کد خبر: ۲۵۱۱۹
۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۰
کسپرسکی فهرستی از برنامه‌های پیام‌رسان ایمن ارائه کرده و به هر یک امتیاز داده است. این لیست شامل «آی مسج» (iMessage)، «واتس اپ»( WhatsApp)، «تلگرام» (Telegram)، «لاین»( Line)، «داست» (Dust)، «وایبر ویکر می» (Viber Wickr Me)، «تریما» (Threema)، «وایر» (Wire) و «سیگنال» (Signal) است.
به گزارش جدید پرس:

نگرانی اصلی امنیتی برنامه پیام‌رسان این است که اشخاص ثالث تا چه حد می‌توانند پیام‌های خصوصی، شرکت‌های پشت برنامه‌ها یا حتی دولت‌هایی که داده‌های شهروندان خود را جمع‌آوری می‌کنند، بخوانند. در سایت کسپرسکی خوانندگان به فهرستی از چهار ملاحظات کلیدی امنیتی درباره پیام‌رسان‌ها راهنمایی شدند.

در بالای این لیست به قابلیت رمزگذاری سراسری اشاره شده بود. اگر برنامه پیام‌رسانی این قابلیت را نداشته باشد، پیام‌های شما در معرض خطر بیشتری قرار می‌گیرند. کسپرسکی توضیح داد: استفاده از رمزگذاری سراسری برای پیام‌های چت خصوصی شما فقط کلید خواندن پیام‌ها را به فرستنده و گیرندگان می‌دهد و دیگران نخواهند توانست پیام‌های شما را بخوانند.

قانون بعدی در لیست «کد منبع باز» (open source code) بود. این می‌تواند کلیدی برای مسوول نگه داشتن یک برنامه برای داده‌های شما باشد. کسپرسکی در این باره نوشته است: آیا پیام رسانی از «کد منبع» باز استفاده می کند؟ «کد منبع» باز به این معنی است که برنامه برای پاسخگویی خارجی و ممیزی توسط کارشناسان باز است، که می‌تواند یک راه مفید برای جلب توجه به هر گونه ضعف یا آسیب پذیری در کد باشد.

ویژگی سوم در لیست قطعا در همه برنامه‌های پیام رسان وجود ندارد. کسپرسکی بر اهمیت «پیام‌های خود ویرانگر» که پس از مدت زمان مشخصی ناپدید می‌شوند، تاکید کرد. این یک سطح امنیتی اضافی را به هر برنامه اضافه می‌کند. در نهایت، کسپرسکی از شما می‌خواهد که «استفاده از داده» برنامه را یادداشت کنید. کارشناسان توضیح دادند: در حالی که بسیاری از برنامه‌های پیام‌رسان ایمن از رمزگذاری سراسری استفاده می‌کنند، هنوز هم می‌توانند داده‌هایی را درباره شما جمع‌آوری کنند که «متا دیتا» نامیده می‌شود.

«متا دیتا» شامل اطلاعاتی مانند این است: با چه کسی صحبت می‌کنید؟، برای چه مدت؟ در چه دستگاهی؟، آدرس IP و شماره تلفن شما؟ قبل از دانلود یک برنامه، باید بررسی کنید که برنامه می‌خواهد به چه مجوزهایی دسترسی داشته باشد. همچنین باید بررسی کنید که با داده‌های شما چه می‌کند.

 

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها