کد خبر: ۵۴۴۳۵
۲۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۵
رئیس انجمن خرما گفت: ایران دارای رتبه سوم تولید خرم در دنیا است.

 رئیس انجمن خرما با بیان اینکه ایران سومین تولیدکننده خرما در دنیا محسوب می شود، گفت: بنابر آمار امسال ۱.۳ میلیون تن خرما در کشور تولید شده است که ۷۰ درصد آن در داخل مصرف و مابقی صادر می شود.

به گفته او، از ابتدای سال تاکنون ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزارتن خرما به ارزش ۲۷۰ میلیون دلار  صادر شده است.

رشیدفرخی ادامه داد: با توجه به مازاد تولید باید ۱۲۰ هزارتن خرما به مناسبت ماه مبارک رمضان صادر شود چراکه بخش عمده صادرات خرما، مربوط به ماه مبارک رمضان است.

 رئیس انجمن ملی خرما اعلام کرد: قیمت خرمای مضافتی سال گذشته کیلویی ۶۸ هزار تومان بود که امسال قیمت آن به کیلویی ۷۷ هزار تومان درب سردخانه رسیده است.

رئیس انجمن خرما با بیان اینکه کمبودی در عرضه خرما نداریم، افزود: هم اکنون حدود ۵۰ درصد خرما سال گذشته در سردخانه‌ها باقی مانده و به بازار عرضه نشده است که توزیع آن موجب شده نه‌تنها کمبودی در بازار نداشته باشیم؛ بلکه با مازاد محصول روبرو شویم.

او افزود: قیمت کنونی هرکیلو خرما درب سردخانه ۷۸ تا ۸۰ هزارتومان است که مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان می دهد که نسبت به تورم جاری کمتر است.

 برخی کارشناسان عقیده دارند که نباید خرما و توت را به همراه چای مصرف نمایند .زیرا قند این مواد هنگام تماس با آب جوش و یا چای داغ جذب بدن می شود و اما انرژی آنها جذب بدن نمی شود و مزایای آنها از بین می رود.

رئیس انجمن خرما با بیان اینکه مصر با تولید ۱.۸ میلیون تن اولین تولیدکننده خرما جهان است، گفت: عربستان سعودی و ایران به دلیل نزدیکی میزان تولید در رتبه‌های دوم و سوم قرار می‌گیرد.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها