کد خبر: ۵۶۰۰۴
۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۰
در ایران حدود یک میلیون نفر فرد مبتلا به آلزایمر زندگی می‌کنند که به دنبال رشد پدیده پیری جمعیت، موارد ابتلا به این بیماری هم تا چند سال آینده بیشتر خواهد شد.

 چند روز پیش برخی رسانه‌ها به نقل از وب‌سایت هلث اعلام کردند که نتایج یک پژوهش جدید نشان داده که می‌توان بیماری آلزایمر را ۲۰ سال قبل و فقط با یک نشانه روزانه تشخیص داد. این گزارش به این موضوع اشاره دارد که داده‌های جدید می‌توانند به تشخیص زودهنگام این بیماری ویرانگر کمک کند و برای تحقیقات در زمینه پیشگیری از این بیماری حیاتی محسوب می‌شوند.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که مبارزه با مسیرها می‌تواند نشانه‌ای اولیه از ابتلا به بیماری آلزایمر باشد که بیش از ۲۰ سال قبل از شروع از دست دادن حافظه مشاهده می‌شود. دانشمندان می‌گویند: این تحقیق می‌تواند به تشخیص هر چه زودتر بیماری کمک کند که برای درمان و تحقیقات در زمینه پیشگیری از ابتلا به این بیماری حیاتی است.

اما این موضوع خیلی هم جدید نیست. به طوری که معصومه صالحی، مدیرعامل انجمن دمانس و آلزایمر ایران درباره آن به همشهری‌آنلاین می‌گوید: آلزایمر، خود را تقریبا از ۶۵ سالگی نشان می‌دهد و فرآیند ابتلای فرد به این بیماری معمولا از ۲۰ سال قبلش آغاز می‌شود؛ یعنی تقریبا در ۴۵ تا ۵۰ سالگی. بنابراین ۵۰ سالگی، بهترین زمان برای انجام تست‌های آلزایمر است.

حدود ۵۵ میلیون نفر در جهان با انواع دمانس زندگی می‌کنند که حدود ۷۰ درصد از این افراد مشخصا دچار دمانسِ آلزایمر هستند. پیش‌بینی‌ شده که تا سال ۲۰۵۰ این آمار به ۱۵۵ میلیون نفر برسد.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها