|
|
کدخبر: 4641

تصمیم آخر برای افزایش حقوق بازنشستگان گرفته شد

تصمیم آخر برای افزایش حقوق بازنشستگان گرفته شد

مهدی مجیدی، عضو کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران اظهار امیدواری کرد که پیگیری‌های مجلس در زمینه تحقق افزایش حقوق قانونی مصوب شورای عالی کار و هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی نهایی شود.

به گزارش جدید پرس:

نشست هم‌اندیشی بازنشستگان جامعه کارگری شرق تهران در محل حسینیه صاحب‌الزمان (عج) شرق تهران برگزار شد. این نشست به دعوت از اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری شرق تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست، فتح‌الله بیان، معاون اجرایی خانه کارگر شرق تهران ضمن خیرمقدم به بازنشستگان حاضر در نشست و دعوت از آنان برای شرکت در انتخابات هفته آینده کانون بازنشستگان، گفت: هدف ما احقاق حقوق بازنشستگان به عنوان کسانی است که سه دهه خدمت کرده و اکنون حقوق خود را طلب می‌کنند.

مهدی مجیدی، عضو کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران نیز در ادامه این نشست اظهار امیدواری کرد که پیگیری‌های مجلس در زمینه تحقق افزایش حقوق قانونی مصوب شورای عالی کار و هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی نهایی شود.
 

وی ادامه داد: امیدواریم در زمینه بیمه تکمیلی نیز پیگیری فعالان به نتیجه برسد و بتوانیم خدمات بهتری را برای بازنشستگان فراهم شود.

 

عضو کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران با اشاره به انتخابات هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان از بازنشستگان خواست تا برای بهبود فرآیند پیگیری حقوق بازنشستگان در انتخابات کانون شرکت کنند تا در ادامه خدمات، پیگیری‌ها و مطالبه‌گری‌ها قوی‌تر پیش برود.

در ادامه، عبدالله مختاری، عضو علی البدل کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران هم گفت: سازمان تامین اجتماعی مدعی است که ما نسبت به آورده خود به صندوق از تامین اجتماعی بهره‌مند می‌شوند ولی دولت و تامین اجتماعی با مصوبه خود اصول همسان‌سازی و قوانین تامین اجتماعی را نقض کردند. این درحالی است دولت که مزایای ریالی بازنشستگان و کارمندان خود را چراغ خاموش افزایش داده است.

وی با تاکید بر اینکه نمایندگان بازنشستگان نباید صرفا با وزیران و وکیلان نشست و برخواست داشته باشند، گفت: نمایندگان بازنشستگان نباید بگویند سازمان تامین اجتماعی ورشکسته است و باید پیگیر حقوق خود بازنشستگان باشند و حقوق آنان را استیفا کنند و نباید برای دولت دلسوزی کنند.

 

این فعال کارگری با تاکید بر اینکه کانون بازنشستگان تنها در تهران نیم میلیون نفر را پشت خود دارد و قدرتش کم نیست، اظهار داشت: ما نباید در مقابل دولتی‌ها و تامین اجتماعی برای بیان حقوق خود لکنت داشته باشیم و باید با قدرت از گفتن اینکه دولت به ما بدهکار است و مهمانان ناخوانده روی دوش صندوق تامین اجتماعی آورده، سر باز نزنیم.

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در ادامه این نشست تصریح کرد: ما حدود ۹۰۰ هزار نفر بازنشسته زیر حداقل‌بگیر داریم. یک میلیون و ۲۲۵ هزار نفر نیز حداقل‌بگیر داریم. این طیف، دو میلیون و ۱۲۵ هزار نفر از ماده ۴۱ قانون کار و ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی و افزایش ۵۷.۴ درصدی شدند. مابقی سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بازنشسته تامین اجتماعی که حدود یک و نیم میلیون نفر هستند، متوسط‌بگیر و سایر سطوح هستند.

وی ادامه داد: ۲۲۵ هزار نفر سقف حقوق را می‌گیرند و مابقی متوسط‌بگیر محسوب می‌شوند. در صندوق تامین اجتماعی براساس مزایای تعریف شده و میزان پرداخت حق بیمه و آورده تعیین می‌کند که حقوق بازنشسته چه باشد. دولتمردان مدعی هستند که دولت میزان حقوق بازنشستگان سایر سطوح را تعیین کند، ما اما می‌گوییم باید براساس محاسبات اکچوئری و آورده حقوق را افزایش دهید.

این فعال کارگری اضافه کرد: دولت مدعی است اگر حقوق بازنشستگان را زیاد کنم، باید حقوق کارمندان خود را نیز زیاد کنیم و پول نداریم. حرف ما این است که حقوق بازنشستگان شما چند برابر ماست و این قیاس غلط است و مشکل بودجه دولت ربطی به ما ندارد. ما برمبنای مزایای تعریف شده و آورده افراد به صندوق، افزایش حقوق را میخواهیم و دولت باید منطق را قبول کنید.

به گفته معاون امور استان‌های خانه کارگر، دولت حق خود کارگران را از جیب خودشان به آنها می‌دهد و ما چیز اضافه‌ای نمی‌خواهیم. مطالبات ما ۳۶۲ هزار میلیارد از دولت مطالبه داریم و حقوق ما مهمانی پای جیب خودمان است. این درحالی است که ما متعجب هستیم که چرا کانون عالی بازنشستگان اجازه داده تا سازمان تامین اجتماعی قبل از تصمیم نهایی احکام حقوقی بازنشستگان را در پروفایل بازنشستگان گذاشتند؟

صادقی در ادامه تصریح کرد: فشار ما موثر است. پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با نظر ما مخالف بود اما مذاکره و فشار ما بود که باعث شد با ما بازنشستگان همراه شود. نمایندگان مجلس در کمیته تطبیق تشخیص دادند که مصوبه دولت خلاف قانون اساسی است. رئیس مجلس بین ۱۰ تا ۳۰ روز مهلت دارد تا تصمیم مجلس را برای اجرا به دولت ابلاغ کند و وی تنها تا ۲۳ تیرماه فرصت این کار را دارد.

 

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: دولت موظف است براساس تبصره چهار قانون بودجه ۱۴۰۱ و بند (ع) سازمان تامین اجتماعی را مکلف کند تا نسبت به اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان برمبنای آن احکام حقوق را صادر کند. ضمن اینکه هرچه از متناسب‌سازی‌های سال‌های قبل مانده باشد دولت باید اضافه کند. راهبرد دیگر ما نیز شکایت به دیوان عدالت اداری پس از عدم رسیدگی مجلس است.

وی اضافه کرد: ما هر سه این سناریو را با مذاکره در حال پیش بردن هستیم. در رابطه با متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان نیز مذاکره خواهیم کرد. ما از زمان دولت احمدی نژاد طلب متناسب‌سازی داریم زیرا کسانی سه برابر حداقل می‌گرفتند، بخش زیادی از مطالبات خود را طی سال‌ها نگرفتند. اکنون نیز ۹۰۰ هزار نفر هنوز ۲۵درصد طلب از متناسب سازی سال‌های گذشته باقی مانده که باید پرداخت شود.

صادقی در پایان گفت: در زمان شریعتمداری و دولت قبل، قرار بود پنج درصد از شستا به صندوق تامین اجتماعی سهام بگیریم که هنوز متوقف شده است.

 

منبع: زنهار
ارسال نظر

نظرات شما
 • کورش مختارابادی 0

  سلام لطفا نظر سنجی خودتان را زنده از طریق صدا وسیما با مردم انجام بدهید یا بازنشستگان ؟تشکر

 • unknown 0

  ازویرگول منحوس تامهلت۷تا۱۰روزه شد۱۰تا۳۰روز به نظرشمادوست ماودشمنمون کیاهستن؟.ماامانت به کی دادیم.؟فقط میدونم بعداز۳۳سال کار۸یا۱۲ساعته الآن ۲۴ساعت سرکاریم

 • unknown 0

  دولت میخواد برای حل مشکلاتی که خودش ایجاد کرده به جیب بازنشسته ها دست اندازی بکنه

 • unknown 0

  دیگه اسمی ازحقوق و بازنشستها نبرید به خدا
  خجالت آوره از یک سازمان بینالمللی بخوای که
  ورود کنند و این مشکل ما را حل و فصل کنند زیرا
  در توان دولت و سازمان تامین اجتماعی نیست الان شده 4
  ماه خدایا چه شانسی داریم

 • 0

  آقای ریسی کی ما به حقوقمان میرسیم تنها دل
  خوشی ما این بود شما اولاد پیغمبر هستی دیگه
  حقی از کسی ضایع نمیشه ولی حال روز ما چیز
  دیگری رانشان میدهد متاسفم برای خودم
  اینقدر به زن و بچه دروغ گفتیم در خانواده ارزش
  پوست پیازی نداریم دولتی سر شما و آقایان وزیر
  و وزرا

 • unknown 0

  رعیسی چرا بد بخت کردی باز نشستگان را حداقل حقوق بازنشسته 5580 اعلام کردی بدونه مزایا با مزایا 6400میشود چرا 5900 میدی بقیشا بخور

 • بازنشسته 0

  لطفا حق قانونی ما را بدهید با تشکر

 • احمد 0

  سلام.لطفااقای رییس جمهور ودولت محترم چشمتان را باز کنیدو با سر وصدا وتبلیغات بازنشستگان که دارای بوقها وبلندگوهای زیادی هستند وبا دروغ وناسپاسی همیشگی ،خود را محرومترین و کم برخوردار ترین قشر جامعه جامیزنند از قشر مستضعف و محروم واقعی که بی زبان وبی سر وصدا هستند غفلت نکنید.کسانی که به نان شب محتاج اند واین ده درصدی اضافه حقوقی که قصد دارید به بازنشستگان اضافه کنیداز کل دریافتی ماهانه محرومان ومستضعفان جامعه بیشتر است.لطفا آقای رییس جمهور،سرو صدای زیاده خواهان طبقات بالای جامعه شما رااز احوال نیازمندان واقعی که دستشان به جایی بند نیست وجز آه خود وپناه خدا چیزی ندارند حتی در آسمان ستاره ای ندارند غافل نکند وخدای نکرده شما رابه بیراهه ظلم وبیعدالتی نکشاند

 • بازنشسته 0

  38درصد به اضافه 550 تومان والا باز هم به خیابانها خواهیم آمد جهت احقاق حق مان ( هیچ پیشنهادی از طرف سازمان مورد قبول نخواهد بود برای تمامی بازنشستگان به جز حداقل بگیرها اجرای موصوبه شورای علی کار می بایست لحاض شود این رو یک بچه هم متوجه میشه آقایان اگر باز رگ عدالت خواهی شون زده بیرون از حقوق های نجومی خودشان جهت کمک به دولت و سازمان کم کنند)

 • بازنشسته فرهنگی 0

  آقای رئیسی لطفا پاداش پایان خدمت مافرهنگیان بازنشسته ۱۴۰۰ رو پرداخت کنیدیکسال گذشت ارزش پولمان باتورم سقوط کرد،سودبانکی هم که خودتان قبولش داریدنمیخواهیم فقط اصل پول راپرداخت کنیدنیازداریم سید،آقا،سرور،بزرگ،علامه،بزرگوار..