کد خبر: ۵۴۱۹۱
۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰
آتشفشانی در شبه جزیره ریکیانس در ایسلند برای سومین بار در سه ماه گذشته فوران کرد و گدازه آن تا فاصله 4.5 کیلومتری رسید.

یک تصویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که گدازه از سطح زمین در جریان آخرین فوران آتشفشانی در شبه‌جزیره ریکیانس در ایسلند جاری شد. این تصویر که توسط ماهواره کوپرنیک سنتینل-2 اتحادیه اروپا، هفت ساعت بعد گرفته شده است، جریان‌های گدازه‌ای را نشان می‌دهد که در 4.5 کیلومتری غرب از محل فوران حرکت می‌کنند و یک فوران بزرگ که از شبه جزیره به اقیانوس اطلس به سمت جنوب گسترش می‌یابد. توده دود و جریان گدازه به وضوح در نزدیکی شهر گرینداویک قابل مشاهده است.

به گفته اداره هواشناسی ایسلند (IMO)، این آتشفشان پس از سومین فوران خود در سه ماه گذشته در روز گذشته خاموش شد. بر خلاف فوران قبلی که مواد مذاب را به قسمت‌های جنوبی راهی کرد و گدازه‌ها را به سمت گرینداویک هدایت کرد، فوران دیروز در 4 کیلومتری شمال گرینداویک رخ داد. با کاهش فوران، به نظر می‌رسد که گرینداویک این بار از گدازه در امان خواهد بود، اگرچه زمین ناپایدار زیر شهر می‌تواند منجر به اتفاقات ناگواری شود.

آخرین فوران از الگوی مشابه دو فوران قبلی پیروی کرد. هر سه فوران حدود دو روز ظول کشید. ماگمای انباشته شده در زیر سوارتسنگی حدود 9 میلیون متر مکعب بود، این بدان معنا نیست که کل حجم تخمین زده شده فوران می‌کند و بخشی از ماگما می‌تواند بدون فوران باقی بماند. به گفته یک استاد آتشفشان شناسی در دانشگاه ایسلند، احتمالاً در ماه‌های آینده فوران‌های بیشتری رخ خواهد داد.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها