کد خبر: ۵۴۱۷۲
۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۰
ملی‌پوش پیشین فوتبال ایران گفت: این دوره تمام ابزار کار برای قهرمانی در آسیا فراهم بود اما نداشتن برنامه و مدیریت خوب سبب شد قهرمانی را از دست بدهیم.

 بهنام ابوالقاسمپور، در ارزیابی از عملکرد ایران برابر قطر و حذف از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا، اظهار کرد: ایران در جام ملت‌های آسیا متفاوت بازی کرد. در یک بازی عملکرد خوبی داشت و در بازی دیگر ضعیف ظاهر می‌شد، در بازی برابر قطر یک نیمه بد نبود اما در نیمه دوم، بازی پراسترس، پراضطراب و عجولانه‌ای را به نمایش گذاشت. هر دو تیم موقعیت‌های گلزنی زیادی داشتند که البته موقعیت ما بیشتر از قطر بود اما استرس زیاد اجازه نمی‌داد که بازیکنان از موقعیت‌ها به خوبی استفاده کنند. همچنین در خط دفاع بازیکنان اشتباهات زیادی داشتند.

او همچنین گفت: ما بازیکنان باتجربه کمی نداریم و مرتب در تورنمنت‌های بین المللی حضور دارند اما با استرس زیادی برابر قطر بازی کردند. به هر صورت جام را از دست دادیم و به بازیکنان و کادر فنی خسته نباشید می‌گویم و معتقدم که تیم با برنامه بازی نکرد.

این بازیکن پیشین فوتبال خاطرنشان کرد: خط دفاع ایران از ابتدای شروع بازی‌ها ضعف داشت و بارها نه تنها من بلکه سایر پیشکسوتان به این موضوع اشاره داشتند. در همین بازی نیز دیدید که نیمه اول خط دفاع چقدر پراشتباه ظاهر شد و این مساله در روند بازی بی‌تاثیر نبود. اکثر بازیکنانی که در این دیدار حضور داشتند لژیونر هستند و سالیان سال است که کنار هم بازی می‌کنند. با این همه تجربه برابر تیمی که اگر به تاریخچه فوتبال آن‌ها نگاه کنیم می‌بینیم تجربه کمتری نسبت به بازیکنان ما دارند با استرس زیاد بازی کردیم.

ابوالقاسمپور یکی از نقاط ضعف تیم را «نداشتن تمرکز کافی» عنوان کرد و گفت: یکی از عواملی که همه چیز را به هم ریخت‌عدم تمرکز کافی بازیکنان و استرس و فشار بالای بازی بود، همچنین یکسری اشکالات به کادر فنی وارد بود که الان نمی‌توان راجع به آن صحبت کرد.

وی ادامه داد: قطر مانند تیم ما موقعیت‌های گلزنی زیادی داشت ولی از آن‌ها به خوبی استفاده کرد و تیم ما از موقعیت‌های به دست آمده به خوبی استفاده نکرد و پراشتباه بازی کردیم. هم در خط حمله اشتباه زیادی داشتیم و هم در خط دفاع. در خط حمله اشتباه این بود که فرصت‌های زیادی را با بودن طارمی، سردار آزمون و… تبدیل به گل نکردیم در دفاع نیز اشتباهات فاحشی انجام می‌دادیم.

وی تصریح کرد: در فوتبال هر بازی با بازی دیگر فرق می‌کند، مشکل فوتبال ما این است که برنامه ریزی نداریم. تیم‌های دیگر از الان کار را شروع می‌کنند ولی ما تا ۴ سال دیگر برنامه‌ای برای تیم ملی نداریم و ۶ ماه مانده به یک تورنمنت دنبال مربی، بازی‌های تدارکاتی و… هستیم. حتی اگر در جام ملت‌ها قهرمان می‌شدیم دلیل بر این نبود که فوتبال ما براساس چارچوب خاص و برنامه ریزی مشخص حرکت می‌کند و مدیریت قوی دارد.

ابوالقاسمپور افزود: فوتبال ما نیاز به مدیر خوب دارد، برای اینکه فوتبال پیشرفت کند به جای این که به دنبال مربی خارجی باشیم باید مدیر خوب بیاوریم تا فوتبال را درست کند. قطر ۴ سال پیش نیز جام ملت‌ها را برد، واقعا این کشور که بیش از یک میلیون نفر جمعیت ندارد چه کار کرده که چنین نتایجی را کسب می‌کند؟ استعداد به اندازه ما ندارند، چطور می‌شود چنین کشوری دو جام ملت‌ها و یک جام جهانی برگزار می‌کند؟ چه چیزی دارند که ما نداریم؟ تنها چیزی که این تیم دارد مدیریت خوب است که به درستی برای فوتبال آن برنامه ریزی می‌کند. بنابراین فوتبال ما برای رشد و پیشرفت نیاز به مدیریت خوب و قوی دارد.

ابوالقاسم‌پور در پایان اظهار کرد: این دوره تنها دوره‌ای بود که شانس زیادی برای قهرمانی داشتیم. در این دوره تنها یک بازی سخت آن هم با ژاپن داشتیم که البته نیمه دوم بازی خیلی خوبی را برابر این تیم به نمایش گذاشتیم. حتی جلوی هنگ کنگ فراز و نشیب زیادی داشتیم، ما ابزار کار را برای قهرمانی داشتیم اما برنامه ریزی و مدیریت خوب نداشتیم.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها