کد خبر: ۱۰۲۸۸
۲۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹
رضایی :
معاون اقتصادی رییس جمهوری گفت:خوشبختانه درزمینهٔ نظام پولی و بانکی تصمیمات خوبی گرفته‌شده و تا پایان سال سند اصلاحات پولی و بانکی را به مقام معظم رهبری خواهیم داد.
به گزارش جدید پرس:

محسن رضایی در دیدار تولیت حرم مطهر حضرت معصومه(س)، افزود:همچنین تا سال آینده ساختار بودجه دولت را اصلاح می‌کنیم و غیر از این درزمینهٔ تولید و سرمایه‌گذاری و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر برنامه‌هایی را دنبال می‌کنیم و مقام معظم رهبری پیگیر این امور هستند.

وی ادامه داد:‌ یکی از برنامه‌های دولت اصلاح نظام یارانه‌هاست و به دنبال این هستیم که اصلاح را جوری انجام دهیم که قیمت‌ها افزایش پیدا نکند و یارانه به دست صاحب اصلی برسد که کار بسیار سختی است

وی اصلاح یارانه‌ها را بسیار مهم دانست و بیان کرد: در یارانه‌ها دولت نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به مردم کمک می‌کند که ۳۰ درصد آن به خارج از کشور قاچاق می‌شود و نیروهای نظامی کشور هزینه بالایی را صرف مبارزه با قاچاق می‌کنند مثلاً اختلاف قیمت بنزین قابل‌مقایسه نیست و بنزین ۳ هزارتومانی در ایران در پاکستان و امارات ۴۷ تا ۵۰ هزار تومان است.

رضایی، اظهار کرد: دولت زمانی شروع به کار کرد که با تراکمی از مشکلات حل‌نشده مواجه بود به‌طوری‌که روزمرگی دولت‌های گذشته سبب متراکم شدن مشکلات شده بود، بسیاری از منابع کشور مصرف‌شده بود ولی به‌جای آن‌ها منابع مولّدی جایگزین نشده و از جیبمان مصرف کرده بودیم.

وی بابیان اینکه جمعیت کشور نسبت به اول انقلاب چند برابر شده و انتظارات مردم هم بالا رفته است، افزود: امروز همه افراد در همه کالاها از تلفن همراه گرفته تا خوراک و پوشاک و دیگر موارد توقعات بالایی دارند و این خودش مشکلات متراکمی درست کرد که دولت‌های گذشته به حل آن نپرداخته‌اند.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با اشاره به مشکل حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ اظهار کرد: ۱۸ میلیون جمعیت روستایی و عشایری بودند که کار می‌کردند و تولید داشتند ولی این جمعیت امروز اطراف شهرهای بزرگ ساکن شده‌اند و چاره‌اندیشی در مورد آن‌ها نشده است.

رضایی تصریح کرد: نتیجه اقتصاد دولتی این شد که انبوهی از مشکلات آرام‌آرام انباشته شد و هر دولت که آمد مشکلات را اضافه کرد به‌طوری‌که الآن نظام پولی و بانکی‌مان باید متحول و ساختار بودجه دولت باید اصلاح شود.

وی بابیان اینکه بر اساس تفکر غلطی که دلارهای نفتی را به بانک مرکزی می‌دهیم و بانک مرکزی به ما پول می‌دهد وقتی وارد جامعه می‌شود نقدینگی کشور ۵ الی ۸ برابر می‌شود و تورم را ایجاد می‌کند، افزود: الآن چهار سال متوالی است که کشور دچار تورم شدید شده که در تاریخ بی‌سابقه است.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور بابیان اینکه دولت برای مهار تورم تلاش می‌کند، افزود: خوشبختانه درزمینهٔ نظام پولی و بانکی تصمیمات خوبی گرفته‌شده و تا پایان سال سند اصلاحات پولی و بانکی را به مقام معظم رهبری خواهیم داد و ایشان خودشان این موضوع را پیگیری می‌کنند؛ همچنین تا سال آینده ساختار بودجه دولت را اصلاح می‌کنیم و غیرازاین درزمینهٔ تولید و سرمایه‌گذاری و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر برنامه‌هایی را دنبال می‌کنیم و مقام معظم رهبری پیگیر این امور هستند.

وی بیان داشت: ستاد اقتصادی مرتب با حضور آقای رئیسی تشکیل جلسه می‌دهد و تصمیمات مهم گرفته می‌شود و نظام خوبی در دولت در حال شکل‌گیری است و مشکلات رو به حل است.

 رضایی ادامه داد: ما برای موفقیت و اصلاح دو تا ابزار و عامل می‌خواهیم که یکی برنامه‌ریزی و تصمیمات درست است که دولت انجام می‌دهد و دوم همراهی مردم است که باید به صحنه بیایند و درزمینهٔ دوم نقش علما و مراجع تقلید زیاد است تا مردم این اصلاحات را با آغوش باز بپذیرند و مانع دولت در انجام این اصلاحات نشوند.

 

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدترین ها