کد خبر: ۵۴۷۷۵
۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۰
رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران می‌گوید: با توجه به اینکه در بازار رکود حاکم است برخی از عمده‌فروشی‌ها برای اینکه چک‌هایشان پاس شود به سمت خرده‌فروشی روی آورده‌اند و در کنار کار عمده‌فروشی، به قیمت عمده‌فروشی خرده‌فروشی می‌کنند که مورد استقبال شهروندان به خصوص در روزهای تعطیل قرار گرفته است.

در دو سال گذشته نرخ تورم مواد غذایی، پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و همچنین آثار جنگ اوکراین، افزایش قابل توجهی یافت. با افزایش تورم مواد غذایی، قدرت خرید مردم برای تهیه مایحتاج روزانه و کالاهای اساسی هم کاهش پیدا کرد و به نحوی شاهد پیشی‌گرفتن رشد قیمت‌ها از درآمدها بودیم که همین موضوع باعث شد بسیاری از مردم مصرف اقلامی از جمله مرغ و گوشت را کاهش دهند.

در این میان، همزمان با افزایش قیمت‌ها و بیشتر شدن هزینه‌های زندگی به خصوص در شهری مانند تهران، خیلی از شهروندان به دنبال مکانی هستند که از آنجا خرید ارزان‌تری داشته باشند. از آنجا که بخش قابل توجهی از درآمد خانوارها صرف خرید اقلام خوراکی‌ می‌شود شناخت مراکز ارزان برای تهیه مواد غذایی اهمیت بیشتری دارد. تهران مراکز خرید زیادی دارد که معروف‌ترین آن، بازار بزرگ یا همان بازار ۱۵ خرداد است که انواع مختلف کالاها در آنجا پیدا می‌شود. علاوه بر بازار بزرگ، بازارهای دیگری هم در تهران وجود دارند که برای خرید کلی یا خرید ارزان به صرفه هستند.

ما در ادامه با رضا کنگری، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران صحبت کردیم و از او پرسیدیم برای خرید ارزان مواد غذایی می‌توان به کجا مراجعه کرد؟
خرده‌فروشی در عمده‌فروشی‌ها رونق یافته است

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران با بیان اینکه در عرضه انواع کالا در بازار مواد غذایی مشکل و کمبودی وجود ندارد و انواع کالاها در بازار توزیع می‌شود و در دسترس است، گفت: خوشبختانه شاهد ثبات قیمت‌ها در بازار هستیم به طوری که حتی در برخی کالاها مانند روغن و برنج به دلیل اینکه عرضه بیشتر از تقاضا بوده است، قیمت‌ها کاهشی هم بوده است.

رضا کنگری ادامه داد: با توجه به اینکه در بازار رکود حاکم است برخی از عمده‌فروشی‌ها برای اینکه چک‌هایشان پاس شود به سمت خرده‌فروشی روی آورده‌اند و در کنار کار عمده‌فروشی، به قیمت عمده‌فروشی خرده‌فروشی می‌کنند که مورد استقبال شهروندان به خصوص در روزهای تعطیل قرار گرفته است به طوری که با رایزنی‌هایی که با شهرداری داشته‌ایم قرار است پارک کردن خودرو در خیابانی مانند انبار نفت که مراجعه به‌ آن زیاد است، ساماندهی شود و این خیابان به صورت اریب خط‌کشی شود تا ترافیک کمتر شود.

کنگری در مورد نحوه عرضه کالاها در عمده‌فروشی‌ها توضیح داد: واحدهای عمده‌فروشی هم به صورت عمده، هم کارتنی، و هم دانه‌ای، محصولات را به همان قیمت عمده‌فروشی به مشتریان عرضه می‌کنند و این سبب شده است خرده‌فروشی در بازار بنکداران رونق بگیرد.
تضمین کیفیت محصولات عمده‌فروشی

برخی‌ها معتقدند که ارزانی نشانه خوبی نیست و این شائبه وجود دارد که جنس ارزان کیفیت خوبی ندارد و ممکن است کهنه باشد و تاریخ مصرف آن گذشته باشد. رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران در مورد کیفیت مواد غذایی عرضه ‌شده در عمده‌فروشی‌ها گفت: همانطور که اشاره شد، علت اینکه عمده‌فروشان محصولات خود را بدون لحاظ سود به فروش می‌رسانند رکود بازار است و برای اینکه چک‌هایشان پاس شود به سمت خرده‌فروشی روی آورده‌اند. از طرف دیگر، بازرسین ما هر روز در بازار هستند و به صورت مرتب بر بنکداری‌ها نظارت دارند. ضمن آنکه همه عمده‌فروشی‌ها باید نشان سیب سلامت، علامت استاندارد و بهداشت را داشته باشند که دریافت این گواهی‌ها بدون نظارت و تایید نهادهای بالادست امکانپذیر نیست.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها