کد خبر: ۲۴۸۴۶
۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
ثبت بالاترین سرعت در دنیای موتورسیکلت‌های اسپرت، اهمیت فراوانی دارد و برندهای مختلف از سراسر جهان برای تولید سریع‌ترین مدل رقابت می‌کنند
به گزارش جدید پرس:

محصولات کلاس سوپربایک، نه‌تنها گران‌قیمت و پرمصرف هستند بلکه مناسب استفاده روزانه و رانندگی طولانی مدت نیز محسوب نمی‌شوند. از سویی دیگر، شرایط ایمنی و محدودیت‌های جاده‌ای، موتورسواران را از سرعت‌های بالا، منع می‌کنند. به همین دلیل، مشتریان موتورسیکلت معمولا توجه خاصی به نهایت سرعت قابل دست‌یابی برای هر مدل، نشان نمی‌دهند و براساس نیاز خود، محصول مورد نظر را انتخاب می‌کنند.

در سمت دیگر ماجرا، مشابه شرایطی که برای سوپراسپرت‌ها یا ابرخودروها وجود دارد؛ توانایی‌های فنی و امکان ثبت رکوردهای عجیب با موتورسیکلت نیز برای مخاطبان خاص، دارای اهیمت است. این موضوع، باعث می‌شود سوپربایک‌های گران‌قیمت، مشتریان ویژه و ارزش کلکسیونی داشته باشند؛ حتی اگر مالک برای مدتی طولانی از آن‌ها استفاده نکند.

فهرست سریعترین موتورسیکلت های جهان در سال ۲۰۲۳، تنوع جالبی از مدل‌های ساخت کشورهای مختلف دارد. البته جایگاه نخست این گروه، از سال‌ها پیش تغییر نکرده است؛ اما رده‌های دوم تا دهم تفاوت‌های جالبی نسبت به گذشته نشان می‌دهد. دیگر نکته‌ی مهم اینکه، نهایت سرعت تعدادی از اعضای این گروه، به ۳۰۰ کیلومتربرساعت محدود شده و نگارنده براساس شتاب، رتبه‌بندی مدل‌های مختلف را انجام داده است.

۱۰- سوزوکی GSX-R1000 سرعت ۲۷۹ کیلومتر برساعت

اولین GSX-R در سال ۱۹۸۴ معرفی شد تا محصول پرچمدار سوزوکی در کلاس سوپربایک باشد. در گذشته، حجم موتور ۳۵۰ تا ۱۲۰۰ سی‌سی برای GSX-R استفاده می‌شد اما از سال ۲۰۰۱ به بعد نسخه‌ی ۹۹۸ سی‌سی دارای بالاترین سرعت بوده است. مدل مخصوص پیست هم‌اکنون با کد GSX-R1000Rتولید می‌شود.

سوزوکی GSX-R1000

سوزوکی GSX-R1000 از موتور چهار سیلندر، ۲۰۳ اسب بخار قدرت و ۱۱۷ نیوتن‌متر گشتاور می‌گیرد. این مدل با وزن ۲۰۲ کیلوگرم، در زمان ۳ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر برساعت می‌رسد و نهایت سرعت ۲۷۹ کیلومتر برساعت می‌رسد. قیمت GSX-R1000 در بازار جهانی، ۱۶ هزار دلار است و مدل مخصوص پیست، ۲ هزار دلار قیمت بالاتر دارد.

۹- ام‌ وی آگوستا بروتاله سرعت ۳۰۰ کیلومتر برساعت

آگوستا توانسته است با محصولی در کلاس خیابانی، توانایی فنی مشابه سوپربایک‌های سطح اول جهان تولید کند. بروتاله ۱۰۰۰RR البته قیمت نسبتا بالایی دارد اما مناسب رانندگی خیابانی و استفاده روزانه نیز هست.

آگوستا بروتاله

از سال ۲۰۱۹ بروتاله ۱۰۰۰RR وارد بازار جهانی شد. این مدل از پیشرانه ۹۹۸ سی‌سی چهار سیلندر، ۲۰۸ اسب بخار قدرت و ۱۵۷ نیوتن‌متر گشتاور دارد. سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت بروتاله ۱۰۰۰RR با وزن خالص ۱۸۶ کیلوگرم، در زمان ۳/۷ ثانیه انجام می‌شود. قیمت این مدل، ۳۴ هزار دلار است.

۸- سوزوکی هایابوسا سرعت ۳۰۰ کیلومتر برساعت

معرفی هایابوسا در سال ۱۹۹۹ اتفاقی بسیار مهم در تاریخ موتورسیکلت‌های جهان بود و برای مدتی طولانی عنوان سریع‌ترین مدل دنیا را در اختیار داشت.

سوزوکی هایابوسا

هایابوسا از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ توقف تولید داشت و حالا با نسل جدید از سری GSX1300RR عرضه می‌شود. موتور چهار سیلندر ۱۳۴۰ سی‌سی برای هایابوسا ۱۹۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. این مدل ۲۶۴ کیلوگرم وزن دارد و در زمان ۳/۲ ثانیه به سرعت صد کیلومتر برساعت می‌رسد. قیمت هایابوسا ۲۰۲۳ در بازار جهانی، ۱۹ هزار دلار است.

۷- هوندا CBR 1000RR سرعت ۳۰۰ کیلومتر برساعت

بیش از ۳۰ سابقه برای CBR وجود دارد و مدل CBR 10000RR نیز از سال ۲۰۰۴ تا امروز به عنوان یکی از سریع‌ترین موتورسیکلت‌های جهان تولید می‌شود.

هوندا CBR 10000RR

قدرت ۲۱۷ اسب بخار و گشتاور ۱۱۳ نیوتن‌متر منجر به سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت ۳/۱ ثانیه و نهایت سرعت محدودشده به ۳۰۰ کیلومتر برساعت می‌شود. هوندا CBR 10000RR با وزن خالص ۲۰۱ کیلوگرم، ۱۷ هزار دلار قیمت دارد.

۶- یاماها YZF-R1M سرعت ۳۰۰ کیلومتر برساعت

فناوری پیشرانه، سیستم خنک‌کننده با مایع و اگزوزهای تیتانیوم، یاماها R1 را متفاوت از سوپربایک‌های هوندا و سوزوکی نشان می‌دهد. این مشخصات فنی، همراه قهرمانی در موتور GP سال ۲۰۲۱ و نائب قهرمانی ۲۰۲۰ و ۲۰۲۲ باعث شده است بسیاری از موتورسواران حرفه‌ای، R1 را به CBR و GSX ترجیح می‌دهند.

یاماها YZF-R1M

پیشرانه ۹۹۸ سی‌سی در YZF-R1M قدرت ۱۹۸ اسب بخار و گشتاور ۱۱۲ نیوتن‌متر تولید می‌کند. اعداد برای این موتورسیکلت، چندان شگفت‌انگیز نیست اما می‌تواند منجر به سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت ۲/۶۴ ثانیه شود. آستانه قیمت YZF-R1 هجده هزار دلار است اما برای مدل YZF-R1M با وزن خالص ۲۰۴ کیلوگرم، برچسب قیمت ۲۶ هزار دلار وجود دارد.

۵- بی ام و S1000 RR نهایت سرعت ۳۰۳ کیلومتر برساعت

تنها سوپربایک آلمانی در گروه سریع‌ترین موتورسیکلت‌های جهان، توسط بی‌ام‌و تولید می‌شود. مدل S1000 RR در سال ۲۰۰۸ رونمایی شد و از سال ۲۰۱۹ نسل جدید خود را معرفی کرد.

بی ام و S1000 RR

موتور ۴ سیلندر خطی ۹۹۹ سی‌سی برای S1000 RR، قدرت ۲۱۳ اسب بخار و گشتاور ۱۱۳ نیوتن‌متر دارد. این مدل در زمان ۲/۹۶ ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر برساعت می‌رسد و ۱۹۷ کیلوگرم وزن خالص ارائه می‌دهد. قیمت S1000 RR هجده هزار دلار است.

۴- آپریلیا RSV4 سرعت ۳۰۸ کیلومتر برساعت

شرکت ایتالیایی آپریلیا، ۷۸ سال سابقه تولید موتورسیکلت دارد. سوپربایک RSV4 نیز از سال ۲۰۰۷ عرضه می‌شود تا یکی از معدود موتورسیکلت‌های اسپرت جهان با پیشرانه ۴ سیلندر V شکل باشد.

آپریلیا RSV4

حجم موتو ۱۰۹۹ سی‌سی برای RSV4، قدرت ۲۱۶ اسب بخار و گشتاور ۱۲۵ نیوتن‌متر فراهم می‌کند. سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت این موتورسیکلت ۲۰۲ کیلوگرمی، ۳/۱ ثانیه است. آپریلیا RSV4 به قیمت ۱۹ هزار دلار فروخته می‌شود و در نسخه Factory با تجهیزات مخصوص پیست، ۲۶ هزار دلار قیمت دارد.

۳- دوکاتی پانیگاله V4R سرعت ۳۱۹ کیلومتر برساعت

از سال ۲۰۱۹ دوکاتی با V4R در موتوGP شرکت کرده و عملکرد بسیار خوبی داشته است. این موتورسیکلت در سال ۲۰۲۲ بعد از ۲۴ سال دوکاتی را به قهرمانی موتو GP رساند.

دوکاتی پانیگاله V4R

پانیگاله V4R در سال ۲۰۱۸ حجم موتور ۱۱۰۳ سی‌سی داشت اما امروزه با پیشرانه ۹۹۸ سی سی چهار سیلندر با زاویه ۹۰ درجه تولید می‌شود. این مدل با وزن خالص ۱۹۳ کیلوگرم، ۲۴۰ اسب بخار قدرت و ۱۲۴ نیوتن‌متر گشتاور دارد. دوکاتی پانیگاله V4R تولید ۲۰۲۳ در زمان ۳ ثانیه به سرعت صد کیلومتر برساعت می‌رسد و به قیمت ۴۴ هزار دلار فروخته می‌شود.

۲- دامون هایپراسپرت پرمیر سرعت ۳۲۲ کیلومتر برساعت

ابرموتورسیکلت برقی دامون، عضو جدید در بازار سوپربایک‌های دنیا است. اگر محصولات این برند بتوانند فروش خوب و عمکلرد فنی نزدیک به رقبای بنزینی ارائه دهند، احتمالا سرمایه‌گذاری بر تولید موتورسیکلت‌های اسپرت الکتریکی افزایش خواهد یافت.

دامون هایپراسپرت پرمیر

دامون هایپراسپرت پرمیر ۲۰۰ کیلوگرم وزن دارد. این مدل از موتور برقی خود، ۲۰۰ اسب بخار قدرت و ۲۰۰ نیوتن‌متر گشتاور می‌گیرد. هایپراسپرت در زمان ۳ ثانیه به سرعت صد کیلومتر برساعت می‌رسد و شعاع حرکتی ۳۰۰ کیلومتر با یک شارژ برای استفاده معمول تامین می‌کند. آستانه قیمت این موتورسیکلت الکتریکی، ۲۸ هزار دلار است.

۱- کاوازاکی نینجا H2R سرعت ۴۰۰ کیلومتر برساعت

نینجا H2R با بدنه فیبرکربن، ابرموتورسیکلت مخصوص پیست کاوازکی است. مدل جاده‌ای به نام H2 نهایت سرعت ۳۳۷ کیلومتر برساعت دارد و به قیمت ۳۰ هزار دلار فروخته می‌شود.

کاوازاکی نینجا H2R

موتور ۴ سیلندر خطی ۹۹۸ سی‌سی مجهز به سوپرشارژر برای H2R قدرت ۳۱۰ اسب بخار و گشتاور ۱۵۶ نیوتن‌متر تولید می‌کند. این مدل، فقط ۱۷۹ کیلوگرم وزن دارد و در زمان ۲/۹ ثانیه به سرعت صد کیلومتر برساعت می‌رسد. قیمت کاوازاکی نینجا H2R در بازار جهانی، ۵۶ هزار دلار است.

 

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها