کد خبر: ۵۶۰۲۸
۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۰
ما چیزهای زیادی برای بچه هایمان می خواهیم. می‌خواهیم آنها با مهارت‌هایی بزرگ شوند که اعضایی موفق و سازنده جامعه باشند، همچنین می‌خواهیم که آنها شاد باشند.

 اگر خودتان فرد شایسته ای هستید، حتما می خواهید فرزندانتان نیز افراد خوبی باشند. این به معنای القای ارزش‌های شفقت، مدارا، همدلی و اخلاق در آنهاست و این آسان نیست. با این حال، نشانه‌هایی وجود دارد که می‌گوید فرزندان شما با حس خوب درست و غلط بزرگ می‌شوند.

اگر قرار است فرزند شما واقعاً شخص خوبی باشد، ممکن است برخی از این علائم را نشان دهد.

۱) همدلی و شفقت
همدلی، یا توانایی قرار دادن ذهنی خود به جای دیگران، کلید یک فرد خوب بودن است. و در حالی که همدلی تا حدودی برای انسان ها طبیعی است، همه ما سطوح مختلفی از همدلی داریم. به علاوه، همدلی چیزی است که می‌توانیم در طول زندگی‌مان روی آن کار کنیم تا افرادی مهربان‌تر، بهتر و فهمیده‌تر شویم.

اگر فرزند شما در حال حاضر سطح بالایی از همدلی دارد، نشانه خوبی است که او به یک فرد خوب تبدیل خواهد شد. در کودکان، همدلی اغلب خود را به عنوان نگرانی برای احساسات دیگران نشان می دهد. این بدان معناست که آنها ممکن است سعی کنند در صورتی که اطرافیانشان آسیب دیده یا غمگین هستند، از آنها دلجویی کنند.

اگر فرزند شما این کار را به طور طبیعی انجام دهد، احتمالاً بسیار مهربان خواهد بود.

۲) به اشتراک گذاشتن و سخاوت
نمی توان انکار کرد که اکثر بچه ها خودخواهانه دارند. اما لزوماً درست نیست که این به طور طبیعی برای آنها اتفاق می افتد.

فلیکس وارنکن، محقق، می‌گوید: «آنچه که ما دریافتیم این است که بچه‌ها تمایل بیولوژیکی خود به خودی دارند که به دیگران اهمیت می‌دهند، بدون اینکه والدینشان از آنها درخواست کنند. این باعث می‌شود باور کنیم که طبیعت انسان صرفاً خودخواه نیست و ما برخی از تمایلات نوع‌دوستانه داریم.»

بنابراین آنچه که یک فرد خودخواه را از یک شخص سخاوتمند جدا می کند، موضوع تربیت است، نه طبیعت. به عبارت دیگر، با تشویق این گرایش طبیعی به نوع‌دوستی در فرزندانتان، می‌توانید به آنها کمک کنید تا افراد سخاوتمندتری شوند.

اگر کودک شما به سرعت اسباب‌بازی‌ها، آبنبات‌ها یا چیزهای دیگری را که از آن لذت می‌برد با خواهر و برادر، دوستان یا دیگران به اشتراک می‌گذارد، نشانه خوبی است که شما در پرورش این ویژگی مثبت کار بزرگی انجام می‌دهید.

۳) صداقت
بچه ها از حدود سه سالگی دروغ می گویند. کودکان یاد می گیرند که دروغ بگویند و حقیقت را تحریف کنند، و دلایل زیادی وجود دارد که آنها ممکن است این کار را انجام دهند، از جمله:

برای جلوگیری از ایجاد دردسر بخاطر کاری که انجام داده اند؛
برای دیدن اینکه چگونه به دروغ پاسخ می دهید؛
برای هیجان انگیزتر کردن داستان؛
برای جلب توجه؛
برای به دست آوردن چیزی که می خواهند؛
برای جلوگیری از آسیب رساندن به احساسات دیگران.

اما اگر فرزندتان دروغ نمی گوید، حتی برای به دست آوردن آنچه می خواهد یا برای دور ماندن از مشکل، نشانه خوبی است که احترام عمیقی برای صداقت در او ایجاد کرده اید. و این یکی از ویژگی‌های کلیدی است که یک فرد خوب را می‌سازد.

۴) مسئولیت‌پذیری
همانطور که قبلاً اشاره کردم، بسیاری از کودکان تمایل به دروغ گفتن دارند تا از مسئولیت کارهای خود اجتناب کنند. و اگر فرزندتان از انجام این کار امتناع کرد، نشانه خوبی است که او دارای یک احساس قوی از یکپارچگی شخصی است که امیدواریم یک عمر با او باقی بماند.

در واقع، این گرایش به مسئولیت‌پذیری، نشانه‌ی واضحی از کودکی است که انسان خوبی می‌شود. آنها به اشتباهات خود می پردازند و زمانی که اشتباه کرده اند عذرخواهی می کنند. آنها همچنین سعی خواهند کرد جبران کنند.

این نشان می‌دهد که آن‌ها تأثیر اعمالشان بر دیگران را درک می‌کنند و فعالانه برای اطمینان از مثبت بودن آن تأثیرات تلاش خواهند کرد. این یک نشانه عالی است.

۵) احترام به دیگران
احترام به دیگران می تواند به طرق مختلف خود را نشان دهد. بچه هایی که می دانند چگونه به دیگران احترام بگذارند، به حرف های آنها گوش می دهند.

معمولاً، آنها کودکان مطیعی هستند که از والدین، معلمان و دیگر شخصیت‌های معتبر سرپیچی نمی‌کنند. همچنین به خواهر و برادر و همسالان خود احترام می گذارند. آنها به فضای شخصی بچه های دیگر احترام می گذارند.

اغلب احترام یک خیابان دو طرفه است. با احترام گذاشتن به فرزندانتان می توانید به آنها کمک کنید اهمیت احترام به دیگران را بیاموزند. و این باعث می شود که آنها به یک فرد واقعاً خوب تبدیل شوند.

۶) احساس همدلی
کودکانی که دارای احساسات عمیق و شفقت نسبت به دیگران هستند، تا جایی که امکان دارد حواسشان به کودکان دیگر هم هست. آن‌ها دیگر بچه‌ها را از بازی‌هایشان کنار نمی‌گذارند، و حتی ممکن است بچه‌های دیگر را به حلقه‌های اجتماعی خود دعوت کنند تا مطمئن شوند هیچ‌کس کنار گذاشته نمی‌شود.

اگر فرزند شما این کار را انجام می دهد، نشانه خوبی است که او احساس همدلی قوی دارد و همیشه به دیگران فکر می کند.

۷) مهربانی با حیوانات
بیشتر بچه ها حیوانات را دوست دارند. بچه ای که در مسیر تبدیل شدن به یک انسان خوب است، با حیوانات مهربان خواهد بود. آنها نسبت به این موجودات آسیب‌پذیر مهربانی و همدلی نشان می‌دهند. کودکی که با حیوانات مهربان است نشان می دهد که نیازها و احساسات موجودات زنده دیگر را درک می کند.

۸) کنجکاوی در مورد دنیا
تقریباً همه بچه ها عمیقاً در مورد جهان کنجکاوند. اما اگرچه این کنجکاوی بخشی طبیعی از بزرگ شدن است، اما می تواند نشانه ای از کودکی باشد که با اخلاق خوب بزرگ می شود.

اگر کودک شما همیشه در مورد افراد دیگر سوال می کند، سعی می کند فرهنگ های دیگر و روش های دیگر زندگی را درک کند، نشانه خوبی است که او باز و بدون قضاوت است. و اینها برخی از مهمترین ویژگیهای یک فرد واقعاً خوب هستند.

۹) تمایل به کمک
آیا فرزند شما بدون اینکه به او گفته شود در خانه کمک کند؟ آیا آنها بدون اینکه از آنها خواسته شود اسباب بازی های خود را جمع می‌کنند؟ آیا آنها به بچه های دیگری که در مدرسه مشکل دارند کمک می کنند؟ آیا آنها برای فعالیت های کلاسی داوطلب می شوند؟

این تمایل به کمک نشانه کودکی است که می‌داند آسان‌تر کردن زندگی برای یکدیگر مهم است. اگر کودک شما همیشه در تلاش است تا به دیگران کمک کند، نشان دهنده گرایش ذاتی‌اش به خیر است. و این چیزی است که می توانید برای کمک به آنها برای تبدیل شدن به یک فرد واقعاً خوب پرورش دهید.

۱۰) سپاسگزاری
ما به عنوان پدر و مادر کارهای زیادی برای فرزندانمان انجام می دهیم. و اغلب، چون آنها هرگز چیز دیگری نمی دانند، بچه های ما این را بدیهی می دانند. با این حال، اگر فرزندتان به خاطر کارهایی که برای او انجام می دهید قدردانی کند، این نشانه قوی است که او در مسیر درستی برای تبدیل شدن به یک فرد خوب است.

امی مورین، روان درمانگر می نویسد: «آموزش قدردانی به کودکان می تواند به آنها کمک کند احساس شادی کنند، روابط اجتماعی بهتری داشته باشند و سلامت و رفاه زندگی‌شان را بهبود بخشند.»

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها