کد خبر: ۵۴۴۸۹
۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۹
صندوق های سرمایه گذاری، نهاد های مالی هستند که منابع مالی مردم را جمع آوری می کنند و این منابع را در بازارهای مالی سرمایه گذاری می کنند. این صندوق ها پول های جمع آوری شده از مردم را صرف داد و ستد سهام، اوراق مشارکت ، اوراق بدهی و یا مجموعه ای از سایر اوراق بهادار می کنند و کاملا امن هستند.

 موضوع مهم و اصلی در صندوق های سرمایه گذاری این است که این صندوق ها توسط تیمی از متخصصان یا کارشناسان خبره مالی اداره می شود و به همین دلیل نیازی نیست افرادی که در این صندوق ها سرمایه گذاری می کنند از دانش مالی بالایی برخودار باشند. در واقع همه مردم با هر سطح از دانش مالی قادرند در این صندوق ها سرمایه گذاری کنند و به همین دلیل است که از این صندوق ها به عنوان ابزاری برای سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس یاد می شود.
در کدام صندوق ها سرمایه گذاری کنیم؟

اگر شما قصد سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را دارید بهتر است کمی با نوع و کارکرد این صندوق ها آشنایی داشته باشید.چرا که هر کدام از این صندوق ها بسته به نوع سرمایه گذاری شان درصد خاصی از بازده را نصیب شما می کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس نوع دارایی به چند دسته کلی تقسیم می شوند که مهمترین آنها صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های در سهام و صندوق های مختلط هستند. تفاوت این صندوق ها در نوع دارایی یا نحوه سرمایه گذاری آنها است. صندوق های با درآمد ثابت بخش عمده منابع مالی خود را صرف خریدو فروش اوراق بدهی می کنند در حالی که بخش عمده منابع مالی صندوق های سرمایه گذاری در سهام صرف خرید و فروش سهام می شود. عملکرد صندوق های مختلط هم حد واسط این دو صندوق است که ۵۰ درصد منابع صرف اوراق بدهی و بقیه صرف خرید سهام می شود.

اگر شما قصد دارید بدون پذیرفتن هیچ ریسکی، سودی معادل سود بانکی و حتی بالاتر دریافت کنید بهتر است نقدینگی خود را در صندوق های با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنید. چرا که این صندوق ها به همین میزان به سرمایه گذاران سود پرداخت می کنند. درحال حاضر میانگین بازده صندوق های با درآمد ثابت رقمی در حدود ۲۲ درصد است اما بسیاری از صندوق ها هم در بازار سرمایه حضور دارند که بازدهی بیش از ۲۵ درصد و حتی تا ۲۷ درصد به سرمایه گذاران پرداخت می کنند.

در مقابل اگر شما فرد ریسک پذیری هستید و حاضرید مخاطرات بیشتری را بپذیرید بهتر است در صندوق های سرمایه گذاری در سهام سرمایه گذاری کنید چرا که بخش عمده منابع مالی این صندوق ها در بازار سهام سرمایه گذاری می شود، به همین دلیل شما می توانید با سرمایه گذاری در این صندوق ها بازدهی متناسب با شاخص بورس و حتی فراتر از این میزان دریافت کنید. در حال حاضر ۹۲.۷ درصداز منابعی که مردم در این صندوق ها سرمایه گذاری کرده اند صرف خرید و فرو سهام می شود و میانگین بازده صندوق های سرمایه گذاری در سهام ۷ درصد بیشتر از میانگین بازده سرمایه گذاری دربورس است.
یک حد وسط هم وجود دارد و آن سرمایه گذاری در صندوق های مختلط است که بازدهی بیشتر از سود بانکی و کمتر از شاخص بورس دارند. این گزینه برای افرادی مناسب است که ریسک پذیری کمتری نسبت به سهامداران بورس دارند اما حاضر ریسک بیشتری نسبت به سپرده گذاران را بپذیرند.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها