کد خبر: ۵۴۱۷۵
۰۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۰
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تشکیل کارگروه مشترک و نشست‌های دو جانبه با کشور ارمنستان برای رفع آلودگی رودخانه ارس، گفت: بر اساس کارگروه و تفاهم‌های ایجاد شده در بازه زمانی کوتاهی آلودگی ارس رفع خواهد شد.

 علی سلاجقه در مراسم افتتاح هماهنگ ۶۷ پروژه محیط زیستی که صبح امروز - شنبه - در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، افزود: در راستای کاهش آلودگی رودخانه ارس، دو کشور ایران و ارمنستان ارتباطاتی داشتند، در همین دوره اول، معاونت انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در این کارگروه متشکل از وزارت صمت، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی و امور خارجه در کشور ارمنستان حضور یافتند که سه تفاهمنامه در آن کارگروه شکل گرفت.

وی اظهارداشت: وزارت صمت، وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مسئول کارگروه کل فرایند را مدیریت می‌کنند اما از برخی دستگاه‌ها گلایه داریم، دستگاه‌هایی که وظایف مشخصی دارند و باید خود را معرفی کنند اما بسیاری این کار را نکردند، برخی از دستگاه‌ها با مکاتباتی که انجام شد و حتی پیگیری‌های شخصی اینجانب، معرفی را انجام دادند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: کشور ارمنستان به خوبی به وظایف خود عمل کرده است و در بازه زمانی یک ماهه کارگروه خود را معرفی کرد. کارگروه ما نیز شکل گرفته و نشست دوجانبه نیز انجام خواهد شد و امیدواریم که دولت ارمنستان رویکرد مناسبی داشته باشد ما از ظرفیت‌های کارشناسی کشور خود هم در زمینه صنایع و معادن و هم در زمینه‌های دیگر استفاده می‌کنیم و فکر می کنم این روندی که در پیش گرفته‌ شده بسیار رو به جلو است و در یک بازه زمانی کوتاه می‌تواند مشکل آلایندگی ارس را حل کند.

سلاجقه با اشاره به اینکه امسال در سه مرحله ۲۲۶ پروژه محیط زیستی با مبلغی بیش از ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال در کشور افتتاح شد و غالباً به مرحله بهره‌برداری رسیده‌اند، افزود: با توجه به نیازی که در محیط زیست کشور به داده و اطلاعات و همچنین نیازی که به ایستگاه‌های پایش جو، آب و خاک و پایش‌های میدانی در مناطق حفاظت شده مطرح است، بسیاری از پروژه‌ها به این مقوله تعلق دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: اتفاقاتی که در این دولت رقم خورده، بسیار مهم بوده و از رسانه‌ها می‌خواهیم این مسائل را راستی آزمایی کنند.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: قبل از انقلاب، تعداد ۵۷ منطقه حفاظت شده داشتیم که اکثراً شکارگاه سلطنتی بودند و یا به قشر خاصی تعلق داشتند اما بعد از انقلاب ۳۰۹ منطقه حفاظت شده داریم که تقریباً ۵ برابر شده و این مناطق در اختیار مردم قرار گرفته است.

سلاجقه تاکید کرد: این مناطق در اختیار مردم قرار گرفت و با حفاظت مشارکتی اوضاع حفاظت بهتر خواهد شد. مردم مناطق را حفاظت پایش و احیا می‌کنند.

وی درباره قوانین محیط زیستی پس از انقلاب گفت: در بحث آیین‌نامه‌ها، قانون پسماند، هوای پاک، حفاظت خاک، تالاب‌ها و... را بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی تدوین کردیم که امیدوارم در اجرا شدن این قوانین همه دستگاه های مسئول کمک کنند.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها