|
|
کدخبر: 9776

شهردار تهران: به وعده کاهش فاصله شمال به جنوب شهر پایبندم

شهردار تهران: به وعده کاهش فاصله شمال به جنوب شهر پایبندم

شهردار تهران می‌گوید که به وعده داده شده در مورد کاهش فاصله شمال به جنوب شهر پایبند است و برای تحقق این هدف تلاش می‌کند.

به گزارش جدید پرس:

علیرضا زاکانی روز شنبه در مراسم افتتاحیه مرحله نخست بوستان ایرانیان افزود: وعده داده بودیم کاهش فاصله شمال و جنوب انجام و عدالت در شهر جاری شود که یکی از نمودهای آن بهره برداری از این بوستان در منطقه ۱۹ است.

وی ادامه داد: قبول مسئولیت شهردار جدید منطقه ۱۹ یک پیام شفاف داشت و این است که این منطقه باید با ظرفیت‌های موجود خود به منطقه‌ای الگو تبدیل شود. هر تهدیدی در دل خود فرصت بزرگی دارد؛ چنان که شهید سلیمانی بیان می‌کرد که فرصت‌هایی در تهدیدات است که در خود فرصت به معنی یک فرصت خاص نیست.

شهردار تهران تاکید کرد: منطقه ۱۹ ظرفیت برای ایجاد الگوهای زیست شهری دارد و سازمان نوسازی مکلف شده که چهره مناطقی که در آن تهدیداتی از این جنس وجود دارد را متحول کند. ۲۳ کوره آجرپزی که تهدید است به بزرگترین فرصت این منطقه تبدیل خواهد شد و برخی از مناطق جنوبی باید در سال‌های آتی آن گونه تغییر کند که برخی افراد از نقاط مختلف شهر با اقبال به مناطقی مانند ۱۵ و ۱۸ و ۱۹ رجوع و به این مناطق به عنوان الگو نگاه کنند.

وی ادامه داد: باید در مسیری باشیم که پیشران‌ها و الگوهایی خلق کنیم که منطقه ۱۹ از این الگوهاست و در آینده نزدیک چهره این منطقه تغییر خواهد کرد؛ همان طور که خرابه‌های گذشته در این نقطه تبدیل به این بوستان شد که بوستانی الگو در زمینه مناسب‌سازی است.

شهردار تهران با بیان اینکه قبل از انقلاب فضای سبز پیرامونی و داخلی تهران چهار هزار و ۲۰۰هکتار بود گفت: تهران ۷۵ بوستان بزرگ و کوچک داشت اما امروز تهران ۵۹ هزار هکتار فضای سبز دارد و علاوه بر این مسیری دنبال می‌شود که هزار و ۵۰۰ هکتار برای امسال به سرانه فضای سبز اضافه شود و در داخل شهر نیز با تملک‌ها و توسعه فضای سبز از آن به عنوان یک تنفس‌گاه استفاده کنیم.

به گفته وی، این مورد یکی از هزاران مواهب انقلاب اسلامی برای شهر تهران است که ۷۵ پارک تهران تبدیل به دوهزار و ۳۴۶ پارک شد.

شهردار تهران با بیان اینکه زنده نگه داشتن ۵۹ هزار هکتار فضای سبز برای ما یک موضوع اساسی است گفت: باید نیازهای مردم را در درون این بوستان‌ها تعریف کنیم و تلاش می کنیم بوستان‌ها را محل رجوع مردم در جهت رفع نیازهای عمومی جامعه قرار دهیم و در حوزه های آموزش، سلامت، امنیت و رشد مادی و معنوی شهروندان بتوانیم این فضاها را در اختیار آنها قرار دهیم.

نگاه تک بعدی و رشد کاریکاتوری به شهر نداریم

وی با اشاره به ساماندهی دستفروشان گفت: به ما گفتند که می خواهید نان مردم را ببرید اما ما گفتیم نظم به شهر می دهیم و شرایط را برای خود دستفروشان فراهم می کنیم به طوری که در خلازیر  ۵۶۰ غرفه برای دستفروشان قرار داده شد که این تعداد به بالای ۹۰۰ غرفه  می‌رسد. نگاه تک بعدی و رشد کاریکاتوری به شهر نداریم بلکه نگاه واقعی و دقیق داریم و از همه ظرفیت ها برای استفاده مردم بهره می گیریم.

زاکانی با اشاره به بهره برداری از مرحله نخست بوستان ایرانیان گفت: در این بوستان بناست نمادهای همه اقوام ایرانی به نمایش گذاشته شود و دو مرحله برای توسعه آن در نظر گرفته شده است؛ ۱۹.۵ هکتار زمین تملک شده که در مرحله اول ۱۶ هکتار آن امروز افتتاح می شود و در بحث مناسب سازی این بوستان، الگو است؛ ضمن اینکه نوع فضای سبز از حالت سنتی گذشته و با مصرف بالای آب به فضای سبز دائمی تبدیل شده که جنبه مصرف آب نیز در  آن کنترل شود.

به گفته وی تهران ظرفیت های بی نظیری دارد و تلاش می کنیم کل تهران را تبدیل به کارگاه تمام عیار سازندگی و آبادانی کنیم تا الگو و چشم اندازی که برای این شهر در نظر گرفته شده را ایجاد کنیم. توجه ما به این است که با مدیریت مشارکتی و همکاری با همه مجموعه هایی که می توانند تحول مادی و معنوی برای تهران ایجاد کنند این گام ها را برداریم.

زاکانی ضمن قدردانی از موقوفه مروی برای تفاهم نامه‌ای که با شهرداری امضا کرد گفت: این تفاهم‌نامه شاه کلید تحول منطقه ۱۹ است که ناحیه سه این منطقه باید تبدیل به ناحیه الگو شود همچنین مناطق ۱۸ و ۱۹ از یک نقطه بحرانی باید جهش کنند و به یک منطقه الگو برسند که امیدواریم این مسیر را در کنار یکدیگر دنبال کنیم.

وی تاکید کرد: مفتخریم که هر شنبه با هم با افتتاح یک طرح افتخاری را خلق کنیم البته غیر از اربعین که خود قله افتخارات است، این هفته دلهای همه در مسیر نجف و کربلا است و شهرداری و شورای شهر اهتمام ویژه‌ای درباره اربعین دارند به طوری که مدیریت شهری در موقف‌های بسیاری مشغول خدمتگزاری است و کاری بزرگ در مسیر ارائه خدمت به زوار سیدالشهدا(ع) در ایران و عراق به ویژه در مرزها صورت می‌گیرد.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: البته توجه به این موضوع موجب غفلت از امور تهران نشده و این کار بزرگ که دستمایه تلاش های شبانه روزی است، امروز آماده افتتاح شد که باید از خالقان این کار بزرگ و این ایده زیبا که در دوره چهارم شورا خلق شد تا این بوستان به عنوان میراث برای آیندگان بماند، قدردانی کنم.

ارسال نظر