کد خبر: ۵۵۴۸۷
۱۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۰
سازمان هواشناسی نسبت به کاهش محسوس دما در ۲۱ استان تا یکشنبه (۱۳ اسفند) و احتمال آسیب محصولات کشاورزی هشدار داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: کاهش محسوس دما از روز پنجشنبه (۱۰ اسفند) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، تهران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، کرمان، فارس، تهران، البرزو قم آغاز می‌شود و روز یکشنبه (۱۳ اسفند) به پایان می‌رسد.

سازمان هواشناسی به دلیل احتمال آسیب به محصولات کشاورزی در پی حاکمیت این شرایط جوی، استفاده از محلول‌های ضد سرمازدگی جهت مقابله با باکتری‌های مولد هسته یخ در گیاه، مصرف کودهای اسیدآمینه و پتاسه و ترکیبات بُر و روی به‌صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان جهت مقاوم‏‌سازی درختان به سرما، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری خارج از نوبت، ایجاد پوشش روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون) را توصیه می‌کند.

 تامین سوخت کافی و سرویس و راه‌اندازی وسایل حرارتی، کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش محسوس دما، محافظت از تاسیسات و سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین، خودداری از انجام هرس درختان، روشن‌کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک صبح و بامداد)، خودداری از مبارزه شیمیایی در مناطقی که دما به زیر صفر می‌رسد از دیگر توصیه‌های این سازمان است.

به گزارش ایسنا در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها