|
|
کدخبر: 9738

قیمت طلا و سکه رو به افزایش است یا کاهش؟

قیمت طلا و سکه رو به افزایش است یا کاهش؟

طی سه سال گذشته بازارهای سرمایه‌گذاری همسو با تغییر و تحولات جهانی با فراز و نشیب‌‎های شدیدی همراه شدند و تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران در راستای انتخاب بازاری مناسب برای ورود سرمایه‌هایشان و نیز کسب بازدهی معقول از آن بازار دشوار شد.

به گزارش جدید پرس:

از گذشته بازار طلا و سکه در میان دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری به دلیل عدم نیاز مهارت خاص برای سرمایه‌گذاری و نیز رشد آن همسو با نرخ تورم از مشتاقان بیشتری برای سرمایه‌گذاری برخوردار بود و سرمایه‌های بیشتری به این بازار ورود می‌کرده است.

در چند سال گذشته قیمت طلا و سکه تحت تاثیر قیمت جهانی و نیز نرخ دلار با تغییر مسیر همراه شد و افزایش قابل توجهی را برخلاف تصور سرمایه‌گذاران تجربه کرد که این امر زمینه‌ساز کاهش تقاضا در بازار و نیز امکان انجام معاملات در میان فعالان حرفه‌ای بازار شده بود.

بازار طلا و سکه متاثر از انس جهانی

کارشناسان معتقدند که قیمت طلا و سکه در بیشتر مواقع با تغییرات قیمت انس جهانی تغییر می‌کند و همزمان با رشد قیمت های جهانی شاهد افزایش پرشتاب قیمت طلا و سکه در بازار خواهیم بود.

قیمت دلار در سه سال اخیر تحت تاثیر تحولات مختلف سیاسی با تغییر قابل توجهی همراه و رشد نرخ دلار به کانال بیش از 30 هزار تومان منجر به تغییرات شدید قیمتی و نیز معاملات بازار طلا و سکه شد.

سبقت بورس از بازار طلا و سکه

بازار طلا و سکه از سال 98 و به دلیل افزایش پرشتاب شاخص بورس حال و هوای دیگری به خود گرفت و از گوی سبقت رانده شد، همچنین به دلیل پیشتازی بازار سهام زمینه ورود سرمایه به بازار طلا و سکه و نیز سرمایه‌گذاری در این بازار کاهش یافت.

در ادامه ایجاد چنین روندی در بازار طلا، قیمت طلا و سکه در سال 1400 با رشد کمی در مقایسه سایر بازارها همراه شد و بازدهی کمتری را نسبت به دیگر بازارهای سرمایه گذاری در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داد.

افزایش حباب قیمت سکه در سال 1400

قیمت سکه و طلا در روزهای پایانی سال 1400 به ترتیب در کانال 12 میلیون تومان و نیز یک میلیون و 200 هزار تومان در نوسان بودند و بررسی تغییرات کلی این بازار در سال گذشته نشان از آن دارد که این بازار رشد کمی را تجربه کرد و تنها حباب آن با افزایش شدید همراه شده بود.

آمارها حکایت از آن دارد که قیمت سکه در سال 1400 به طور متوسط یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان (۱۰ درصد) و هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۱۴۵ هزار تومان رشد قیمت به طور متوسط ۱۳ درصد داشتند.

پیش بینی قیمت طلا و سکه در سال 1400 وابسته به مذاکرات برجام

همچنین اکثر کارشناسان وضعیت بازار طلا در سال جدید را اینگونه پیش بینی کرده بودند که امسال معاملات این بازار وابسته به مذاکرات برجامی ایران، درگیری روسیه و اوکراین و نیز رمز ارزها است و به نظر می رسد که پس از تعطیلات نوروز و ورود به ماه رمضان حباب سکه به دلیل کاهش تقاضا و داد و ستدها با کاهش همراه شود.

بازار طلا و سکه معاملات خود را درنخستین روزهای سال 1401 با اندکی نوسان آغاز کرد، سکه روز (شنبه، 6 فروردین 1401) با قیمت 12 میلیون و 400 هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار با نرخ یک میلیون و ۲۳۷ هزار تومان مورد معامله قرار گرفتند.

قیمت سکه و طلا تا تاریخ 20 اسفند ماه در ادامه روند اسفند  ماه 1400 در کانال 12 میلیون تومان و نیز یک میلیون و 200 هزار تومان در نوسان بودند اما این 2 بازار از روز 21 فروردین ماه با ورود به کانال 13 میلیون تومان و یک میلیون و 300 هزار تومان مسیر جدیدی را برای معاملات خود انتخاب کردند.

خریداران سکه در حالی اقدام به خرید این کالا در کانال قیمتی 13 میلیون تومان کرده بودند که قیمت سکه در روز  (دوشنبه، پنجم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱) با ۱۲۰ هزار تومان کاهش از کانال 13 میلیون تومان عقب نشینی کرد و بار دیگر با ورود به کانال 12 میلیون تومان به معامله در این بازار پرداختند؛ اما عمر عقب نشینی  بازار سکه از کانال 13 میلیون کوتاه مدت بود و قیمت سکه دوباره در روز (سه شنبه 6 اردیبهشت ماه) به کانال 13 میلیون تومان بازگشت.

سکه برای چند روزی در کانال 13 میلیون تومان در نوسان بود، در حالی که این بازار در روز (پنجشنبه، 22 اردیبهشت ماه) با افزایش شدید 800 هزار تومانی کانال 13 میلیون تومان را از دست داد  و به کانال 14 میلیون تومان ورود کرد که در ادامه حباب سکه به یک میلیون تومان افزایش پیدا کرد و این امر زمینه ساز حیرت سرمایه گذارانی شد که در میان بازار های مالی، بازار سکه را به عنوان بازار نخست سرمایه گذاری انتخاب کرده بودند.

افزایش قیمت سکه در بازار در حالی ادامه پیدا کرد که پرونده معاملات بازار سکه و طلا در اردیبهشت به ترتیب با نرخ 14 میلیون و 320 هزار تومان و یک میلیون و 380 هزار تومان بسته شد.

ثبت رکورد جدید در بازار سکه

معاملات سکه تحت تاثیر ابهامات موجود در زمینه مذاکرات برجام در نخستین روزهای خرداد ماه در کانال 14 میلیون تومان در حال داد و ستد بود، در حالی که این بازار در روز (سه شنبه، 10 خرداد ماه) با ورود به کانال 15 میلیون تومان رکورد جدید قیمتی را به ثبت رساند  و منجر به نگرانی سرمایه گذارانی شد که به دنبال ورود سرمایه های خود به این بازار بودند.

همسو با افزایش شدید قیمت سکه در بازار، طلای 18 عیار هم بر مدار صعود قیمتی قرار گرفت و همزمان با ثبت رکورد جدید بازار سکه قیمت هر گرم طلای 18 عیار به یک میلیون و 428 هزار تومان رسید.

ورود بازار سکه به فاز هیجان و نوسانات شدید تا جایی پیش رفت که نرخ سکه در روز یکشنبه (22 خرداد ماه) تحت تاثیر رشد نرخ ارز در بازار غیررسمی کشور رکورد جدید دیگری را از خود به ثبت رساند و به کانال 16 میلیون تومان ورود کرد و در کنار آن نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار با قیمت یک میلیون و ۵۰۷ هزار تومان معامله شد.

در ادامه چنین افزایش شدید قیمتی، اقدامات بانک مرکزی در خصوص کنترل بازار ارز و تزریق ارز به بازار باعث کاهش نرخ ارز شد و در کنار این افت قیمت، بهای انس جهانی طلا نیز کاهش یافت که این دو عامل موجب کاهش قیمت طلا و سکه در داخل کشور و نیز عقبگرد قیمت سکه به کانال 15 میلیون تومان شد، همچنین قیمت هر گرم طلای 18 عیار به یک میلیون و 487 هزار تومان رسید.

این روند کاهشی تا جایی ادامه پیدا کرد که قیمت سکه در روز یکشنبه (پنجم تیر ماه) با 650 هزار تومان کاهش به کانال 14 میلیون تومان بازگشت و به قیمت 14 میلیون و 700 هزار تومان معامله و  نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۴۰۱ هزار تومان قیمت گذاری شد.

بازار طلا و سکه برای مدتی موقت در کانال 14 میلیون تومان در نوسان بود و بعد از آن مجدد تا کانال 13 میلیون کاهش پیدا کرد اما روند ریزشی قیمت سکه پس از افت شدید نرخ دلار و کاهش جهانی قیمت طلا در حالی رخ داد که قیمت هر قطعه سکه طرح جدید در روز یکشنبه ۳۰ مردادماه با افتی در حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به میانه کانال ۱۲ میلیون تومان سقوط کرد و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار امروز در حدود یک میلیون و ۲۱۸ هزار تومان شد.

قیمت سکه بار دیگر در تاریخ (31 مرداد ماه) به کانال 13 میلیون تومان بازگشت و پس از گذشت 18 روز همچنان در این کانال در حال معامله است و قیمت طلا هم با نرخ یک میلیون و 271 هزار تومان در حال داد و ستد است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر