کد خبر: ۵۶۲۰۹
۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۵
جواد اوجی در مراسم امضای قرارداد فشار افزایی پارس جنوبی با اشاره به اهمیت این قرارداد گفت: ترامپ تاثیری در فروش نفت نخواهد داشت و الان هم با توجه به افزایش شدت تحریم ها ما توانسیتم بالاترین رکورد فروش نفت را از سال ۹۷ داشته باشیم.

وی ادامه داد: ارزش این قرارداد ۲۰ میلیارد دلار است و با کمک این طرح، تا ۷۰ سال آینده گاز خواهیم داشت .این کار می توانست ۸ سال پیش انجام شود و ما منتظر شرکت های خارجی نماندیم از ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری ۹۰۰ میلیارد دلار عایدی سرمایه گذاری خواهد داشت.

اوجی با اشاره با منبع تامین مالی این پروژه گفت: بار مالی این پیمان ۲۰ میلیارد دلار است که باید بین ۴ تا ۵ سال تامین شود و محل پرداخت نیز از صندوق توسعه ملی و سهم ۱۴.۵ درصد وزارت نفت از صادرات نفت خواهد بود.
وزیر نفت در ادامه به توسعه غرب کارون اشاره کرد و گفت: ما در غرب کارون ۹ میدان نفتی داریم که شش میدان آن مشترک است. با برنامه ریزی ۴۵۰ هزار بشکه نفت و روزانه ۱۳۰ میلیون فوت مکعب گاز از این میدان‌ها برداشت می‌شود، شایان ذکر است در نیمه اول ۴۰۳ فاز آزدگان جوبی به ظرفیت ۲۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.

وی در ادامه به اذعان داشت: تحریم‌های غرب تاثیری بر رشد و توسعه ما نداشته و رشد اقتصادی گروه نفت به ۲۰ درصد رسیده و به این معنا است که تحریم ها تاثیری نداشته است و رشد تولید گاز نیز ۵ درصد بوده درصورتی که رشد تولید گاز، در مابقی کشور ها ۲.۵ درصد بوده است.

اوجی ادامه با اشاره به تاثیر بازگشت ترامپ بر فروش نفت گفت: بازگشت ترامپ تاثیری در فروش نفت نخواهد داشت و الان هم با توجه به افزایش شدت تحریم ها ما توانسیتم بالاترین رکورد فروش نفت را از سال ۹۷ داشته باشیم.
وزیر نفت افزود: تولید نفت از میادین خوزستان قبل از دولت سیزدهم ۱.۶ میلیون بشکه در روز بود اما امروز ۲.۷ میلیون بشکه در روز رسیده است.
وی در رابطه با قرارداد ایران و روس افزود: ما با کمپانی‌های روسی قرارداد بستیم و امروز شاهدیم که بخشی از آن قراردادها نیز به بهره برداری رسیده است.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها