کد خبر: ۵۵۹۵۲
۱۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۰
علی نادری سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی می‌گوید دادن حواله خودروی داخلی به بازیکنان این تیم، حداقل پاداشی است که می‌توان برای سومی جهان درنظر گرفت.

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در جام‌جهانی۲۰۲۴ به میزبانی امارات افتخارآفرین شد و به مقام سوم جهان رسید. علی نادری سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران بعد از پایان مسابقات درباره شرایط میزبانی اماراتی‌ها و نتایج تیم ملی فوتبال ساحلی با روزنامه همشهری به گفت‌وگو پرداخت.

*میزبانی امارات و کیفیت بازی‌های جام‌جهانی فوتبال ساحلی در چه سطحی بود؟

بالاترین سطح مسابقات هر رشته‌ای مخصوصا فوتبال، جام‌جهانی است که از هر لحاظ در بالاترین سطح برگزار می‌شود. چند جام‌جهانی بازی کرده‌ام و در این جام مربی بودم. امارات به‌عنوان میزبان شرایط بسیار ایده‌آل و با کیفیت خیلی بالایی ایجاد کرده بود و تمام تیم‌های شرکت‌کننده با حداکثر توانایی و بازی تدارکاتی مناسب در این جام جهانی شرکت کرده بودند.

*با این تیم‌ها غیراز جام‌جهانی هم بازی کرده بودید؟

با آرژانتین برای نخستین بار بود که بازی می‌کردیم اما با اسپانیا و تاهیتی قبلا در مرحله گروهی بازی کرده بودیم.

*تیم‌ها نسبت به دوره‌های قبل که خود شما هم بازی می‌کردید چقدر پیشرفت کرده‌اند؟

ما ۲دوره در جام‌جهانی نبودیم و این موضوع تبعات داشت. یک‌سری بازیکن با کیفیت خیلی بالا داشتیم که می‌توانستند در جام جهانی قبلی کمک کنند ولی به‌دلیل اینکه سن‌ آنها بالا رفت و ۶سال طول کشید تا به این جام‌جهانی رسیدیم طبیعتا آن بازیکنان از لحاظ کیفی از دور خارج شده و به اجبار از فوتبال ساحلی خداحافظی کردند. به هر جهت ۲دوره نبودن در جام جهانی باعث شد یک مقدار از قافله عقب بمانیم. تیم‌های دیگر پیشرفت چشمگیری داشتند و تیمی مثل بلاروس با برنامه‌ریزی به جمع ۴تیم راه پیدا کرد و بقیه تیم‌ها هم همینطور. در کل فوتبال ساحلی ما به قدری استعداد دارد که غیبت این ۶سال در جام ‌جهانی را جبران کند.

*به‌عنوان سرمربی قبل از بازی‌های جام‌جهانی چه پیش‌بینی‌ای از نتایج تیم ملی داشتید؟

با توجه به کیفیت تیم و بازیکنانی که در اختیار داشتیم و همچنین بررسی‌هایی که از سایر تیم‌ها کرده بودیم، دوست داشتیم بهترین عملکرد و نتیجه را بگیریم، به جمع ۴تیم برسیم و نیم‌نگاهی هم به فینال داشتیم.

*از لحاظ فنی مشکلات تیم ملی در کجا بود؟

عملکرد تیم ملی در مرحله گروهی خیلی عالی بود. در نخستین بازی در مقابل اسپانیا به مشکل خوردیم و دلیل آن ماسه فوق‌العاده سنگین زمین بازی بود. به هر حال ما از لحاظ سخت‌افزاری ضعیف هستیم، از این جهت که زمین استاندارد بین‌المللی در کشورمان نداریم و به همین دلیل غیراز ۴، ۵نفر از بازیکنان تیم ملی بقیه بازیکنان ما تجربه بازی در این نوع ماسه را نداشتند. ۷، ۸بازیکن تیم هم برای نخستین بار بود که در جام‌جهانی بازی می‌کردند و بازی کردن در این نوع ماسه برای آنها خیلی سنگین بود. این موضوع در عملکرد بازیکنان تأثیرگذار بود و این هم یکی از همان تبعات نبودن تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان در چند جام‌جهانی است.

*این نوع ماسه با ماسه‌های داخل ایران چه تفاوتی دارد و آیا این نوع ماسه باید به کشور وارد شود؟

این نوع ماسه باید صد درصد وارد کشور شود. به این دلیل که زمین‌های ما یا کنار دریاست یا کویر که ماسه‌های طبیعی است و آن حجم را ندارد.

*در ادامه و بعد از مرحله گروهی اوضاع چطور بود؟

بعد از چند بازی بازیکنان با شرایط زمین آشنا شدند و تیم ملی کم‌کم کیفیت بهتری پیدا کرد تا در نهایت به‌عنوان تیم اول صعود کردیم. در مرحله حذفی به امارات خوردیم که به‌دلیل میزبانی این کشور بازی سختی داشتیم چون آنها می‌خواستند برای نخستین بار به جمع ۴تیم برسند اما بچه‌ها آنقدر خوب بودند که این تیم را هم شکست دادیم و به برزیل رسیدیم.

*برزیل را می‌شد شکست داد؟

من تصور داشتم که برزیل را شکست می‌دهیم اما بدشانسی آوردیم و آن شرایط ماسه که گفتم تأثیرگذار بود. محمد مرادی قبل از بازی با برزیل ۲کارته شد و این بازیکن را در اختیار نداشتیم، محمدعلی مختاری شب قبل از بازی مریض شد و واقعا شرایط بازی نداشت. در شروع بازی هم سعید پیرامون به‌علت کش آمدن کشاله نتوانست بازی کند. ما ۳بازیکن تأثیرگذار خودمان را نداشتیم آن هم در جام‌جهانی که نبود یک بازیکن تأثیرگذار می‌تواند گران تمام شود. مقابل برزیل نیمه اول و دوم خیلی مسلط بودیم و این تیم را تحت‌تأثیر قرار دادیم اما بدشانسی آوردیم و کمبود این ۳بازیکن به‌ویژه در ۳دقیقه آخر تأثیر خودش را گذاشت. در کل با توجه به بضاعتی که داشتیم خدا را شکر شرمنده مردم نشدیم و فکر می‌کنم نتیجه قابل‌قبولی گرفتیم.

*یکی از اتفاقات ویژه جام‌جهانی ۲۰۲۴ امارات که ترند شد، گل تماشایی میرجلیلی دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران بود. آیا این گل‌ تمرین‌شده بود؟

بله، کاملا تاکتیکی است و ۹۰درصد تاکتیک‌های مدنظرمان را گلرهای ما پیاده می‌کنند که در باشگاه‌های خودمان هم تمرین می‌شود.

*تیم ایران به مقام سوم جهان رسیده و زحمت بسیاری برای رسیدن به این جایگاه کشیده شده است. حالا سؤال اینجاست که چه پاداشی برای تیم ملی و بازیکنان به‌خاطر این افتخار بزرگ درنظر گرفته شده است؟

فدراسیون مبالغی را هم به‌صورت ارزی و هم به‌صورت ریالی به بازیکنان داد اما این پاداش کفاف بازیکنان را نمی‌دهد.

*چرا؟

به هر حال وضعیت مالی بازیکنان فوتبال ساحلی یک مشکل ریشه‌ای است که باید حل شود. باشگاه‌های قدرتمندی در فوتبال ساحلی داخل کشور نداریم که بازیکنان ساحلی را از نظر مالی، بدنی و تاکتیکی حمایت کنند. باشگاه‌های ما ضعیف هستند و توانایی رسیدگی به این بازیکنان را ندارند.

*دادن حواله خودرو به بازیکنان تیم ملی فوتبال بعد از حذف شدن ایران از مرحله گروهی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر باعث اعتراض هواداران شد و شاید این انتظار وجود داشته باشد که بازیکنان ساحلی که در جام جهانی‌سوم شدند این حق را دارند که چنین پاداشی را دریافت کنند.

عنوانی که کسب شده عنوان کمی نیست و انتظار داریم نیم‌نگاهی به بازیکنان فوتبال ساحلی داشته باشند. بازیکنان ما حواله ماشین‌های خارجی نمی‌خواهند، به‌عنوان یک خواهش از کسانی که متولی هستند درخواست می‌کنم برای بازیکنان فوتبال ساحلی حواله خودروی داخلی به قیمت کارخانه درنظر بگیرند. حداقل می‌توانند این کار را انجام دهند تا خستگی از تن بچه‌های ساحلی در برود.

*همچنان روی نیمکت تیم ملی هستید؟

قرارداد من تا آخر اسفند امسال است.

*پیشنهاد جدیدی بعد از جام جهانی دارید؟

خیر.

*تیم ملی فوتبال ساحلی ایران دیگر با تیم‌های عنوان‌دار و ریشه‌دار این رشته مثل برزیل فاصله‌ای ندارد. با توجه به پیشرفت تیم‌هایی مثل امارات می‌توان به قهرمانی تیم ملی در آینده امیدوار بود؟

وقتی امارات جام جهانی را برگزار می‌کند در آینده نتایج خودش را نشان خواهد داد و با برنامه‌ریزی و امکانات می‌توان به نتایج بهتری رسید.

*در پایان صحبت خاصی دارید؟

وقتی یک تیمی نتیجه می‌گیرد کار یک شخص یا یک نفر نیست و به عنوان کسی که سال‌ها در تیم ملی بازی کردم و مربی بودم ما یک تیم کاملا یکدست و همدل از مدیریت گرفته تا دپارتمان فوتبال ساحلی، کادر پزشکی و بویژه کار فنی آقایان علی رحیمی(کمک مربی) و محمد میهن‌دوست(مربی بدنساز) واقعا تلاش می‌کنند و زحمت می‌کشند و در کل گروه بسیار خوبی بودیم که در راستای اهداف تیم ملی حرکت کردیم و خداروشکر نتیجه داد.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها