کد خبر: ۵۴۷۴۳
۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۰
مدیر بیمارستان تخصصی کودکان اکبر از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: آبله مرغان یک بیماری عفونی خفیف و بسیار واگیردار است که در پی عفونت اولیه ویروس واریسلا زوستر ایجاد می‌شود و با نشانه های تب ، حالت تهوع ، درد شکم ، خارش و سردرد همراه است .

 دکتر محمد رضا کشت مندی با بیان اینکه این بیماری در کودکان شایع‌تر است و منجر به ایجاد بثورات پوستی و تاول‌های کوچک و خارش‌دار شده که در نهایت، پوسته‌پوسته می‌شوند خاطر نشان کرد: آبله مرغان از طریق سرفه و عطسه فرد مبتلا به‌راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند ، همچنین ممکن است از طریق تماس با تاول‌ها نیز منتشر شود .
وی تصریح کرد : آبله‌مرغان به طور معمول فقط یک بار در طول زندگی فرد را درگیر می کند که سن ابتلاء به آن 2 تا15 سالگی است که بیشترین شیوع آن در سن ۵ تا ۱۰ سالگی رخ می دهد ، البته ممکن است عفونتی مجدد توسط این ویروس رخ دهد، اما عفونت مجدد، معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. این بیماری اغلب اوقات در زمستان و بهار دیده می‌شود.

مدیر بیمارستان تخصصی کودکان اکبر با بیان اینکه علائم اولیه ممکن است مشابه یک سرماخوردگی ساده از جمله تب، خستگی و سردرد باشد ، گفت: این عوارض ممکن است گاهی به صورت سینه‌پهلو، التهاب مغز و عفونت‌های پوستی باکتریایی هم ظاهر شوند .

دکتر کشت مندی بیان داشت : دوره نهفتگی این بیماری ۲۱–۷ روز است و معمولا کودکان طی ۷ تا ۱۰ روز بهبود می یابند،اما در بزرگسالان ممکن است این مدت بیشتر باشد و احتمال بروز عوارض هم بیشتر است ، در این مدت بیمار باید در اتاقی قرنطینه شود تا از انتقال هوایی ویروس جلوگیری شود.

مدیر بیمارستان کودان اکبر با اشاره به افزایش هفت برابری آمار مراجعین مبتلا به آبله مرغان به این مرکز درمانی نسبت به سال گذشته اظهار کرد: چرکی شدن دانه های پوستی ، ایجاد زخم های درجه 2 و حتی 3  و  تب های بالا از جمله عوامل منجر به بستری در بیماران مبتلا به آبله مرغان محسوب می شود.

متخصص بیماری های کودکان با اشاره به اینکه پس از طی شدن سیر بیماری آبله‌مرغان، ویروس می‌تواند تا ۵۰ سال در بافت‌های عصبی بدن به‌صورت نهفته باقی بماند خاطر نشان کرد : این ویروس نهفته ممکن است سال‌ها بعد و در هر سنی، دوباره فعال شده و شکلی دیگر از این بیماری با نام زونا را ایجاد کند.

دکتر کشت مندی افزود: درمان آبله مرغان بیشتر درمان علامتی است و استراحت ،پایین آوردن تب ، نوشیدن آب ، رعایت بهداشت فردی و مراجعه سریع به پزشک از جمله اقدامات مورد تاکید در جهت کاهش علائم این بیماری است.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها