کد خبر: ۵۵۴۹۲
۱۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰
بارش برف و مسدود شدن برخی از معابر موجب شد تا برخی تمام عملکرد شبانه روزی نیروهای خدمات شهری را زیر سئوال برده و فعالیت آنها در شرایط سخت را نادیده بگیرند اما واقعیت این است که برف روبی با وجود بارش مستمر در تمام نقاط درگیر پایتخت با جدیت پیگیری می‌شود.

 برف اسفندماه هر چند دیر به خیابان‌های شهر آمد اما چند روزی است که مستمر و بدون وقفه در مناطق شمالی می‌بارد و نیروهای خدمات شهری نیز در تمام ۵روز برفی شهر تلاش کرده‌اند تا خدمات را با سرعتی بالا به شهروندان ارائه بدهند. با وجود تلاش شبانه‌روزی نیروهای شهرداری، برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نگاه سیاسی به این موضوع داشتند و بارش برف را دستاویز قرار دادند؛ موضوعی که با نیم نگاهی به فعالیت‌های نیروهای خدمات شهری می‌توان به واقعیت آن پی برد.

اصل ماجرا این است که تمام نیروهای مربوط به برف‌روبی در ۵روز گذشته در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند و با تمام توان در حال رفع و رجوع مسائل مربوط به برف هستند. شاید در برخی از نقاط شهر سرعت بارش برف برای ساعاتی از فعالیت این نیروها پیشی گرفت، اما در نمای کلی باید قبول کرد که نحوه مدیریت شهر در روزهای برفی قابل‌قبول است.
برفی که دیرهنگام آمد

حوالی ساعت ۲صبح ششمین روز اسفند بود که نخستین دانه‌های برف مهمان پایتخت شد تا انتظار تهرانی‌ها برای سپیدپوش شدن شهر هر چند با تأخیر برآورده شود. برف در کنار تمام شادی و خوشحالی‌که برای اهالی شهر به همراه‌ می‌آورد، به‌دلیل شدت و استمرار در بارش، سرعت تردد خودروها در برخی مناطق را با مشکل مواجه می‌کند به همین دلیل نیروهای خدمات شهری از همان ساعات اولیه بارش برف تلاش کردند تا کنترل امور را در دست بگیرند. علیرضا جعفری، مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران در رابطه با آماده‌باش نیروهای خدمات شهری در نخستین روز برفی اسفند به همشهری گفت:« عوامل شهرداری در تمام نقاط شهر حاضر هستند تا در روز برفی خدمات مناسبی را به شهروندان ارائه بدهند. نیروهای فضای سبز نیز آماده هستند تا درصورت سنگین شدن بارش برف، عملیات برف‌تکانی از درختان را پیگیری کنند.» به‌گفته جعفری«با تمام توان نیروهای خدمات شهری مناطق در حال فعالیت هستند. شن‌پاشی در معابر انجام شده است، ناگفته نماند که براساس نیاز در ساعات اولیه از محلول ضدیخ زدگی استفاده کردیم. این محلول، برف اولیه را آب می‌کند. در گام بعدی برای مناطقی که بارش برف سنگین شد، شن‌پاشی صورت گرفت تا تردد روان باشد.»
مناطق شمالی زیر بارش مستمر برف

بارش این بار به شکل عجیبی در شهر تقسیم شد، شهروندانی که از شرق، جنوب و مرکز شهر از خانه‌های‌شان بیرون می‌آمدند و راهی مناطق شمالی می‌شدند، با تصویر خیابان‌های سپیدپوش شگفت‌زده می‌شدند. ۴شبانه‌روز(تا شب گذشته) است که آسمان بار پربرف خود را به شکل مستمر در مناطق یک،‌۲، ۵، ۳و ۴ تخلیه می‌کند.

اما مناطق دیگر سهم چندانی از این بارش‌ها ندارند و لذت تماشای برف در سایر مناطق شهر تنها به دیدن دانه‌های سرگردان در آسمان محدود می‌شود. استمرار در بارش برف موجب شد تا در برخی از خیابان‌ها و محله‌ها سرعت برف‌روبی هماهنگ با سرعت بارش برف نباشد و سیل انتقادها روانه شهرداری شود تا جایی که عصر سه‌شنبه، ۸اسفند، همزمان با شدت گرفتن بارش‌ها برخی از کاربران شبکه‌های مجازی انگشت اتهام خود را به سمت مدیریت شهری نشانه گرفتند.
بزرگراه‌ها یخ نزدند

برخی از کاربران از یخ‌زدگی خیابان‌ها و بزرگراه‌های تهران گلایه کردند، موضوعی که به سرعت با حضور پررنگ نیروهای خدمات شهری در مسیر رفع و رجوع قرار گرفت. مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران نیز در رابطه با عملیات‌های انجام شده عصر سه‌شنبه،در شرایطی که برف شدت گرفته بود به همشهری گفت:در ساعات عصرگاهی در محدوده مناطق یک، ۲، ۴ و ۵ بارش برف داشتیم. نیروهای ما از همان ابتدا شروع به شن‌پاشی کردند و ماشین‌آلات تخصصی سازمان پسماند نیز مستقر بودند و فعالیت می‌کردند. او در پاسخ به منتقدان توضیح داد: ساعت ۷:۳۰ که اوج ترافیک بود، بارش برف بیشتر و باعث کندی حرکت شد، نمی‌گویم که صد در صد معابر باز بودند اما دچار یخ‌زدگی و انسداد معابر نبودیم و همه عوامل هم در سطح منطقه فعالیت می‌کردند. جعفری با بیان اینکه با پلیس راهور نیز هماهنگی‌های لازم از قبل از بارندگی صورت گرفته بود، افزود: هرجا پلیس دستور می‌داد ماشین و نیرو برای برف‌روبی و بازگشایی معبر اعزام می‌شد و این فرآیند تا ساعاتی از بامداد ادامه داشت.البته یکی دو نقطه در منطقه یک بود که شاهد سکون و توقف خودروها بودیم که نیروها اعزام شدند و مشکل رفع شد. به‌گفته مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران «معابر اصلی درجه یک هیچ‌کدام بسته نبوده و نیست. در برخی معابر درجه دو و سه مشکلاتی بود که آن را برطرف کردیم.» با توجه به اینکه سازمان هواشناسی سردتر شدن هوا تا پنجشنبه را پیش‌بینی کرده است باید قبول کرد که پیگیری وضعیت خیابان‌ها و بزرگراه‌ها نیازمند تعامل مشترک شهروندان با مدیریت شهری است، به همین دلیل مدیریت شهر از شهروندان درخواست کرد درصورت بروز هر نوع مشکلی در حوزه برف‌روبی با سامانه ۱۳۷ تماس بگیرند.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها