کد خبر: ۵۶۰۹۴
۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۰
هر چند در ویترین بازار نوروزی گرانی مشاهده می شود ولی جذبه عید مردم را به بازار کشانده است.

روزهای پایانی سال همواره جنب و جوش خاصی دارد و خرید اقلام مورد نیاز نوروزی از آجیل و شیرینی تا لباس نو، شور و شوق متفاوتی به بازار می‌دهد.

البته امسال شرایط اندکی متفاوت شده است و علاوه بر اجناس مورد نیاز سال نو، خانواده‌ها به فکر خرید نیازهای ماه مبارک رمضان نیز هستند و تلاقی بهار قرآن و بهار طبیعت شرایط خاصی وارد بازار کرده است.

مرضیه خدادادی از شهروندان خراسان جنوبی که مادر دو فرزند نیز هست در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: هرچند تورم و گرانی بر خانواده‌ها سختی فراوانی وارد کرده است ولی نمی‌توان از خریدهای مورد نیاز نوروز صرف نظر کرد.

اشاره به برخی قیمت‌های اقلام نوروزی

وی بیان کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلو آجیل مخلوط در بازار بیرجند بین ۲۸۰ هزار تومان تا ۳۳۰ هزار تومان است و شیرینی نیز بسته به کیفیت از ۹۰ هزار تومان تا ۱۴۰ هزار تومان قیمت دارد که البته این قیمت‌هایی است که در نمایشگاه بهاره واقع در محل نمایشگاه‌های دائمی بیرجند پرسیده‌ام.

خدادادی ادامه داد: در مورد ماه مبارک رمضان نیز بالاخره مردم نیاز به خرید خرما، پنیر و… دارند که همین خرما نیز نسبت به سال گذشته افزایش داشته است در حالی که خرما در استان ما تولید می‌شود.

غلامرضا بهمنی از دیگر شهروندان خراسان جنوبی که دوران بازنشستگی خود را می‌گذراند در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: بازنشستگان معمولاً بزرگ فامیل و خانواده هستند و فرزندان و نوه‌ها در نوروز و افطار ماه رمضان به خانه آنها می‌آیند.

وی بیان کرد: با این وجود حقوق و عیدی بازنشستگان به هیچ وجه کفاف هزینه‌های آنان را با توجه به قیمت‌های موجود در بازار نمی‌دهد.

خریدهای نوروزی و جیب بازنشستگان

این شهروند خراسان جنوبی با بیان اینکه عیدی او دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است، یادآور شد: به راستی دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان چقدر از هزینه‌های نوروز چون آجیل کیلویی ۳۰۰ هزار تومان و شیرینی کیلویی ۱۵۰ هزار تومان و برنج کیسه‌ای ۹۰۰ هزار تومان و … را پوشش می‌دهد.

بهمنی افزود: در نهایت مجبور هستیم که به حداقل‌ها اکتفا کنیم تا آبروی ما نزد فرزندان و عروس و داماد حفظ شود.

فرشته بهاری مادر دو فرزند نوجوان و دیگر شهروند خراسان جنوبی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: حداقل قیمت مانتو در مغازه‌های سطح شهر بین ۹۰۰ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و یک مادر و دو فرزند دخترش باید بیش از سه میلیون تومان تنها پول مانتو بدهند.

وی بیان‌کرد: البته علی‌رغم گرانی و تورم به نظر من جذبه عید تحت هر شرایطی مردم را به مغازه‌ها و پاساژها می‌کشاند و در حد توان خود برای نوروز و ماه رمضان خریدهایی انجام می‌دهند.

بهاری افزود: در این شرایط بازار، پدرها و مادرها معمولاً از نیازها و خریدهای خود صرف نظر می‌کنند و هر آنچه دارند را برای فرزندانشان هزینه می‌کنند چرا که هیچ چیز را نمی‌توان با شادی بر لب فرزند به ویژه اگر در سن کودکی و نوجوانی باشند عوض کرد.

میوه افزایش قیمت نداشته است

محمد مفاخر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار بیرجند نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: خوشبختانه هیچ گونه کمبود میوه‌ای در بازار بیرجند وجود ندارد و تغییر قیمت خاصی در آستانه سال نو و ماه مبارک رمضان نداشته‌ایم.

وی بیان کرد: قیمت سیب درختی در میدان تره بار بیرجند هر کیلو بین ۲۵ تا ۴۰ هزار تومان است که مغازه‌های سطح شهر با ۲۰ تا ۲۵ درصد بیشتر به فروش می‌رسانند.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار بیرجند اظهار کرد: پرتقال جنوب نیز در میدان میوه و تره بار کیلویی بین ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان و پرتقال شمال کیلویی بین ۱۲ تا ۱۷ هزار تومان به فروش می‌رود که باز هم در مغازه‌های سطح شهر با ۲۰ درصد افزایش قیمت عرضه می‌شود.

تأمین کالاهای اساسی در خراسان جنوبی

علی صادقی مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی نیز در این زمینه بیان کرد: در راستای اجرای طرح ویژه ماه مبارک رمضان و نوروز ۴۱۶ تن برنج، ۶۰۰ تن شکر صنوف و ۲۸۰ تن شکر خانوار، ۲۰۰ تن مرغ منجمد و ۷۴ تن گوشت قرمز توزیع می‌شود.

صادقی تصریح کرد: در این ایام بازارچه‌های موقت برای عرضه کالاها با هدف حذف واسطه‌ها در شهرستان‌ها ایجاد شده‌اند و در شهر بیرجند با توجه به وجود زیر ساخت‌های لازم در چهار غرفه شرکت تعاون روستایی کالاهای مورد نیاز مردم عرضه می‌شود. همچنین در بازار روزهای بیرجند هم این کالاها ارائه می‌شوند.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: علاوه بر ۱۰۰ تن سیب و پرتقال که با قیمت مصوب برای تنظیم بازار خریداری شده است، ۲۰۰ تن میوه هم مباشران بخش خصوصی برای توزیع خریداری کرده‌اند.

به گفته وی همچنین ۱۳ تن خرما برای تنظیم بازار، هر کیلو ۹۲ هزار تومان از طریق شبکه مورد نظر از شنبه ۱۹ اسفند در استان توزیع می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه در حداکثر تولید مرغ گرم قرار داریم به طوری که روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن تولید در این زمینه داریم و مصرف روزانه ما ۷۰ تن است، در این خصوص هم مشکلی نداریم.

مسعود امراللهی، مدیر کل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی نیز از تأمین ۳۰ هزار تن شکر برای خانوار و بیش از ۱۰۰ هزار تن شکر برای صنف و صنعت در ایام عید و ماه رمضان خبر داد.

مدیر کل دفتر بازرسی و نظارت بر کالای اساسی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بازرسان مربوطه بر بازار شب عید و ماه رمضان نظارت‌های لازم را دارند و چنانچه گران فروشی در بازار باشد حتماً بازرسان سازمان حمایت با آن برخورد خواهند کرد.

مردم در هر دهک درآمدی که باشند به واسطه ریشه دار بودن فرهنگ نوروز و ماه رمضان برای این مناسبت‌ها خریدهایی انجام می‌دهند ولی کاش نظارت‌ها در بازار به گونه‌ای باشد که خانواده‌ها در آرامش بتوانند نیازهای خود را خریداری کنند.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها