|
|
کدخبر: 4868

نمایندگان مجلس تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان را مشخص کردند

نمایندگان مجلس تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان را مشخص کردند

تا اطلاع ثانوی خبر از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیست و به نظر می‌رسد مستمری تیرماه نیز بر اساس مصوبه جنجالی هیات دولت پرداخت می‌شود

به گزارش جدید پرس:

در روز های پایانی سال، تصمیمات و جلسات زیادی برای افزایش حقوق بازنشستگان توسط دولت انجام شده بود.اما تمام این جلسات بی نتیجه ماند و تاکنون افزایش حقوق بازنشستگان کارگری مشخص نشده است. حقوق بازنشستگان همواره از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است. حقوق بازنشستگان برای سال ۱۴۰۱، با افزایش ۱۰ درصدی ۵ میلیون تومان تعیین شده است. در ادامه به آخرین جزییات از افزایش حقوق بازنشستگان می پردازیم.

 از اواخر ماه گذشته که اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به افزایش حقوق بازنشستگی بالا گرفت، چند اتفاق مهم همزمان افتاد، رئیس جمهور دستور رسیدگی به مشکلات بازنشستگان را صادر کرد، وزیر رفاه از سمت خود کناره گیری کرد و در نهایت مجلس در اظهار نظری غیر رسمی به مصوبه هیات دولت ایراد گرفت و اعتراض بازنشستگان را وارد دانست.

 

از اواخر ماه گذشته که اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به افزایش حقوق بازنشستگی بالا گرفت، چند اتفاق مهم همزمان افتاد، رئیس جمهور دستور رسیدگی به مشکلات بازنشستگان را صادر کرد، وزیر رفاه از سمت خود کناره گیری کرد و در نهایت مجلس در اظهار نظری غیر رسمی به مصوبه هیات دولت ایراد گرفت و اعتراض بازنشستگان را وارد دانست.

 

با وجود این همه اتفاق، نحوه افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ بازنشستگان تامین اجتماعی ثابت ماند و تغییر نکرد. این در حالی است که تا پایان تیرماه و موعد واریز مستمری ماهانه فرصت زیادی باقی نمانده‌است.

 

علی دهقان‌کیا، مسئول نهاد صنفی بازنشستگان تامین شهرستان تهران در این باره گفت: هیچ چیز متوقف نشده است، پیگیری‌ها ادامه دارد اما در حال حاضر همه چیز به تصمیمی رئیس مجلس بستگی دارد.

وی ادامه داد: تا به امروز جلساتی با معاون رئیس جمهور و سرپرست وزارت رفاه داشتیم، راه‌های پیشنهادی دولت برای جلب رضایت بازنشستگان مبنای قانونی ندارد و برای همین هیچ توافقی صورت نگرفته‌است.

 

انتظار بازنشستگان غیر حداقلی بگیر افزایش ۳۸ درصدی مستمری سال ۱۴۰۱ است، مبنای این افزایش پیشنهاد مصوب هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی است که از پشتوانه ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی برخوردار است. براساس نقل‌قول‌های صورت گرفته تا به امروز پیشنهاد دولت برای جلب رضایت بازنشستگان معترض، توزیع بسته معیشتی و اجرای همسان سازی بوده است.

هر دو این پیشنهادها با پاسخ منفی بازنشستگان مواجه شد، معترضان پیشنهاد بسته معیشتی را مغایر تعهدات سازمان تامین اجتماعی به در قبال خود می‌دانند. در خصوص پیشنهاد متناسب سازی نیز بازنشستگان بر اجرای ماده ۹۶ تامین اجتماعی تاکید دارند و مطالبات مربوط به متناسب سازی را منفصل از اجرای این تکلیف قانونی می‌دانند.

ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی بر متناسب بودن افزایش مستمری سالانه با هزینه‌های متعارف زندگی تاکید دارد، این ماده قانونی به نوعی مبنای افزایش مستمری بازنشستگان غیر حداقل بگیر است. پروژه متناسب سازی حقوق بازنشستگان نیز آخرین بار در زمان دولت پیشین برای بازنشستگان تامین اجتماعی به اجرا درآمد و طبق قانون مربوطه، اجرای ۲۵ درصد باقیمانده از آن به دولت سیزدهم محول شده است.

پیش از این نیز حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در صحبت‌هایی مشابه اعلام کرد: رئیس مجلس در یک بزنگاه تاریخی قرار دارد، تاثیر تصمیم او در خصوص ابطال مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تنها محدود به یک حوزه انتخابیه نیست و بر سراسر ایران تاثیر گذار است.

سازمان تامین اجتماعی حدود ۵ میلیون مستمری بگیر دارد که از این تعداد نزدیک به دو میلیون بازنشسته غیر حداقلی بگیرند و در حال حاضر خواهان تغییر حقوق خود هستند.

در جلسه‌ای که اواخر خرداد ماه با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، برخی اعضای دولت و نمایندگان بازنشستگان برگزار شد، مقرر شد سازمان تامین اجتماعی در حدود اختیارات خود نسبت به پرداخت های جبرانی به عنوان متناسب سازی حقوق اقدام کند.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی آماده پرداخت‌های جبرانی به عنوان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان است، افزود: میزان افزایش حقوق بازنشستگان به تصویب هیات دولت رسیده و این مصوبه تصمیم شخصی نبوده است.

محمد هادی زاهدی وفا افزود: رئیس جمهور، معاون اول و نیز دیگر اعضای دولت همواره مدافع حقوق و منافع اقشار مختلف جامعه هدف این وزارتخانه بوده اند و بعضی اظهارنظرها و نقل قول های منتسب به ایشان که بعضا در فضای مجازی منتشر می شود، صحت ندارد.

وی با تاکید بر اینکه تصمیمات دولت نمی تواند بخشی باشد و باید حتما همه جنبه های اقتصادی، اجتماعی و جزئیات حقوقی و کارشناسی را لحاظ کرد، گفت: در جلسه ای که اواخر خرداد ماه با حضور معاون اول رئیس جمهور، برخی اعضای دولت و نمایندگان بازنشستگان برگزار شد، مقرر شد سازمان تامین اجتماعی در حدود اختیارات خود نسبت به پرداخت های جبرانی به عنوان متناسب سازی حقوق اقدام کند.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در این مدت تامین بودجه و اقدامات فنی و نرم افزاری درخصوص جبران این مبالغ صورت گرفته، تاکید کرد: اعضای جلسه و ذینفعان این موضوع را پذیرفته و درباره آن توافق کرده اند.

 

منبع: زنهار
ارسال نظر

نظرات شما
 • unknown 0

  تو را به خدا مسعولان محترم خودتان قضاوت کنید ما بازنشستگان تامین اجتماعی بیمه پرداخت کردیم و حال بعد از سی سال صادقانه خدمت کردن این جواب ما بازنشستگان است مگر جز حق قانونی خودشان چه خواستند ولی میدانم که دیوار کارگر وزحمتکش در این کشور خیلی خیلی کوتاه است چون بعد از چهار ماه از سال هنوز بازنشسته ویلان است در صورتی چرخ پیشرفت مملکت در دست کارگر وزحمتکش است ولا مسعولان فقط بلدن دستور بدهند چون کار درستی بلد نیستن

 • بازنشسته 0

  ۱۰ در صد مغایر قانونه ۳۸ درصد حقوق ما را بدهید

 • مریم 0

  یکی به دولت بگه چرا این بنده های خدا رو اینقد زجر کش می کنید؟

 • unknown 0

  چرا دولت مانع حقوق بازنشستگان میشه مگه ازجیبش میخا بده این مال خود مردمه حقشونه بی عدالتی حدی داره خدا خودش بیخبر بیاد سراغ اونایکه مانه کار میشن اشک چشمشون دربیاد

 • ناشناس 0

  با سلام .من بازنشسته با 30سال سابقه پرداخت که تقریبا 80% سنوات با پرداخت اکثر بیمه پردازی بوده است . به لحاظ قانونی و شرعی و عرفی امثال من سال در صندوق سرمایه گذاری کردیم و حالا توقع داریم از حداقل امکان زندگی برخوردار باشیم چهوقت دولت در طی اینسی سال به ما کارگران کمککرده

 • unknown 0

  يكي بهم ميگفت روزي برسد چراغ موشي برداريد دنبال روحاني بگرديد
  آخه چقدر شما به ما توهين ميكنيد

 • unknown 0

  يك عده ... يك عمر پول ما را گرفتند و امروز ... ميگويند و بر اساس نظرات شخصي قانون را زير پا ميگذارند

 • بازنشسته 0

  از نمایندگان مجلس یه سوال دارم آیا سطوح بگیری که سی سال زحمت کشیده حقوقش 5میلیون بوده و حالا شده شش میلیون لایه خانواده 5نفری غیرازدامادودخترش چه جوری زندگی کنه بااین وضع تورم

 • رسول 0

  لطفابه سرپررست رفاه بفرماییدنترس اگه بخت باشمایارباشدپست وزارت رامیگیریدولی،
  لطفاصادق باشیدومنطقی وقانونی باقضیه برخوردکنید

 • جوان 0

  یکی فکر نهاره اون یکی فکر سیسمونی.بیچاره مستمری بگیر بی پناه.به کی دلخوشی؟

 • بازنشسته 0

  شدیدا مخالف هر دو پیشنهاد دولت هستیم. فقط 38 درصد به علاوه 515 هزار تومان و متناسب سازی 25 درصد باقیمانده از سال 1400 و 1401. فهمیدن این مطلب سخت نیست.

 • بازنشسته غارت شده توسط دولت 0

  مال بازنشسته را نخورید

 • مستمری بگیر 0

  آقای قالیباف رییس مجلس نباید حقوق بازنشستگان را فدای مصلحت. های دولتی و حاکمیتی و ارتباطات جناحی در گشور کند او بعنوان رییس مجلس باید آبروی مجلس و آبروی خودش را حفظ کند مستمری بگیران به حمایت خانه ملت نیازمند هستند