کد خبر: ۵۳۳۶۵
۱۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۰
بازار سهام در حالی وارد آخرین روز معاملاتی هفته می‌شود که طی دو روز گذشته، نزولی بوده و تمامی رشد ابتدای هفته را از دست داده است. طی این روزها، خروج پول حقیقی هم شدت گرفته و به سمت بازارهای طلا و ارز حرکت کرده است. آیا سهامداران به بازار سهام پشت کرده‌اند؟

بازار سهام طی سه روز معاملاتی چهارشنبه (چهارم بهمن)، شنبه و یکشنبه هفته جاری، روند صعودی کم‌رمقی را طی می‌کرد که پس از یک دوره ریزش آغاز شده بود. با این حال، همزمان با افزایش قیمت دلار و بالارفتن هیجان در بازارهای موازی، بازار سهام دوباره منفی شد تا در دو روز دوشنبه و سه‌شنبه نزولی باشد.

نزول بازار سهام با خروج پول حقیقی از سهام و صندوق‌ها همراه شده است؛ شدت این خروج پول به قدری‌ست که حتی صندوق‌های درآمد ثابت هم با خروج پول حقیقی روبرو بوده‌اند.

در راستای پیش بینی بورس روز چهارشنبه، باید دو فاکتور را در نظر گرفت؛ نخست، قیمت دلار و دوم، رفتار سنتی معامله‌گران در آخرین روز هفته. طی روزهای اخیر رشد قیمت دلار تمامی بازارها را افزایشی کرده است اما، بازار سهام این روند را به صورت ریسک شناسایی کرده و ریزشی شده است.

در صورتی که مسیر صعودی دلار با همین شتاب ادامه داشته باشد، بازار سهام همچنان سایه ریسک دلار را بر سر خود خواهد دید.


رشد قیمت دلار آزاد از آنجا به‌عنوان ریسک بازار سهام شناسایی می‌شود که هزینه تولید را افزایش خواهد داد و در عین حال، با حذاب شدن معاملات سفته‌بازانه، پول حقیقی را از سمت سهام به سمت دلار سوق می‌دهد.

در این میان، رویکرد معامله‌گران در روز چهارشنبه نیز قابل اعتناست؛ چرا که در بیشتر چهارشنبه‌ها، سهامداران فروشنده‌اند. بر همین اساس ممکن است این رفتار در معاملات پیش رو هم تکرار شود.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها