کد خبر: ۵۵۲۳۴
۰۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۰
رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا از بارش برف و باران در جاده‌های ۲۸ استان کشور خبر داد.

درباره وضعیت جوی جاده‌های کشور گفت: برابر آخرین گزارش‌های دریافتی از مراکز کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا در سراسر کشور، در حال حاضر شاهد بارش برف و باران در برخی از محورهای استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، تهران، مازندران، البرز، اصفهان، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، قزوین، همدان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، لرستان، مرکزی، قم، فارس، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کرمان، یزد و گلستان هستیم.

وی ادامه داد:‌ همچنین در برخی از محورهای استان‌های گیلان،  هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و خوزستان نیز بارش باران گزارش شده است. در این شرایط لازم است که رانندگان و مسافران نیز رعایت یکسری نکات را جدی بگیرند. مهم‌ترین مساله این است که باید از سفرهای غیرضروری پرهیز شود و در صورت الزام به سفر حتما باید با آمادگی کامل اقدام به سفر شود. همچنین در صورتی که قصد بازگشت از سفر را دارند، تا حد امکان زمان بازگشت خود را به روزهای بعدی موکول کنند.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا افزود:‌ آن دسته از رانندگانی که به هر دلیلی مجبور به انجام سفر هستند، باید ضمن کسب اطلاع از وضعیت راه ها از سلامت فنی خودرو به ویژه سالم بودن وسایل گرمایشی خودرو و برف پاک کن و همراه داشتن  زنجیر چرخ اقدام کنند. پر بودن باک خودرو در مبدا نیز بسیار مهم بوده و باید رعایت شود. همچنین رانندگان و مسافران حتما لباس گرم، غذای کافی و ... را در طول سفر به همراه داشته و به توصیه‌ها و دستورات ماموران پلیس راه توجه کنند.  

وی ادامه داد: در مواردی دیده شد که به علت وقوع کولاک یا بارش شدید برف و ... ماموران پلیس راه اقدام به انسداد موقت مسیر می‌کنند اما برخی از رانندگان با تصور اینکه زرنگ بوده و پلیس را دور زده‌اند، وارد بی‌راهه و مسیرهای فرعی شده و در آنجا دچار مشکل می‌شوند. اقدامی که هم جان آنان را خطر می‌اندازد و هم زحمتی مضاعف برای امدادگران و عوامل پلیس ایجاد می‌کند. لذا تاکید داریم که رانندگان حتما به دستورات پلیس توجه کنند.

شیرانی با تاکید بر اینکه همراه داشتن زنجیر چرخ نیز الزامی است، گفت: رانندگان باید بدانند که چگونه از زنجیرچرخ خودروی خود استفاده کرده و با نحوه نصب آن کاملا آشنا باشند، بدیهی است که در صورت افزایش بارندگی به خصوص در محورها و گردنه‌های برفگیر، پلیس حتما از تردد خودروهای فاقد زنجیر چرخ جلوگیری خواهد کرد. رانندگان در هنگام بارش برف و باران، فاصله طولی مناسب را خودروی مقابل رعایت کرده و ضمن پرهیز از سرعت و سبقت غیرمجاز با سرعت مطمئنه رانندگی کنند.
چالوس و آزادراه تهران - شمال یکطرفه شد

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا در ادامه به تشریح وضعیت ترافیکی جاده‌های کشور پرداخت و گفت: محور هراز که به دلیل بارش برف مسدود شده بود، صبح امروز بازگشایی شده و تردد از این محور در حال انجام است. با تمهیدات اتخاذ شده تردد از آزادراه تهران – شمال و مسیر جنوب به شمال محور چالوس تا اطلاع بعدی ممنوع است. این جاده پس از تخلیه کامل بار ترافیکی مسیر جنوب به شمال از ساعاتی دیگر در مسیر شمال به جنوب یک‌طرفه خواهد شد، تا فرآیند بازگشت مسافران تسریع شود.

وی با بیان اینکه ترافیک در آزادراه کرج – قزوین در محدوده مهرشهر نیمه سنگین گزارش شده است، اظهارکرد:‌ وضعیت مشابه در آزادراه قزوین – کرج حدفاصل پل فردیس تا پل کلاک گزارش شده است.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها