کد خبر: ۲۵۰۴۷
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۴
وزیر نیرو گفت: براساس بند «ل» تبصره ۱۵ قانون بودجه در بخش آب و برق مکلف هستیم یارانه مصارف مازاد بر الگو را قطع کنیم که به صورت پلکانی این اتفاق می‌افتد.
به گزارش جدید پرس:

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اعتقاد ما این است که با طرح پاداش صرفه‌جویی مصارف عمده مشترکان نسبت به سال گذشته به شدت کاهش می‌یابد و این امکان وجود دارد که اگر مشترکی رعایت نکرد، مشمول نرخ‌های بالا شود که این موضوع امسال اجرایی خواهد شد.

وی افزود: براساس بند «ل» تبصره ۱۵ قانون بودجه در بخش آب و برق مکلف هستیم یارانه مصارف مازاد بر الگو را قطع کنیم که به صورت پلکانی این اتفاق می‌افتد.

محرابیان در خصوص دستور ویژه رئیس جمهور برای پیگیری حق‌آبه هیرمند، گفت: عصر امروز، جلسه مهمی را در این زمینه برگزار می‌شود که تصمیمات جدیدی در آن اخذ خواهد شد و مراتب آن را بعد از جلسه، اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وزیر نیرو در خصوص سیاست‌گذاری‌ها در خصوص صادرات و واردات برق، اذعان داشت: سیاست ما از سال گذشته در موضوع واردات و صادرات تغییر کرد ،به گونه‌ای که اکنون مبادله برق داریم و هر زمان شبکه داخلی نیاز به برق داشته باشد برق را وارد و زمانی که برق مازاد داشته باشیم آن را صادر می‌کنیم.

وی ادامه داد: در چهار ماه گرم سال تلاش می‌کنیم که تراز واردات را افزایش دهیم تا برق داخل تامین شود اما این بدین معنا نیست که صادرات برق نداشته باشیم چرا که ممکن است از یک نقطه یکهزار مگاوات وارد و به یک نقطه ۵۰ مگاوات صادر کنیم، اما در مجموع تراز را مثبت خواهیم کرد به نحوی که برق مورد نیاز تامین شود.

وزیر نیرو با بیان این‌که "برای بخش خانگی، اداری و تولیدی برنامه‌های متنوعی را تعریف کرده‌ایم"، گفت: در بخش خانگی طرح پاداش صرفه‌جویی در نظر گرفته شده و این طرح به منظور این‌که بتوانیم برق پایدار را برای همه بخش‌ها تامین کنیم اجرایی می‌شود و هر مشترک که میزان مصرف برق خود را نسبت به سال گذشته کاهش دهد مشمول این طرح خواهد شد.

وی افزود: سوال می‌شود که چند مگاوات امکان صرفه‌جویی وجود دارد که باید گفت، میزان مصارف متفاوت است؛ الگو در تابستان در مناطق عادی ۳۰۰ کیلووات و در مناطق گرمسیری ۳۰۰۰ کیلووات ساعت تعریف شده است و اگر مشترکی صرفه‌جویی داشته باشد مشمول پاداش می‌شود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: همه مردم می‌توانند از این حق برخوردار باشند و شرایط را طوری پیش بینی کردیم که هیچ سقفی برای کاهش مصرف‌ها وجود نداشته باشد و از مردم خواهش می‌کنیم از این فرصت برای کاهش مصرف و برخورداری از پاداش نهایت استفاده را کنند.

 

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها