|
|
کدخبر: 9401

تکلیف افزایش حق مسکن کارگران چه شد؟

تکلیف افزایش حق مسکن کارگران چه شد؟

هر کارگر مشمول قانون کار، بابت شش ماه نخست سال جاری، مبلغ 600 هزار تومان را به عنوان مابه‌التفاوت افزایش حق مسکن از کارفرمای خود طلبکار می‌شود.

به گزارش جدید پرس:

شش ماه از سال جدید گذشته اما هنوز ابلاغیه اجرایی حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی صادر نشده است؛ به گفته‌ی اعضای کارگری شورایعالی کار، تصویب‌نامه‌ی حق مسکن دوباره توسط وزارت کار برای دولت فرستاده شده اما اظهارات روز گذشته معاون روابط کار وزارت کار حاکی از تصویب آن در مهرماه است.

چهاردهم شهریور، رعیتی فرد معاون تنظیم روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: موضوع افزایش حق مسکن کارگری مطابق آنچه که پیش از این در شورای عالی کار تصویب شده بود، هم اکنون در دستور کار است. به احتمال زیاد این افزایش از مهر عملیاتی می‌شود.

وی ادامه داد: در صورت ابلاغ افزایش حق مسکن کارگری، در ماه‌های باقی مانده از سال۱۴۰۱، مبلغ یکصد هزار تومان به دستمزد کارگران مشمول قانون کار اضافه می‌شود.

رعیتی فرد گفت: از سوی دیگر چون مبنای اجرای این مصوبه ابتدای سال ۱۴۰۱است، مابه‌التفاوت این افزایش به ماه‌های سپری شده نیز تعلق می‌گیرد. این بدان معنی است که هر کارگر مشمول قانون کار، بابت شش ماه نخست سال جاری، مبلغ ششصد هزار تومان را به عنوان مابه‌التفاوت افزایش حق مسکن از کارفرمای خود طلبکار می‌شود.

با این حساب، حقوق مهرماه، صد هزار تومان بیشتر از شهریور است و از آنجا که حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی از ابتدای سال لازم‌الاجراست، باید برای شش ماه نخست سال هر ماه لااقل صد هزار تومان به کارگران پرداخت شود؛ لذا اگر قرار بر اجرای سریع قانون باشد، حقوق مهر کارگران به اندازه‌ی صد هزار تومان به اضافه‌ی ۶۰۰ هزار تومان مابه‌التفاوت یعنی ۷۰۰ هزار تومان بیشتر از حقوق شهریور خواهد بود؛ اما سوال اینجاست که آیا کارفرمایان کل مابه‌التفاوت را در همان ماه اول تصویب می‌پردازند؟

کارگران انتظار دارند تصویب حق مسکن قبل از نیمه‌ی مهر اتفاق بیفتد تا کارهای اداری پرداخت قبل از روزهای پایانی ماه به سرانجام برسد و پرداخت در تمام کارگاه‌های مشمول قانون کار صورت بگیرد.

 

منبع: ایلنا
ارسال نظر