کد خبر: ۵۵۷۳۶
۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۰
رئیس پلیس فتا پایتخت از شناسایی و دستگیری فردی خبر داد که با جعل هویت‌های مختلف در سایت‌های آگهی‌محور از شهروندان کلاهبرداری می‌کرد.

سرهنگ داوود معظمی گودرزی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ اظهار داشت: تعدادی از شهروندان به پلیس فتا مراجعه کرده و اعلام داشتند فردی ناشناس با ارائه چک از آنها کلاهبرداری کرده است.

این مقام انتظامی بیان کرد: کارشناسان پلیس فتا تهران بزرگ تحقیقات خود را آغاز کردند و در بررسی‌های انجام‌شده مشخص شد مجرم از طریق سایت‌های دیوار و شیپور دسته چک خریداری می‌کرده و پس از آن با جعل کارت شناسایی ملی صاحبان چک اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کرده است.

    کلاهبرداری با اسم رمز کالابرگ | سوءاستفاده از نام یک خبرگزاری‌ رسمی کشور
    هشدار پلیس درباره نشت اطلاعات شخصی مردم در فضای مجازی | هکرها اطلاعات دقیق دارند ؛ از نام و کد ملی تا آدرس محل سکونت

وی با اشاره به اینکه متهم خود را پزشک متخصص معرفی می‌کرده است، افزود: در ادامه تحقیقات سایبری مشخص شد مجرم پس از در اختیار گرفتن چک‌ها و جعل هویت صاحب چک، قربانیان خود را که عموما فروشندگان کالاهای گران‌قیمت پزشکی بودند و در سایت‌های آگهی‌محور آگهی منتشر کرده بودند، شناسایی می‌کرده و پس از حضور در محل با ارائه یک برگ چک به تاریخ روز، کالای مورد نظر را تحویل می‌گرفته و از محل خارج می‌شده است.

سرهنگ معظمی گودرزی با اشاره به افزایش تعداد شکات پرونده به بیش از ۶۰ نفر بیان داشت: با تلاش‌های شبانه‌روزی افسران سایبری پلیس فتا این متهم اینترنتی شناسایی و پس از تشریفات قضائی در مخفیگاه خود در یکی از مناطق جنوبی پایتخت دستگیر شد. از محل اختفای وی بیش از ۱۰۰ فقره مدرک جعلی از جمله کارت ملی، کارت شناسایی پزشک متخصص و دیگر کارت‌های هویتی و تعداد زیادی دسته چک خریداری‌شده کشف شد.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد: به هیچ عنوان به هویت‌ها در فضای مجازی اعتماد نکنید و حتما قبل از انجام هر معامله‌ای در این فضا از هویت و اعتبار طرف مقابل اطمینان حاصل کنید. همچنین، در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی می‌توانید موضوع را از طریق مرکز فوریت‌های سایبری به شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ یا نشانی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.gov.ir گزارش دهید.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها