|
|
کدخبر: 5420

تغییرحقوق بازنشستگان تامین اجتماعی قوت گرفت ! |چراغ سبز دولت به تغییر مصوبه جنجالی !

تغییرحقوق بازنشستگان تامین اجتماعی قوت گرفت ! |چراغ سبز دولت به تغییر مصوبه جنجالی !

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در روزهای گذشته حرف‌های دلگرم کننده‌ای راجع به احتمال افزایش حقوق بازنشستگان معترض زد. از طرف دیگر علیرضا محجوب نماینده ادوار مجلس نیز نگاهی خوشبینانه به ماجرا دارد و از احتمال توافق ضمنی بر افزایش چراغ خاموش حقوق بازنشستگان خبر می‌دهد.

به گزارش جدید پرس:

دعوایی که ابتدای امسال میان مستمری بگیران تامین اجتماعی با دولت برسر نحوه افزایش حقوق بازنشستگان ایجاد شده بود به رویارویی دولت و مجلس ختم شد. آیا ممکن است این مشکل در سکوت و بی‌خبری حل بشود و خواسته معترضان برآورده شود؟

 

 

باوجود آنکه پرونده این اختلاف حقوقی همچنان مفتوح است و احتمال تغییر در افزایش حقوق بازنشستگان وجود دارد اما سازمان تامین اجتماعی این روزها به واریز مستمری تیرماه مشغول است و بازنشستگان این سازمان همان مبلغی را دریافت می‌کنند که به تصویب هیات دولت رسیده بود.

 

این درحالی است که حدود یک ماه پیش هیات تطبیق مقررات مجلس در این مرافهه جانب کارگران بازنشسته را گرفت و رای به ابطال مصوبه افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی داد. از آن زمان تاکنون موضع شخص رئیس مجلس در این رابطه معلوم نیست، علت اهمیت این مسئله آن است که تنها رئیس مجلس است که می‌تواند، دولت را نسبت به تغییر حقوق تعیین شده برای بازنشستگان وادارد.

 

 

این روزها برای بازنشستگان تامین اجتماعی هیچ چیز مهمتر از افزایش حقوق نیست. سازمان تامین اجتماعی حدود ۳٫۶ میلیون نفر بازنشسته و مستمری بگیر دارد که از این تعداد بیش از یک میلیون نفر در زمره میانه بگیران و حداکثری بگیران قرار دارند.

صحبت‌های دلگرم کننده میرهاشم موسوی

سکوت به وجود آمده در مجادله اخیر میان مجلس و دولت درحالی است که در روزهای گذشته میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به صورت تلویحی، احتمال تغییر مصوبه جنجالی دولت را تایید کرد و گفت: پیگیری‌ها برای حل مشکل به وجود آمده ادامه دارد، به صورت مشخص از دفتر رئیس جمهور جویای مسئله هستند. بنابراین جای نگرانی برای بازنشستگان وجود ندارد. هر زمان که این مصوبه تغییر کند، سازمان آمادگی دارد تا با صدور احکام جدید بازنشستگی، حقوق بازنشستگان را به نرخ جدید افزایش دهد و مابه‌التفاوت ماه‌های گذشته را نیز پرداخت کند.

 

توافق ضمنی مجلس و دولت؟

از این صحبت می‌توان اینطور استنباط کرد که دولت و مجلس بر سر حل مشکل مربوط به افزایش حقوق بازنشستگان به توافقی ضمنی رسیده‌اند، توافقی که از یکسو حرمت مصوبات دولت حفظ شود و از سوی دیگر بازنشستگان معترض به حقوق خود برسند.

تاکید بر حفظ وجه دولت یکی از موضوعاتی بود که در همان روزهای اول شکل گیری دعوای میان بازنشستگان با دولت، راجع به آن صحبت می‌شد.

به صورت مشخص نمایندگان نهادهای صنفی بازنشستگی در نقل قول‌هایی که از جلسات مشترکشان با مقامات دولتی داشتند، گفتند: دولت حاضر به تغییر مصوبه است و در عین حال تمایل دارد این اتفاق طوری بیفتد که وجهه آن مخدوش نشود.

نظر خوشبینانه علیرضا محجوب

در همین رابطه علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر و نماینده ادوار مجالس پنجم تا دهم شورای اسلامی گفت: مطلع هستیم که شخص رئیس مجلس اقدامات قانونی لازم را انجام داده است، این مصوبه در عمل یک گام تا ابطال شدن فاصله دارد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر شواهد و قرائن نشان می‌دهد که برخلاف موضعگیری‌های اولیه، دولت اشتباه خود را پذیرفته است اما قصد دارد بی‌سرو صدا و چراغ خاموش موضوع را فیصله دهد.

محجوب افزود: طبق آیین نامه مربوط به هیات تطبیق مقررات مجلس، دولت یک ماه بعد از ابلاغ نظر رئیس مجلس فرجه دارد تا مصوبه را مورد بحث را رفع ایراد کند، به نظر می‌رسد در موضوع مربوط به افزایش حقوق بازنشستگان، دولت می‌خواهد این فرجه سپری شود و بعد مصوبه هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی را مبنای پرداخت مستمری‌ها قرار دهد. البته این در حالتی است که مصوبه قبلی ابطال شود اما اگر دولت قصد تصحیح آن را داشته باشد این نگرانی وجود دارد که به جای افزایش ۱۰ درصد این بار رقم دیگری غیر از ۳۸ درصد پیشنهادی سازمان تامین اجتماعی به عنوان مستمری جدید تعیین شود.

اگر قسمت خوش بینانه صحبت دبیرکل خانه کارگر را در کنار حرف‌های دلگرم کننده مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی قرار دهیم، به این نتیجه خواهیم رسید که به احتمال زیاد پرونده افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با اتمام رسیدن فرجه زمانی تعیین شده به پایان خواهد رسید و در نهایت با ملاک قرار گرفتن پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی، مابه التفاوت ماه‌های سپری شده از سال ۱۴۰۱ به حساب مستمری بگیران واریز خواهد شد.

 

منبع: ورنداز
ارسال نظر

نظرات شما
 • unknown 0

  هيج تغييري بجز مصوبه شورايعالي كار مورد قبول نيست تو دهن اين بي ظرفيتها نذاريد باب ميشه براي هرسال غير از اينم هيج

 • unknown 0

  انشاالله هرچه زودتر مشکل بازنشستگان تامین اجتماعی حل شود واین قشر زحمتکش را از نگرانی بیرون آورند وبیش از چهار ده ملیون نفر بازنشسته با خانواده شاد بشود انشاالله»» درود بر مجلس نمایندگانی که همیشه یاور مظلومان وقشر زحمتکش چشم وگوش این مردم عزیز هستند و امیدواریم که رییس مجلس محترم حالا نشان بدهد که همیشه دلسوزی این کشور ومردم عزیز زحمتکش هستند»»»

 • unknown 0

  دولت اگر مردمی هست این اشتباه را بخاطر حفظ شعار مردمی دادنش باید با افتخار بپذیرید و حتی یک عذرخواهی هم بدهکار باشد که اینطور یکماه یکماه فرصت سوزی یا فرصت خریدنی را پیش گرفته و اگر به خیری و خوشی مصوبه شورای عالی کار اجرایی شود آنوقت نوبت تامین اجتماعی فرا می‌رسد که سه چهار ماه ذره ذره پرداخت کند اینهم گناه نکرده بازنشستگان در قبال ندانم کاری مدیران اسبق و سابق و حال تامین اجتماعی که اینطور با سرمایه بین النسلی کارگران بازی و به این روز سیاه نشوندن... والاه بیمه پردازی های حداقل نیم قرن پیش با آن شکوفایی اقتصادی و ارز و دلار هفت تومنی و این تورم افسارگسیخته چند سال اخیر اگر کاه و کلش و ضایعات خریداری و درست پس انداز کرده بودند امروز حال تامین اجتماعی می‌بایستی بهتر از اینی باشد که هست

 • بازنشسته تامین اجتماعی 0

  اتفاقااگه دولت قبول کنه که اشتباه کرده اعلام کنه که همون ۳۸ درصدبه اضافه ۵۱۵۰۰۰تومان وحتی بیشتربه حقوق بازنشسته هااضافه بشه ارزش خودشوبالامیبره وبه همه ثابت میشه دولت طابع قانون هست ومردم خودبه خودتشویق میشن به قانون احترام بزارن ومورددوم وقتی دولت ادعامیکنه وکرده انقلابی هست برامردم ثابت میشه واقعاانقلابی هست یکی ازنشانه های انقلابی بودن قانونی بودن هست وحاضرنیست حقی ازکسی ناحق بشه پس باکوتاه امدن دولت ارزشش خیلی بیشترمیشه

 • جبرییل 0

  نگه داشتن حرمت مصوبه دولت یعنی اینکه دولت اگر خلاف قانون عمل کند باز هم محترم هست دولت اگر میخواهد محترم باشد باید
  خیلی راحت بگویید اشتباه کرده است خیلی راحت بگویند ما نمی دانستیم تفاوت بازنشسته تامین اجتماعی با کشوری ولشکری فرق دارند

 • ناشناس 0

  به شاغلین و بازنشستگان بیمه مرکزی بابت عید غدیر مبلغ دومیلیون تومان بعلاوه بیست کیلو برنج ارایه میشود ؛ مدیران میانی و کل حتماً رقم های بالاتر برخوردارند. دردیگرحوزه های اقتصادی هم همینطور ؛ حق قانونی بازنشستگان تامین اجتماعی پایمال میشود چون تورم راست !

 • مستمری بگیر 0

  رییس مجلس در انجام وظیفه خود کوتاهی می کند دولت هم می داند رییس مجلس قادر به انجام وظایفش نیست ، دولت بر همین اساس خواسته های خودش. قانون را اجرا می کند و توجهی هم به رییس مجلس نمی کند مگر تمام حقوق ها یکسان است که حقوق بازنشستگان یکسان باشد

 • unknown 0

  ازتکراراین چرندیات خسته شدیم