|
|
کدخبر: 10839

افزایش حقوق کارمندان در راه است/ درصد افزایش اعلام شد

افزایش حقوق کارمندان در راه است/ درصد افزایش اعلام شد

نحوه افزایش حقوق کارمندان در قانون مدیریت خدمات کشوری پیش بینی شده است.

به گزارش جدید پرس:

قرار بود برای نیمه دوم سال حقوق کامندان دولت افزایش یابد، این موضوعی بود که دولت و مجلس در هفته‌های گذشته راجع به آن صحبت کرده‌بودند اما هنوز قطعی بودن تحقق این وعده مشخص نیست.

 به صورت مشخص یکی از موضوعات مطرح شده در لایحه اصلاحیه قانون بودجه سال ۱۴۰۱، افزایش حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه به صراحت راجع به این اتفاق صحبت کرده بود، اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی هم در همین رابطه اعلام موضع کرده‌بودند.

در همین رابطه چند سناریو احتمالی هم برای افزایش حقوق کارمندان دولت مطرح شده بود. مثل اینکه رقم ثابتی به حقوق کارکنان دولت اضافه شود، این افزایش از ماه ششم یا هفتم اعمال شود یا اینکه از طریق توزیع کالا برگ قدرت خرید کارکنان افزایش پیدا کند.

مورد بازبینی قرار گرفتن حقوق سال ۱۴۰۱ کارکنان دولت البته که از پشتوانه قانونی برخودار است. به استناد ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، ضریب افزایش حقوق کارکنان سایر سطوح بگیر شاغل و بازنشسته باید معادل تورمی باشد که بانک مرکزی در اسفند ماه آن را اعلام کرده است.

این یعنی برای سال ۱۴۰۱، حقوق کارکنان غیر حداقلی بگیر به جای افزایش ۱۰ درصدی باید حدود ۴۰ درصد افزایش می‌یافت.

دلیل اصلی مطرح شدن این موضوع هم دو اتفاق مهم بود، اول تبعات تورمی اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی که باعث شد قیمت اقلام ضروری وارد کانال جدیدی از افزایش قیمت‌ها بشود.

اتفاق دوم هم به نتیجه رسیدن اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی بود. این گروه که مستمری بگیران غیر حداقلی بگیر بودند و تعدادشان بالغ بر ۱٫۶ میلیون نفر بود، توانستند با حمایت مجلس دولت را به عقب نشینی وادارند.

نتیجه آنکه میزان افزایش حقوق این گروه از ۱۰ درصد به ۳۸ درصد رسید، افزایشی که نه تنها از شهریور ماه اعمال شد بلکه قرار است شامل پنج ماه سپری شده از سال ۱۴۰۱ نیز بشود.

به دنبال ان اتفاقات، انتظار می‌رفت که با شروع نیمه دوم سال ۱۴۰۱، نحوه افزایش حقوق کارکنان دولت مشخص شود، اتفاقی که تا امروز در وضعیت نامعلوم قرار دارد.

به صورت دقیق‌تر غیر از چند سناریو مطرح شده هنوز خبر جدید نیست، حتی معلوم نیست که این افزایش تنها شامل حال کارمندان غیر حداقلی بگیر می‌شود یا آنکه فقط مختص کارکنان غیر بازنشسته خواهد بود.

از جمله مطالبی که به این شائبه دامن می‌زند، مواضع اخیر صندوق بازنشستگی کشوری است که اعلام کرده بود: انتقاد بازنشستگان از افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان به جاست، تحقق این مهم در دستور کار است و به احتمال زیاد در بودجه سال ۱۴۰۲ لحاظ خواهد شد.

واضح است که وقتی موضوع افزایش حقوق و دستمزد کارکنان بازنشسته و مطالبات مربوط به متناسب سازی آنها به بودجه سال بعد پیوند داده می‌شود، یعنی قرار نیست برای سال جاری اتفاق خاصی رخ بدهد.

در خصوص کارکنان شاغل نیز وضعیتی مشابه برقرار است، سازمان برنامه و بودجه از مطرح شدن موضوع در جلسات هیات دولت صحبت کرده است، از طرفی هم سازمان امور استخدامی هم در این رابطه پیشنهاداتی  دارد اما در عمل نمایندگان مجلس خواهان آن هستند تا دولت به جای خِسَت، مساعدت خود را در این باره نشان دهد.

 

منبع: شایانیوز
ارسال نظر

نظرات شما
 • بازنشسته لشگری 0

  ایا دولت سیزدهم بودجه افزایش حقوقبگیران لشگری وکشوری را ندارد درسال 140 آیا اگر امسال برای ما لشگری ها افزایش نداشته باشیم همان 10درصد کافیست به نظر من بازنشسته ارتشی مشکل نیست این 6ماه دوم هم میگذرانم اما با یک گل بهار میشود انجام دهید اما اگر مشکل 10درصد افزایش بود و ثابت شد با حقوق بازنشستگان چه 10درصد باشد و چه آن هم نباشد تورم هستش پس ایجاد ما بازنشستگان لشگری چند سال قربانی ملت و دولت شدیم از زندگی و خودرو و خانه و ماشین محروم شدیم الان جز فقرا هستیم و جوانان بیکاری داریم حکومت و دولت چرا مشکل ما را حل نمیکند به نظر من تا زمانی در کشور اتحادیه دزدان را درهم ن کوبید وانرا منحل نکنید مشکل دودانگه میشود در هر سال یک بار آقازاده ها چپاول میکنند یک بار مدیران و یک بار هم برادران و خواهران مدیران و وزرا و....... این ها را باید ریشه آنرا قحط کرد نه حقوق بخور ونیر من بازنشسته مثل یک شهروند درجه 4 اروپایی هم امکانات ندارم برای زندگی یک ایرانی مسلمان

 • بازنشسته دولت 0

  در این 10سال گذشته فشاری بر حقوقبگیران دولت هست تورم 50درصدی افزایش همه سالها 20درصد کمتر از تورم به حقوق بازنشستگان لشگری وکشوری اظافه شده است اما امسال تورم 60درصدی 10درصد افزایش فشار زیادی به خانواده های بازنشستگان دولت آمده است دولت سیزدهم باید برای نیمه دوم 40درصد را افزایش دهد برای سال جدید به تمام بیمه ها 20درصد اظافه کند وبا کالابرگ تورم را کنترل کند

 • unknown 0

  بُزک نمیر بهار میاد کُمبزه با خیار میاد،
  هنوز متوجه نشدید،مردم مرگ ژینا رو بهانه کردن و از گرانی و تورم شاکین،و فشار اقتصادی که اینطور در افراد فوران کرده
  سیاست خارجی اشتباه نتیجه امروز کشور است.
  چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.
  کاش به جای سرمایه‌گذاری روی xوy روی مردمی که ۴۰ و خورده ای سال وفادار از جونشون مایه گذاشتن،سرمایه گذاری میشد.

 • پرویز دره شوری 1

  کارکنانقراردادی حقوقشان چندبرابر‌شده اما ماهانه حقوق ثابت دومیلیون تومان به انان هم اضافه میشود،مگر قرار نبود مبلغ ثابت به خقوق کارکنان دولت اضاف شود ،کارمندان قراردادی که بیشتر از‌رسمی حقوق میگیرند

 • ایثار گر ناشناس 0

  سلام در یک کلام متعسفا نه همه ماهادرفقر متعلق دچارشدیم کرایه عقب افتاده البته چهارماه آب. چکار برق با اخبار وغیره زیر خط فقر الان دیگر رسیدیم شما رو به خدا دیگه وقت کشی نکنید