کد خبر: ۲۴۴۵۵
۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۰
‌یک گونه‌ی پروانه به افتخار شخصیت شرور سری فیلم‌های ارباب حلقه‌ها نامگذاری شده است.
به گزارش جدید پرس:

دانشمندان گروه جدیدی از پروانه‌ها را به نام شخصیت شرور «سائورون»(Sauron) از رمان‌های ارباب حلقه‌ها نامگذاری کرده‌اند.

کارشناسان نام «سائورونا» را به این دلیل انتخاب کردند که حلقه‌های سیاه روی بال‌های نارنجی این حشره، آنها را به یاد چشم ‌جهان‌بین توصیف شده در کتاب‌های جی‌آرآر تالکین(JRR Tolkien) می‌اندازد.

موزه تاریخ طبیعی لندن امیدوار است این عنوان غیرمعمول توجه‌ها را به این گونه جدید جلب و به تحقیقات بیشتر کمک کند.

دو سرده‌ی پروانه به دسته‌ی جدید «سائورونا» اضافه شده‌اند.

این دو عضو اولیه «Saurona triangular» و «Saurona aurigera» نام دارند، اما انتظار می‌رود گونه‌های بیشتری به آنها بپیوندند.

شخصیت شرور «ارباب حلقه‌ها» در طبیعت پیدا شد/ عکس

این نام توسط دکتر بلانکا هورتاس(Blanca Heurtas)، متصدی پروانه‌ها در موزه انتخاب شده است. او عضوی از یک تیم بین‌المللی منتشر کننده‌ی مقاله مربوط به این پروانه در مجله‌ی «Systematic Entomology» است.

گروهی متشکل از ۳۰ دانشمند از سراسر جهان یک دهه را صرف مطالعه روی زیر قبیله‌ی پروانه یوپتیکینا(Euptychiina) کردند.

کارشناسان بیش از ۴۰۰ گونه‌ی مختلف از پروانه‌ها را تجزیه و تحلیل کردند و از پیشرفت‌های انجام شده در حوزه‌ی دی‌ان‌ای برای شناسایی تفاوت‌های میان آنها در سطح ژنتیکی و همچنین از نظر ظاهری استفاده کردند.

«Saurona triangula» و «Saurona aurigera» اولین موجوداتی نیستند که به افتخار سائورون نامگذاری شده‌اند. چشم درخشان این شخصیت شرور بر روی سوسک سرگین، قورباغه و دایناسور نیز نهاده شده است.

این تیم همچنین سرده‌ی پروانه‌ای دیگری پیدا کرده است که دکتر هورتاس آن را «Argenteria» به معنای معدن نقره نامیده است و علت این نامگذاری فلس‌های نقره‌ای روی بال‌های این پروانه است.

 

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها