کد خبر: ۱۹۶۲۳
۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۲
تب و تاب خودروهای برقی و کراس‌اور باعث شده که خودروهای سرشناسی از عرصه خداحافظی کنند.یکی از این خودروها،احتمالا هیوندای سوناتا باشد.
به گزارش جدید پرس:

خودرویی که طبق گفته هیوندای،به دلیل عملکرد ضعیف در آخرین نسل خود،احتمالا بعد از یک فیس‌لیفت جامع یا معرفی نسل جدید،بازنشسته خواهد شد.

به همین بهانه قصد داریم به معرفی مختصری از تاریخچه سوناتا بپردازیم.

هیوندای استلار

5824251

آغاز کننده راه سوناتا،هیوندای استلار بود.خودرویی که در سال ۱۹۸۳ با پلتفرم فورد تانوس و به عنوان جایگزین فورد کورتینا معرفی و وارد بازار شد.این خودرو پیشرانه ۱.۴ تا ۲ لیتری میتسوبیشی را دارا بود.استلار دومین خودرویی بود که وارد قاره اروپا می‌شد و توانست در بریتانیا موفقیت خوبی را بدست آورد.

آپشن‌های شاخص این خودرو سانروف و شیشه و آینه‌های برقی بود.

سوناتا Y۱

5824252

اما سوناتا اولین نسل خود را با کد Y۱ معرفی کرد.خودرویی که در سال ۱۹۸۵ و به عنوان نسخه لوکس‌تر استلار معرفی شده بود.

پیشرانه‌های این خودرو ۱.۶ و ۱.۸ و ۲ لیتری میتسوبیشی بودند.آپشن‌های شاخص در اولین نسل سوناتا کروز کنترل و ترمز برقی بودند.

بعد از عرضه استلار ۸۸ که نسخه‌ای ویژه برای المپیک زمستانی سال ۱۹۸۸ بود،استلار به راه خود پایان داد و سوناتا ادامه دهنده راه آن شد.

سوناتا Y۲

5824253

در سال ۱۹۸۸ هیوندای از سوناتا Y۲ با پلتفرم میتسوبیشی گالانت رونمایی کرد.این خودرو مثل نسل قبل،از مهندسی فنی میتسوبیشی استفاده می‌کرد.

پیشرانه‌ای که در این خودرو به کار برده شد، ۲.۴ لیتری میتسوبیشی بود.این نسل از سوناتا در آمریکا،کانادا،استرالیا و همچنین اروپا عرضه می‌شد.

سوناتا Y۳

5824254

سوناتا Y۳ در سال ۱۹۹۳ با پلتفرم جدید و ساخت خود هیوندای رونمایی شد.این خودرو دو پیشرانه ۲ لیتری ۴ سیلندر و ۳ لیتری ۶ سیلندر داشت که به ترتیب ۱۰۳ و ۱۴۳ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کرد.

در سال ۱۹۹۶ این خودرو دستخوش فیس لیفت شد و قدرت موتور ۲ لیتریِ آن به ۱۲۳ اسب‌بخار رسید.

سوناتا EF

5824255

نسل چهارم سوناتا با کد EF در سال ۱۹۹۸ رونمایی شد.این پلت‌فرم جدیدِ ساختِ هیوندای با پلت‌فرم سانتافه و تراجت یکسان بود.

پیشرانه‌های موجود در این خودرو دو پیشرانه ۲ و ۲.۵ لیتری بود که به ترتیب ۱۳۶ و ۱۶۸ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کرد.در سال ۲۰۰۱ این خودرو دستخوش فیس‌لیفت شد.

5824256

5824257

هیوندای در سال ۲۰۰۴ از نسل پنجم سوناتا با کد NF رونمایی کرد.این خودرو با تغییرات بسیار و انقلابی به بازار عرضه شد.سوناتا NF توانست در بازار ایران فروش نسبتا خوبی را تجربه کند.

این خودرو در دو پیشرانه به بازار عرضه شد.پیشرانه اول ۲.۴ لیتری ۴ سیلندر بود که با دو گیربکس دنده‌ای و اتومات به بازار آمد.این پیشرانه قدرت ۱۶۲ اسب‌بخاری و گشتاور ۲۲۲ نیوتون‌متری داشت.

پیشرانه دوم ۳.۳ لیتری ۶ سیلندر بود که با گیربکس اتوماتیک به بازار عرضه شد.این پیشرانه ۲۳۵ اسب‌بخار قدرت و ۳۰۶ نیوتون‌متر گشتاور تولید می‌کرد.

این خودرو در سال ۲۰۰۸ فیس‌لیفت شد و با تغییراتی ظاهری و آپشنی توانست فروش خوبی را تجربه کند.

5824258

سوناتا YF

5824259 (1)

YF نسل ششم سوناتا بود که در سال ۲۰۰۹ معرفی شد.این خودرو نسبت به نسل قبل تغییرات بسیاری را از نظر طراحی تجربه کرد.

پیشرانه‌ای که در ایران عرضه شد،پیشرانه ۲.۴ لیتری ۴ سیلندر بود که ۱۷۶ اسب‌بخار قدرت و ۲۲۹ نیوتون‌متر گشتاور را تولید می‌کرد.

5824260این نسل در سال ۲۰۱۳ دستخوش فیس‌لیفت شد و با تغییرات ظاهری و آپشنی به بازار عرضه شد.

5824261

در نسل YF بود که برای اولین بار نسخه هیبریدی برای سوناتا در نظر گرفته شد.تغییرات ظاهری و فنی برای این نسخه باعثِ تفاوت با نسخه بنزینی می‌شد.

مصرف سوخت در YF هیبریدی به ۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر رسید.

سوناتا LF

5824262

نسل هفتم سوناتا با کد LF در سال ۲۰۱۵ به بازار عرضه شد.این خودرو با خطوط طراحی روان و ملایم‌تر نسبت به نسل قبل و با ارتقای کیفیت توانست فروش بسیار خوبی را تجربه کند.این نسل را می‌توان یکی از پخته‌ترین نسل‌های سوناتا دانست.

LF هم مثل نسل قبل با دو پیشرانه‌ بنزینی و هیبریدی عرضه شد.پیشرانه بنزینی ۲.۴ لیتری ۴ سیلندر بود که ۱۷۶ اسب‌بخار قدرت و ۲۲۹ نیوتون‌متر گشتاور را تولید می¬کرد.

پیشرانه هیبریدی، ۲ لیتریِ ۴ سیلندر GDI با موتور الکتریکی است که در مجموع ۱۹۳ اسب‌بخار قدرت و ۲۰۵ نیوتون‌متر گشتاور را تولیدمی‌کند.

5824263

این خودرو با تغییرات ظاهری و آپشنی بسیاری در سال ۲۰۱۷ دستخوش فیس‌لیفت شد.فیس‌لیفتِ این نسل در ۳ تیپ GL و GLS و GLS+ عرضه می‌شد.

5824264

پیشرانه این خودرو ۴ سیلندر ۲ لیتری GDI است که با در نظر گرفتن موتور الکتریکی حدودا ۲۰۷ اسب‌بخار قدرت و ۲۰۵ نیوتون‌متر گشتاور تولید می‌کند.

 

5824265

سوناتا DN۸

5824266

آخرین نسل ازسوناتا با کد DN۸ در سال ۲۰۱۹ رونمایی شد.طراحی این خودرو دوباره حالت عجیبی به خود گرفت و متناسب با زبان طراحی جدید هیوندای شد.

پیشرانه بنزینی این خودرو متنوع است.قدرتمندترین نسخه آن N-Line است که ۲۹۵ اسب‌بخار قدرت دارد.دو نمونه پیشرانه هیبریدی هم برای این خودرو در نظر گرفته شده است.

5824267

این خودرو با توجه به فروش نسبتا پایینی که در سال‌های اخیر داشته،ممکن است آخرین نسل هیوندای سوناتا باشد.علاوه بر سوناتا،خودروهای مهم دیگری مثل نیسان ماکسیما هم احتمالا از خط تولید خداحافظی خواهند کرد.

 

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها
آخرین اخبار