کد خبر: ۴۶۰۹۵
۱۹ آبان ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰
رئیس جمهور ترکیه امروز (جمعه) اعلام کرد، ترکیه در رابطه با تلاش‌های دیپلماتیک برای نوار غزه، سیگنال‌های مثبتی دریافت کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مسیر بازگشت از ازبکستان به خبرنگاران گفت: چیزی تحت عنوان ناامیدی وجود ندارد. بدون شک، ما به تحقق یک آتش‌بس در غزه امیدوار هستیم. ما چنین نشست‌هایی را برگزار می‌کنیم چرا که به این موضوع امیدواریم. ما در تلاش‌های دیپلماتیک‌مان سیگنال‌های مثبتی دریافت کرده‌ایم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ترکیه قصد دارد کریدوری برای انتقال مجروحین از نوار غزه باز کند و در این خصوص سیگنال‌های مثبتی دریافت کرده است.

طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، اردوغان افزود: تمایل ما تنها باز کردن کریدوری برای انتقال کمک‌های بشردوستانه نیست. ما همچنین خواهان افزایش فشارها بر اسرائیل برای تضمین انتقال فلسطینی‌های مظلوم و مجروح هستیم. هدف ما تضمین عبور این افراد از غزه به مناطقی است که بتوانیم در آنجا به آنها خدمات پزشکی لازم را ارائه دهیم. ما مقدمه‌چینی‌های لازم برای این امر را انجام داده‌ایم و سیگنال‌های مثبتی نیز دریافت کرده‌ایم. اگر بتوانیم آنها را به بیمارستان‌های خود بیاوریم، وظیفه انسانی و اسلامی خود را انجام داده‌ایم.

وی همچنین تصریح کرد: ما در جریان گفت‌وگو با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به واشنگتن پیشنهاد دادیم تا تعداد کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه را به روزانه ۵۰۰ کامیون افزایش دهند.   

اخیرا بلینکن برای دیدار و گفت‌وگو با هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه، به این کشور سفر کرده بود.

اردوغان گفت: اخیرا بلینکن به ترکیه سفر کرد و مذاکراتی با هاکان فیدان داشت. در جریان این مذاکرات، وزیر امور خارجه ترکیه پیشنهاداتی را مطرح کرد. به عنوان مثال از هم‌اکنون روزانه ۲۰ تا ۳۰ کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه به غزه از ترکیه عبور می‌کنند. بدون شک، این میزان کمک بشردوستانه کافه نیست و پیشنهاد شد تا این تعداد به دست‌کم ۵۰۰ کامیون افزایش یابد. هاکان فیدان به من گفت که واکنش بلینکن به این مساله مثبت بود.

رئیس جمهور ترکیه همچنین تصریح کرد: جنبش حماس خواستار نگه داشتن اسرای غیرنظامی نیست و یک روند متقابل برای آزادسازی اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها ضروری است.

وی افزود: در مورد مساله گروگان‌ها باید تاکید کنم که حماس خواستار نگه داشتن اسرای غیرنظامی نیست. در مقابل باید آزادی‌سازی اسرای فلسطینی توسط اسرائیل نیز انجام شود. اگر ترکیه دخالت کند، آن وقت اسرائیل باید فورا اسرای فلسطینی را آزاد کند و از سوی دیگر حماس نیز باید فورا اسرای اسرائیلی را آزاد کند.

اردوغان تاکید کرد: حماس هیچ قصدی برای نگه داشتن اسرا ندارد و پیش‌تر نیز اعلام کرده که آماده آزاد کردن آنهاست.

وی گفت:‌ قطعا سربازان اسرائیلی نیز در بین اسرا هستند. اما از طرفی نیز کاملا آشکار است که اسرائیل نیز کودکان را گروگان گرفته است. اگر اقدامات مثبتی صورت گیرند، ما هر خطری را به جان می‌خریم و برای حل این مساله کمک خواهیم کرد.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها