کد خبر: ۵۵۹۶۲
۱۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰
تپش قلب باعث می‌شود احساس کنید که قلب شما خیلی شدید یا خیلی تُند می‌زند.

همچنین به گفته متخصصان، ممکن است متوجه تپش قلب در قفسه سینه، گلو یا گردن خود شوید.

ایسنا در خبری نوشت:اگرچه تپش قلب معمولاً جدی یا مضر نیست و اغلب خود به خود از بین می‌رود، اما می‌تواند آزاردهنده یا ترسناک باشد. بیشتر اوقات، تپش قلب به دلیل استرس و اضطراب یا به دلیل مصرف بیش از حد کافئین، نیکوتین یا مصرف الکل ایجاد می‌شود. تپش قلب همچنین می‌تواند در زمان بارداری رخ دهد.

ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای بزرگسالان بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه است. به عنوان مثال، اگر استرس زیادی دارید، ضربان قلب شما در حالت استراحت بیشتر می‌شود.

اگر یک ورزشکار هستید، ضربان قلب در حالت استراحت می‌تواند بسیار کمتر از حد متوسط باشد و ۴۰ یا ۵۰ بار در دقیقه باشد.

مصرف برخی از داروها نیز می‌تواند بر ضربان قلب در حالت استراحت تاثیر بگذارد که از آن جمله می‌توان به مسدود کننده‌های کانال کلسیم و مسدود کننده‌های بتا اشاره کرد. این داروها ضربان قلب را کاهش می‌دهند و برای درمان بیماری‌هایی مانند درد قفسه سینه، ریتم غیر طبیعی قلب و فشار خون بالا تجویز می‌شوند.

 


در موارد نادر، تپش قلب می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری قلبی جدی‌تر باشد. اگر تپش قلب دارید به پزشک مراجعه کنید، اما در صورت داشتن موارد زیر فوراً تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید:

* تنگی نفس

* سرگیجه

* درد قفسه سینه

* غش کردن

پس از اینکه متخصص سابقه پزشکی‌تان را بررسی و شما را معاینه کرد، ممکن است آزمایشاتی را برای یافتن علت تپش قلب درخواست کند. اگر آن‌ها علت تپش قلب را پیدا کنند، درمان مناسب می‌تواند تپش قلب را کاهش دهد.

به گزارش «وب ام دی»، اگر هیچ دلیل زمینه‌ای وجود نداشته باشد، تغییرات سبک زندگی از جمله مدیریت استرس می‌تواند کمک کننده باشد.

همچنین ضربان قلب بالا می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی باشد. علائم دیگر حمله قلبی نیز عبارتند از:

درد قفسه سینه
احساس فشار در قفسه سینه
ضعف
سرگیجه
احساس درد در فک، گردن یا بازو
تنگی نفس

 

 

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها