کد خبر: ۵۳۹۹۹
۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۰
رئیس پلیس فتا پایتخت در خصوص کلاهبرداری در ایام انتخابات هشدار داد و درباره شیوه‌های کلاهبرداران و همچنین شایعه‌پراکنی و ایجاد تصاویر جعلی از نامزدهای انتخابات توضیح داد.

سرهنگ داود معظمی گودرزی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ اظهار کرد: تنها چند روز تا برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی زمان باقی مانده است؛ انتخاباتی که سرنوشت مجلس شورای اسلامی را در ۴ سال آینده مشخص خواهد کرد و با توجه به گسترش شبکه‌های مجازی هستند عده‌ای از افراد سودجو که با هدف کلاهبرداری صفحاتی را منتسب به کاندیداهای این انتخابات راه‌اندازی می‌کنند.

سرهنگ معظمی گودرزی خاطرنشان کرد: از مهمترین ساحت‌های زندگی اجتماعی انسان، شرکت در سرنوشت سیاسی اجتماعی خود و جامعه بوده و تبلور آن انتخابات است، بدون تردید باید بالاترین میزان از اخلاق مداری را در فرآیند انتخابات دید.

این مقام انتظامی ادامه داد: رعایت مواردی از جمله احترام گذاشتن به سایر کاربران در فضای مجازی، صداقت در انتشار مطالب و محتوا، رعایت حریم خصوصی دیگران در فضای مجازی، رعایت عدالت و بی‌طرفی در حمایت از شخص یا جناحی خاص، عدم پخش اخبار کذب و شایعه‌پراکنی از سوی کاربران فضای مجازی نشان‌دهنده رعایت اخلاق‌مداری است.

    دروغ یک میلیاردی زن جوان پایش را به زندان باز کرد | شکایت شرکت معروف واردات و صادرات از متهم
    دستبرد پسر ۱۵ ساله به ۳ هزار کارت بانکی | نوجوان نابغه هکر شد

شیوه‌های کلاهبرداری انتخاباتی

رئیس پلیس فتا پایتخت افزود: با توجه به نزدیک شدن به ایام انتخابات ممکن است کلاهبرداران به بهانه‌های مختلف اقدام به کلاهبرداری کنند. فرستادن لینک دانلود یا انتشار برنامه با عناوین مختلف، از جمله مواردی که ممکن است کلاهبرداران با سوءاستفاده از آن اقدام به انجام اقدامات مجرمانه کنند.

سرهنگ معظمی گودرزی بیان کرد: تحریک افراد به دانلود و نصب برخی نرم‌افزارها با عناوین اخبار روز انتخابات، حمایت از نامزد خاص، کسب درآمد با حمایت از کاندیداهای مختلف و … نیز از جمله مواردی هستند که می‌تواند منجر به مجاب کردن افراد برای استفاده از نرم‌افزارهای جعلی و مخرب شود. کاربران در صورت نصب چنین برنامه‌هایی با توجه به دادن اجازه دسترسی به پیامک‌ها، تماس‌ها، گالری عکس و … با مشکلات ریز و درشتی مواجه و حتی اطلاعات شخصی و بانکی آن‌ها نیز به خطر خواهد افتاد.
باید مراقب شبه‌خبرها بود

رئیس پلیس فتا پایتخت درخصوص چگونگی تشخیص اخبار جعلی مرتبط با انتخابات افزود: خبررسانی جعلی، دروغ پراکنی یا اخبار جعلی نوعی خبرنگاری زرد یا پروپاگاندا با قصد پخش اطلاعات غلط است که در بستر رسانه‌های چاپی سنتی، رسانه‌های خبری و رسانه‌های اجتماعی انتشار می‌یابد. باید مراقب شبه خبرها بود و به تصاویر توجه شود که واقعی باشند. به زمان و تاریخ اخبار توجه کنید. بررسی صحت منبع خبر و دقت به موضوع خبر دقت از جمله موارد است.

وی ادامه داد: اخبار جعلی با هدف گمراه کردن و به منظور آسیب رساندن به یک آژانس، نهاد، یا شخص، یا به‌دست‌آوردن اهداف مالی یا سیاسی نوشته و منتشر می‌شود، که اغلب با استفاده از سرفصل‌های حساس، نادرست که می‌تواند به جهت افزایش خوانندگان، اشتراک‌گذاری آنلاین و درآمد بر اساس کلیک روی اینترنت هم باشد.
انتشار برنامه‌های موبایلی جعلی منتسب به نامزدهای انتخاباتی

سرهنگ معظمی گودرزی با تاکید بر جدی گرفتن برنامه‌های جعلی منتسب به نامزدهای انتخاباتی گفت: در ایام انتخابات موارد متعددی از انتشار برنامه‌های موبایلی جعلی منتسب به نامزدهای انتخاباتی در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی رؤیت می‌شود که این امر می‌تواند زمینه سرقت اطلاعات و سوء استفاده از داده‌های شخصی کاربران را فراهم کند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با اشاره به اینکه در نصب هرگونه برنامه موبایلی باید به مواردی توجه کرد، گفت: از نصب برنامه‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها منتشر می‌شوند، خودداری کرده و برنامه‌های مورد نیاز خود را از منابع معتبر دریافت کنند. همچنین می‌توانند موارد مشکوک را از طریق تماس تلفنی با مرکز فوریت‌های سایبری با شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ و یا مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.gov.ir با کارشناسان این پلیس در میان بگذارند.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها