کد خبر: ۵۳۹۱۵
۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۰
جزئیات تورم خوراکی‌ها در دی ماه از سوی مرکز آمار منتشر شد. بر اساس این گزارش همچنان گوشت رکورددار تورم نقطه‌ای خوراکی‌هاست و این شاخص برای بادمجان در این ماه به 39 درصد رسید.

آن‌طور که داده‌های جدید مرکز آمار نشان می‌دهد بررسی گزارش مرکز آمار حاکی از آن است که تورم نقطه‌ای و ماهانه خوراکی‌ها در دی ماه 1402 به‌ترتیب روی شاخص‌های 38.5 و 2.6 درصد ایستاده است. 

رشد بیش از 2 برابری 4 کالا؛ 5 محصول ارزان شدند
طبق  گزارش مرکز آمار، میزان تغییر متوسط قیمت چهار کالا، یعنی گوشت گوسفند، گوشت گوساله، کنسرو تن ماهی و گوجه فرنگی بالای نسبت به ماه مشابه سال گذشته بیش از 100 درصد محاسبه شده است.

در این میان، گوشت گوسفندی با ثبت رکورد 127.6 درصدی همچنان رکورددار گرانی شناخته می‌شود. پس از آن نیز گوشت گاو یا گوساله با شاخص 123 درصد در رده دوم قرار دارد. گوجه فرنگی و کنسرو تن ماهی به‌ترتیب با ثبت شاخص‌های 113 و 107 درصد در رتبه‌های بعدی تورم نقطه‌ای قرار دارند. 

البته در این ماه قیمت پنج محصول نیز در مقایسه با دی سال گذشته کمتر است که در رأس آن‌ها می‌توان ببره روغن نباتی جامد با ثبت تورم منفی 10 درصد اشاره کرد. برنج ایرانی درجه یک، سیب‌زمینی، پیاز و روغن مایع چهار محصول دیگری هستند که تورم منفی را به ثبت رسانده‌اند. 

جزئیات تورم خوراکی‌ها و مواد غذایی در جدول زیر مشخص است. 

پیاز یک ماهه 18 درصد گران شد!
نگاهی به تورم ماهانه خوراکی‌ها نیز اعداد و ارقام قابل‌توجهی را به نمایش می‌گذارد. چنانکه پیاز در این ماه نسبت به آذر حدود 18 درصد رشد قیمت را تجربه کرد. هندوانه که در آذر ماه صدر گرانی‌های یک‌ماهه قرار داشت، نیز شرایط نسبتاً مشابهی داشته و بیش از 17 درصد افزایش قیمت را بر جای گذاشت. 

گوشت گوسفند و انار دیگر محصولاتی هستند که رشدی بالغ بر 10 درصد داشته‌اند و تورم ماهانه شیرخشک نیز قابل توجه بوده است. 

در این بین نکته قابل توجه ثبت تورم منفی برای 12 کالاست. به‌ویژه گوجه فرنگی که در شاخص تورم نقطه‌ای جزو رکوردداران است، در بازه ماهانه دچار افت قیمت شده است. همچنین خربزه با افت حدود 16 درصدی بیش از هر محصول دیگری کاهش نرخ را تجربه کرد. 

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها