کد خبر: ۵۴۸۴۶
۳۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۸
روزنامه خبر ترکیه تیتر نخست امروز خود را در حالی به رکورد زدن بورس استانبول اختصاص داد که براساس اخبار منتشر شده لیر ترکیه که واحد پولی این کشور محسوب می‌شود روز به روز ارزش خود را در برابر دلار از دست می‌دهد. 

روزنامه خبر ترک نوشت: شاخص بورس استانبول، BIST ۱۰۰، از ابتدای سال تاکنون با بازدهی ۲۱.۱ درصدی از شاخص های اصلی جهان پیشی گرفته و پس از شاخص BIST ۱۰۰ که به بهبود سطوح رکورد خود ادامه می دهد، شاخص نیکی ۲۲۵ ژاپن با ۱۰.۳ درصد قرار گرفت. 

همچنین، خبرگزاری آنادولو ترکیه هم خبری از بالاترین سطح تاریخی شاخص اصلی بورس استانبول در پایان معاملات بورس این کشور منتشر کرد و در توضیح این خبر نوشت: حجم کل معاملات بورس استانبول نیز در سطح ۱۲۵.۵ میلیارد لیر قرار گرفت، شاخص بخش‌ بانکداری با ۱.۱۷ درصد و شاخص بخش‌ هلدینگ‌ها نیز با ۱.۱۶ درصد افزایش ارزش مواجه شدند. علاوه براین، شاخص بخش فناوری اطلاعات با ۵.۷۵ درصد رشد بیشترین سود را برای سرمایه‌گذاران رقم زد. شاخص بخش ارتباطات نیز با ۱.۰۴ درصد افت بیشترین کاهش را برای سهامداران خود به همراه داشت. 

در ادامه این خبر آمده است: از دیدگاه تحلیلگران، شاخص «بیست-‌۱۰۰» بورس استانبول از لحاظ فنی در محدوده ۸۷۰۰-۸۶۰۰ واحد پشتیبانی شده و در محدوده ۸۹۰۰ واحد نیز مقاومت کرد. 

روی آوردن بیشتر سرمایه گذاران ترکیه به سرمایه گذاری به بورس این کشور 

جالب است بدانید در شرایطی که هم ارزش لیر (واحد پولی ترکیه) کاهش و میزان تورم در این کشور افزایش می یابد، بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح می دهند سرمایه خود را در بورس ترکیه سرمایه گذاری کنند؛ به طوری که از اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی تاکنون، بیش از ۱۰۰ شرکت مختلف سهام خود را به بازار بورس استانبول عرضه کردند و تعداد سرمایه گذاران در این بازار بیش از دو برابر افزایش یافت. 

تعداد سرمایه گذاران بورس استانبول در ماه مارس سال جاری میلادی به چهار میلیون و ۲۳۳ هزار نفر رسید، همچنین افزایش یک ماهه تعداد سرمایه گذاران در بورس استانبول ۳۶۲ هزار و ۵۱۴ نفر و در یک سال گذشته یک میلیون و ۷۱۷ هزار نفر بوده است. 

علاوه بر این، تعداد سرمایه گذاران در بورس استانبول به صورت ماهانه ۹.۳۶ درصد و سالانه ۶۸.۲ درصد افزایش یافته است. تعداد سرمایه گذاران در پایان سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۱۴ درصد افزایش یافت. 

آمارها می گویند، میزان سرمایه گذاری به لیر ترک در داخل کشور تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی، پنج تریلیون و ۲۸۰ میلیارد لیر شد که از این مقدار، میزان ارزش سرمایه گذاری در اوراق بهادار با ۷.۲ درصد از کل سرمایه گذاری داخلی ۳۸۰.۸ میلیارد لیر، سهم سرمایه گذاری‌های ارزی با ۳۳.۸ درصد از کل به ارزش ۷۸۹ میلیارد لیر و سهم سرمایه گذاری لیری با ۲۸.۳ درصد از کل سرمایه گذاری، یک تریلیون و ۴۹۸ میلیارد لیر بوده است. 

برخی از آمارها هم نشان می دهد تا اواخر فوریه ۲۰۲۳ میلادی، میزان سرمایه گذاری های داخلی به ۱۵ تریلیون و ۱۷۰ میلیارد لیر افزایش یافت که از این مقدار میزان، سرمایه گذاری در اوراق سهام با ۱۱.۳ درصد از کل  یک تریلیون و ۷۱۷ میلیارد لیر شد. اعمال سیستم سپرده لیری با ضمانت ارزی نزد بانک‌های کشور سبب کاهش ۲۳ درصدی میزان سپرده ارزی معادل ۳.۵ تریلیون لیر شد و میزان سپرده لیری نیز با ۵۳۴.۶ درصد افزایش به پنج تریلیون و ۲۵۰ میلیارد لیر رسید. 

به نظر می رسد تورم بالای ترکیه مصداق ضرب المثل عدو شود سبب خیر است، زیرا از جمله مهمترین عواملی است که باعث شد تا سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری به بورس رو آوردند. 

با شروع سال ۲۰۲۴ میلادی، فقط در حالی که سه ماه از آغاز سال می گذرد گزارش ها نشان داد که هشت شرکت که در عرصه های مختلف در بازار بورس فعال هستند اقدام به عرضه برخی از سهم خود به ارزش ۹ میلیارد و ۳۶۰ میلیون لیر نمودند که میزان ارزش تقاضا ۳۱۴.۴ میلیارد لیر شد. 

در این مدت، علاوه بر عرضه عمومی، شرکت ها از طریق افزایش سرمایه و عرضه‌های سهام ثانویه در بورس به درآمدهای بی سابقه ای رسیدند. از اواخر سال ۲۰۲۰میلادی تاکنون، ۵۳ میلیارد لیر درآمد از طریق افزایش سرمایه و عرضه عمومی ثانویه در بورس استانبول حاصل شده است. 

شاید بی دلیل نباشد که براساس جزئیات اعلام شده سرمایه گذاری و سود کسب شده، رسانه های ترکیه از پیشی گرفتن شاخص های بورس این کشور از شاخص های اصلی خبر دهند.

 

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها