کد خبر: ۵۵۸۶۶
۱۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
رئیس پلیس فتا تهران بزرگ درخصوص فرصت‌طلبی جدید کلاهبرداران فضای مجازی با توجه به اعلام واریز مرحله جدید سود سهام عدالت هشدار داد.


به گزارش همشهری آنلاین، سرهنگ داوود معظمی گودرزی رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت با اشاره به اعلام واریز مرحله جدید سود سهام عدالت در کشور نسبت به فرصت‌طلبی جدید شیادان مجازی در این خصوص و کلاهبرداری از متقاضیان هشدار داد و گفت: ظرف هفته گذشته پرونده‌های ورودی به پلیس فتا پایتخت در خصوص برداشت‌های غیرمجاز از حساب بانکی با شگرد پیامک‌های جعلی چندین برابر شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اعلام واریز سود سهام عدالت در روزهای پایانی سال توسط مراجع مربوطه، متقاضیان باید توجه داشته باشند در دام افراد سودجو و فرصت‌طلبی که از هر موضوعی برای کلاهبرداری و اقدامات مجرمانه استفاده می‌کنند، گرفتار نشوند.

سرهنگ معظمی گودرزی با بیان اینکه افراد فرصت‌طلب با انتشار تبلیغاتی نظیر «سبد کالای عیدانه»، «واریز سود سهام عدالت» و … از شهروندان کلاهبرداری می‌کنند، افزود: این افراد با ارسال پیامک حاوی لینک با محتوای مرتبط با سهام عدالت اقدامات خود را آغاز کرده و کاربران را به صفحات فیشینگ و برداشت غیرمجاز از حساب بانکی‌شان هدایت می‌کنند یا اطلاعات هویتی آنان را دریافت کرده و از آن سوءاستفاده می‌کنند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با اشاره به نشت‌های اطلاعاتی صورت گرفته ظرف ماه‌های اخیر در حوزه استارتاپی و… اظهار کرد: به هیچ عنوان به تبلیغات بی‌نام و نشان فضای مجازی و تماس‌ها و پیام‌های ناشناس اعتماد نکنید، حتی اگر مشخصات هویتی و دیگر اطلاعات شخصی شما را در اختیار داشتند، چراکه هیچ سازمان رسمی و حاکمیتی با شماره شخصی با شما تماس نمی‌گیرد و برای شما پیامک ارسال نمی‌کند.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه لینک معرفی شده در این پیامک‌ها حاوی یک بدافزار است، خاطرنشان کرد: در این روش کلاهبرداری، فرد کلاهبردار با جعل آدرس اینترنتی سامانه سهام عدالت یک پیامک که در نهایت به یک لینک پرداخت آنلاین منتهی می‌شود برای شهروندان ارسال می‌کنند و از آنجا که برخی از شهروندان از این سامانه‌ها و نحوه فعالیت آنها آگاهی ندارند، روی لینک کلیک کرده و مورد کلاهبرداری قرار می‌گیرند و حریم خصوصی آنان نقض می‌شود.

سرهنگ معظمی گودرزی با اشاره به الزام افزایش سطح سواد رسانه‌ای و توجه به هشدارهای پلیس به شهروندان توصیه کرد: فریب پیامک‌های دریافتی از منابع نامعتبر و سر شماره‌های شخصی را نخورید و از باز کردن لینک‌های ارائه شده از سوی افراد ناشناس به صورت پیامکی و یا در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید، همچنین موارد مشابه و مشکوک را از طریق مرکز فوریت‌های سایبری به شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ و یا سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.gov.ir گزارش کنند.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها