کد خبر: ۱۸۹۱۰
۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰
رسانه‌های ترکیه اعلام کردند احزاب و جریان‌های سیاسی دولت و رئیس‌جمهور ترکیه ائتلاف کردند و برای انتخابات ریاست‌جمهوری بر سر یک نامزد به توافق رسیدند.
به گزارش جدید پرس:

رسانه‌های ترکیه اعلام کردند رهبران جریان‌های سیاسی مخالف دولت رجب طیب اردوغان، برای شکست او ائتلاف و «کمال قلیچدار اوغلو» را به عنوان نامزد نهایی خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده ترکیه اعلام کردند.

رقیب اصلی اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه مشخص شد

تحلیل‌گران می‌گویند ائتلاف مخالفان دولت اردوغان در چند ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری خبری ناخوشایند برای اردوغان و حزب حاکم «عدالت و توسعه» است.

 انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه قرار است ۱۴ ماه مه (۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲) برگزار شود. پیش از این، تاریخ برگزاری انتخابات سراسری ترکیه ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) اعلام شده بود، اما اردوغان حدود یک ماه و نیم قبل گفت که حزب عدالت‌وتوسعه تمایل دارد این انتخابات زودتر برگزار شود.

پس از زلزله‌های ۷.۷ و ۷.۶ ریشتری ماه گذشته در ترکیه که تاکنون بیش از ۴۶ هزار قربانی برجای گذاشته، زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر احتمالی تاریخ برگزاری انتخابات این کشور به گوش می‌رسید و برخی معتقد بودند که این انتخابات به اواسط یا اواخر سال موکول خواهد شد.

اردوغان شامگاه دوشنبه درباره جزئیات آخرین آمار جانباختگان زلزله  اخیر اعلام کرد 

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز دوشنبه آمار جدید تلفات زلزله در کشورش را اعلام کرد: آمار جان باختگان زلزله در ترکیه به ۴۶ هزار و ۱۰۴ نفر رسیده است. هدف ما این است که با راه‌ اندازی ۱۰۰ هزار کانتینر تا ۲ ماه آینده، نیم میلیون نفر از زلزله‌ زدگان را به این مناطق منتقل کنیم تا بتوانند در شرایط بهتری زندگی کنند. هدفمان این است که تا ۲ ماه آینده ساخت ۲۴۴ هزار واحد مسکونی و ۷۵ هزار خانه مستقل را آغاز کنیم که از این تعداد ساخت حدود ۲۲ هزار ساختمان آغاز شده است.

در پی وقوع زلزله ۷.۷ ریشتری در مناطق جنوبی ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور دستور اعلام وضعیت اضطراری در ۱۰ استان را صادر کرد. استان‌های «آدانا، آدیامان، دیاربکر، غازیانتپ، قهرمان مرعش، کیلیس، مالاتیا، عثمانیه، هاتای و سانلیورفا» ۱۰ استانی هستند که در آنها اعلام وضعیت اضطراری شد.

اعلام وضعیت اضطراری در مناطق زلزله زده موجب افزایش اختیارات مقامات محلی و نهادهای مجری قانون شد و دولت نیز توانست برای پیشبرد بهتر امور، اجرای برخی قوانین در این مناطق را تعلیق و یا قوانین جدید وضع کند.

بامداد دوشنبه ۶ فوریه زمین لرزه بزرگی مناطق جنوبی ترکیه و شمال سوریه را به شدت لرزاند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مؤسسه لرزه نگاری آمریکا شدت این زمین لرزه را ۷.۹ ریشتر و در جنوب ترکیه اعلام کرد.

 

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها
آخرین اخبار