کد خبر: ۵۴۲۷۵
۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۵
معالجه سرطان در جهان با پیشرفت‌های چشمگیری همراه شده اما همچنان یک نگرانی جهانی در مورد سرطان وجود، روند افزایشی ابتلا به آن. سازمان جهانی بهداشت تخمین زده که تا ۲۰۵۰ میلادی ۳۵ میلیون مورد جدید سرطان در دنیا وجود خواهد داشت.

به نقل از medicalnewstoday آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام می‌کند ۲۰ میلیون مورد جدید سرطان در ۲۰۲۲ رخ داده و این عدد در کمتر از سه دهه آینده ۳۵ میلیون مورد جدید خواهد بود.

گزارش‌های آژانس بین‌المللی تحقیقات در مورد سرطان هم نشان می‌دهد که سرطان‌های ریه، پستان و کولورکتال (روده بزرگ) رایج‌ترین‌ها در سراسر جهان هستند. در بین زنان و مردان هم سرطان ریه ۱۲.۴درصد از کل موارد سرطان را به خود اختصاص داده است. البته در بین مردان، سه سرطان رایج شامل ریه، پروستات و کولورکتال و در بین زنان ، سه سرطان رایج پستان، ریه و کولورکتال است که سرطان پستان ۲۳.۸ درصد از کل موارد سرطان جدید را در بین زنان در سال ۲۰۲۲ به خود اختصاص داده است.

در سراسر جهان هم در حال حاضر میزان مرگ و میر برای سرطان ریه بالاترین میزان (۱۶.۸درصد) را دارد. در قاره آسیا و بعد از آن در اروپا بروز مرگ و میر و شیوع نسبت به دیگر نقاط جهان بالاتر است.

البته مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان متفاوت است. بیشترین تفاوت بین کشورهایی با شاخص توسعه انسانی بسیار بالا و کشورهایی با شاخص توسعه انسانی پایین مطرح می‌شود. در کشورهای دارای شاخص توسعه انسانی پایین ۸۱۱ هزار و ۱۴ مورد جدید سرطان و ۵۴۳ هزار و ۳۳۷ فوت وجود داشته در حالی که در کشورهای با شاخص توسعه انسانی بسیار بالا ۹ میلیون و ۲۹۶ هزار و ۱۷۱ مورد جدید و ۳ میلیون و ۶۴۳ هزار و ۵۰۲ مرگ گزارش شده است.

این در حالی است که آمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران هم نشان می‌دهد که سالانه حدود ۸۵ تا ۹۰ هزار مورد جدید سرطان در کشور اتفاق می‌افتد که بیشترین موارد هم مربوط به سرطان‌های پستان، روده بزرگ، پروستات و ریه است.۲۰ هزار نفر هم جانشان را به همین دلیل از دست می‌دهند.
۳۹ درصد کشورها خدمات سلامت‌محور سرطان دارند

بنابر گزارش medicalnewstoday سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که با افزایش موارد ابتلا به سرطان در سه دهه آینده میزان مرگ و میر در کشورهایی با شاخص توسعه انسانی کم و متوسط تقریباً دو برابر شود. این بیانیه از WHO نشان می‌دهد که ساکنان کشورهای دارای شاخص توسعه انسانی پایین‌تر ممکن است احتمال دسترسی کمتری به درمان باکیفیت را داشته باشند و این می‌تواند به طور قابل توجهی خطر عواقب سلامت سرطان را افزایش دهد.

WHO همچنین به داده‌های نظرسنجی از ۱۱۵ کشور در مورد مؤلفه‌های پوشش بهداشت جهانی خود اشاره و اعلام کرده که تنها ۳۹درصد از این کشورها مدیریت اساسی سرطان را در خدمات بهداشتی برای شهروندان خود در نظر گرفته‌اند. به عنوان مثال در کشورهای بادرآمد بالا به احتمال زیاد خدمات مربوط به سرطان ریه از جمله خدمات پرتودرمانی و پیوند سلول‌های بنیادی به عنوان بخشی از بسته‌های سلامتی در نظر گرفته شده باشد اما در کشورهای با درآمد این موضوع مشاهده نمی‌شود.

در بیانیه WHO همچنین تاکید می‌شود که افزایش موارد سرطان ریه در آسیا به دلیل تداوم استفاده از دخانیات، همچنین افزایش جمعیت سالمندان است. مصرف الکل و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا هم دیگر عوامل مؤثر بر تشدید و ابتلا به سرطان هستند.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها