کد خبر: ۲۵۳۳۹
۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۰
هر فرد برای مراقبت از سلامت خود حداقل یک بار در سال نیاز به مراجعه به پزشک و چکاپ کامل دارد.
به گزارش جدید پرس:

با انجام تست‌های زیر می‌توان حتی در خانه از سلامتی بدن اطمینان حاصل کرد.

۱- انعطاف بدن

برای انجام این تست روی زمین بنشینید. پاها را در مقابل خود بکشید و سعی کنید با سر انگشت‌ها پاها را لمس کنید. اگر توانستید این کار را انجام دهید وضعیت جسمانی نرمالی دارید. اما اگر نتوانستید باید ورزش یوگا، پیلاتس، یا شنا انجام دهید تا انعطاف بدن را تقویت کرده و از ضعف مفاصل جلوگیری کنید.

۲- قلب

۵ دقیقه آرام بنشینید. سپس ۲ انگشت خود را روی قسمت داخلی مچ دست بگذارید. نبضتان را پیدا کنید و به مدت یک دقیقه تعداد ضربان نبض را بشمارید. تعداد شربان ۶۰ الی ۱۰۰ نبض در دقیقه نرمال است. بیشتر یا کمتر نشان‌دهنده مشکلاتی در فشار خون شماست. سعی نکنید خودتان مشکل را تشخیص دهید فقط باید به پزشک مراجعه کنید.

۳- انگشت‌ها

یک لیوان پر از آب سرد کنید و انگشت‌ها را ۳۰ ثانیه در آب قرار نگه دارید. اگر انگشت‌ها سفید یا آبی شدند مشکلاتی در جریان گردش خون دارید. تغییر دما یا استرس باعث انقباض رگ‌های خونی در انگشت‌های دست و پا، بینی و گوش می‌شود. در نتیجه این قسمت‌ها به اندازه کافی خون دریافت نکرده و بی‌حس می‌شوند. باید از تغییر دمای شدید جلوگیری کنید.

۴- دستگاه تنفسی

یک عدد کبریت را روشن کنید و در مقابل خود با دست نگه دارید. از بینی نفس بکشید و از دهان بیرون بدهید. به طوری که قرار است کبریت را خاموش کنید. بعد از چند بار تلاش توانستید کبریت را خاموش کنید؟ اگر چندین مرتبه تلاش کرده‌اید پس دستگاه تنفسی ضعیفی دارید؛ و این مشکل بر اثر سیگار کشیدن، ورزش نکردن و بیماری‌های تنفسی مزمن ایجاد می‌شود.

۵- نگهداری مایعات

با انگشت شست بالا یا پایین پاها را فشار بدهید. اگر بعد از چند ثانیه هنوز هم گودی روی پا باقی ماند ممکن است بدنتان مشکل نگهداری مایعات داشته باشد. پس پیشنهاد می‌کنم نمک کمتر مصرف کنید و غذاهای فراوری شده را کنار بگذارید.

۶- تیروئید

چشم‌ها را ببندید و دست‌ها را به سمت رو به رو دراز کنید. انگشت‌ها را باز بگذارید و از شخصی بخواهید کاغذی روی دست شما قرار دهد. اگر کاغذ روی دست‌ها بلرزد باید به یک متخصص غدد درون ریز مراجعه کنید. اگر متوجه چنین نشانه‌هایی در بدن خود شدید آن‌ها را نادیده نگیرید و حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها