کد خبر: ۵۶۰۴۱
۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۰
مراسم کلنگ زنی خط ۸ مترو تهران ظهر امروز در محل کارگاه این خط واقع در محله مسعودیه منطقه ۱۵ با حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران و جمعی از مدیران مترو تهران برگزار شد. مترو

 طی مراسمی با حضور محسن هرمزی معاون حمل و نقل و ترافیک و مسعود درستی مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و جمعی از مردم و خانواده شهدا عملیات اجرایی پروژه خط ۸ مترو تهران که یکی از ۴ خط جدید مترو تهران است با حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران آغاز شد.

در این مراسم شهردار تهران با تاکید بر این موضوع که مجموعه ورزشی همجوار این پروژه تخریب نمی شود و به همین صورت باقی می ماند ، گفت:"توفیق داریم در آستانه بهار قرآن و طبیعت و حماسه آفرینی مردم در انتخابات دور هم جمع شویم و آغاز دیگری برای تهران داشته باشیم. در این دوره از مدیریت شهری هم به کارهای کوتاه مدت و نیاز های فوری مردم توجه شده و هم برنامه های بلند مدت. ما تا به امروز ۱۰۷ پویش امید و افتخار داشتیم که ۱۷۸ هزار میلیارد تومان در ۱۰۰ پویش امید و افتخار و ۸۶۱ پروژه هزینه شده است. ۸۴درصد پروژه ها در این دوره بود و تنها ۱۶ درصد متعلق به دوره قبل بود که در این دوره آنها را تمام کردیم. همچنین ۶۶ درصد پروژه‌ها در نیمه جنوبی شهر است ."

زاکانی افزود:" در سال اخیر ۱ میلیون و ۵۲۰ هزار تن آسفالت ریزی داشتیم که دوسه برابر میانگین ۱۰ و نیم سال قبل است. همچنین دوهزار هکتار فضای سبز پیرامونی شهر تهران را با حضور حجت الاسلام اژه‌ای افتتاح کردیم که هزار هکتار آن مثمر بود. برای اولین بار از آبیاری زیر سطحی استفاده شد. این در شرایطی است که در گذشته فضای سبز پیرامونی به طور میانگین ۶۰۰ هکتار در سال توسعه پیدا می‌کرد. به هر حال معتقدم باید شهری بسازیم که آباد و الگو و نمونه باشد."

شهردار تهران ادامه داد:" توسعه و تکمیل خطوط مترو یک برنامه بلند مدت بود. ما ۷ خط را تحویل گرفتیم و با افتتاح‌های هفته آینده بخش اصلی خطوط ۶ و ۷ تکمیل خواهد شد. امسال نیز ساخت خطوط جدید را شروع کردیم. اواسط سال احداث خط ۱۰ را شروع کردیم و امروز افتخار داریم خط ۸ را شروع کنیم. ۲ خط از ۴ خط جدید خطوط تبادلی است همه خطوط رو به هم می دوزد و اهمیت آن بیش از همه خطوط ساده است.خط ۸ هم مهم ترین خط ما است و مناطق متعدد را پوشش داده و با نقاط تبادلی که دارد،بالاترین ظرفیت جابجایی مسافر را خواهیم داشت."

زاکانی گفت:"این کار میان مدت توسط شرکت نورینکو چین و چیلکو ایران انجام می‌شود و یک ابداع جدید صورت گرفته است. طرف خارجی و ایرانی کار را شروع می‌کنند و در ادامه با تهاتر ملک طبق شرایط روز با شهرداری تصفیه کنند. هم شهرداری و شهر و هم شرکت‌ها سود می‌کنند. این نوآوری جای تبریک دارد."

زاکانی در ادامه گفت :" خطوط ۱۱ و ۹ هم با همین روش و با دیگر مجموعه‌های داخلی و خارجی انجام می شود."

شهردار تهران توضیح داد:"امسال در سالگرد مترو به جای افق ۱۴۲۰، سال ۱۴۱۰ را به عنوان نقطه پایانی تکمیل خطوط مترو در نظر گرفته ایم. آزاد راه شوشتری هم سال آینده در این منطقه افتتاح خو اهد شد. ساخت خط ۹ نیز به زودی شروع می‌شود."

او با بیان اینکه در این دوره نگاه جدی به زیرساخت ها داشتیم تا با امکانات حمل و نقلی که سال آینده اضافه خواهد شد حداقل های خدمت را به مردم ارائه دهیم، گفت: مسئولان اگر شبانه روز بدوند و جبران کنند باز هم به بزرگی و عزت‌هایی که این مردم خلق کردند، نیست. ما هیچ منتی بر مردم نداریم و باید منت آنها را هم بکشیم."

خط ۸ مهم تربن خط مترو

هرمزی معاون حمل و نقل و ترافیک شهر تهران و مدیرعامل شرکت مترو تهران نیز در خصوص آغاز احداث خط ۴ گفت:" خط ۴ مهم‌ترین خط از خطوط ۴ گانه است. طبق برنامه ۲۰ ساله‌ای که تدوین شده بود و بر اساس اسناد بالا دستی تکمیل خطوط مترو باید با شیب ملایم انجام می‌شد، اما به همت مدیریت ششم شهری و دکتر زاکانی این کار در بازه زمانی زودتری انجام شود."

هرمزی افزود:"با حمایت شورای شهر تهران و شهردار تهران؛ سال آینده سال بهار نقل و انتقال خواهد بود."

معاون حمل و نقل شهرداری تهران با بیان اینکه سالانه ۳۰۰ میلیون سفر در خط۸ خواهیم داشت، ادامه داد:" در ساخت خط ۸ مترو تهران ابتکاری به خرج داده ایم و مسیری جدید پایه گذاری شده است . این مسیری است که دکتر زاکانی ریل گذاری کردند و این خط با مشارکت بخش خصوصی و شرکای چینی اجرا می شود و جلو می رود."

گفتنی است خط ۸ مترو از محدوده مسعودیه در منطقه ۱۵ و جنوب شرقی تهران آغاز شده و به صورت نعل اسبی پس از عبور از ‌بخش هایی از مرکز شهر تهران به شرق تهران باز می گردد.

این خط که با مشارکت و سرمایه گذاری طرف چینی احداث می شود ۱۱ منطقه شهری را پوشش میدهد.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها