال ۱۴۰۳ نیز خاطرنشان کرد: در این سال شاهد رشد ۲۱ درصدی پرونده‌های مکشوفه از سوی پلیس فتا بودیم. ۴۲۳ پرونده مهم، عمده و کثیرالشاکی را نیز کشف و در جریان آن ۹۰۵ نفر را دستگیر کرده است. در مجموع این پلیس ۸۷ درصد جرائم سایبری را کشف کرده که قدرت کشف بالایی محسوب می‌شود.
صدور  بیش از ۵ میلیون گذرنامه

وی به اقدامات انجام شده از سوی پلیس گذرنامه و مهاجرت نیز اشاره کرد و گفت: این پلیس در سال ۱۴۰۳ بیش از پنج میلیون گذرنامه الکترونیک را صادر کرد. صدور دفترچه‌های پناهندگی نیز کاهشی ۳۰ درصدی داشته است.

سخنگوی فراجا با بیان اینکه شمار مسافران خارجی ورودی به کشور افزایشی ۳۹ درصدی داشته است، گفت: ۹۴ باند قاچاق انسان نیز در این مدت شناسایی و منهدم شده است. انهدام ۲۶ باند جعل مدارک مسافرتی و هویتی نیز از دیگر اقدامات پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا است.
ارائه بیش از ۲۰۰ میلیون خدمات ترافیکی و عملیاتی از سوی پلیس راهور

منتظرالمهدی درباره اقدامات پلیس راهور نیز گفت: پلیس راهور در سال جاری بیش از ۲۰۰ میلیون خدمات ترافیکی و عملیاتی را به مردم ارائه کرده است. در این سال صدور گواهینامه ۸.۵ درصد رشد داشته و در مجموع ۵۳ میلیون نفر دارای گواهینامه رانندگی در کشور هستند. در حوزه اسقاط وسایل نقلیه نیز گرچه شاهد رشد ۱۷ درصدی هستیم، اما باید اقدامات بیشتری انجام شود.

وی با بیان اینکه در سالجاری بیش از ۵۲ میلیون تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ برقرار شده است، گفت: این نتیجه این تماس‌ها ۲۱ میلیون عملیات انجام شده است.

سخنگوی فراجا گفت: در حوزه یگان ویژه نیز کشف ۸۸ درصد پرونده‌های آدم‌ربایی و گروگانگیری از جمله اقدامات انجام شده از سوی این یگان است. هواجا نیز در طول سال بیش از ۴۰۰۰ سورتی پرواز برای انجام ماموریت‌های امدادی، انتظامی، رصد، شناسایی و ... انجام داده است.

منتظرالمهدی افزود: در حوزه وظیفه عمومی نیز شاهد افزایش ۱.۱ درصدی میزان معرفی و اعزام مشمولان بودیم. معاونت بهداد فراجا نیز در ماموریت اربعین به ۱۴ هزار و ۴۷۷ نفر خدمات درمانی و بهداشتی ارائه کرده است.

وی درباره اقدامات معاونت فرهنگی و اجتماعی فراجا نیز گفت: امسال باشگاه خبرنگاران دانش آموزی پلیس ایجاد شد. تلویزیون اینترنتی پلیس نیز در بستر آپارات و تلویبیون راه اندازی شده است. اقدامات آموزشی، همراهی در تولید فیلم، سریال، تئاتر و ... نیز از دیگر اقدامات این معاونت است.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها