|
|
کدخبر: 9906

چرا وزارت صمت درصدد حذف قرعه‌کشی خودرو است؟!

چرا وزارت صمت درصدد حذف قرعه‌کشی خودرو است؟!

وزارت صمت قصد دارد با تمرکز بر بازار داخلی و همچنین افزایش تولید خودرو کامل رفته رفته به حذف قرعه‌کشی خودرو نزدیک شود.

به گزارش جدید پرس:

وزیر صمت گفت: امسال بر بازار داخلی تمرکز کرده‌ایم و برنامه صادرات خودرو از سال آینده اجرایی می‌شود.

رضا فاطمی امین پیش‌بینی کرد امسال صادرات خودرو کمتر از ۲۰هزار دستگاه خواهد بود.

فاطمی امین ادامه داد: وزارتخانه تحت مدیریتش یک برنامه ۴ ساله برای صنعت خودرو طراحی کرده است. بر اساس این برنامه تدوین شده، از سال ۱۴۰۲ اقدامات لازم برای صادرات خودرو آغاز می‌شود.

برنامه صمت در سال دوم فعالیت

آن طور که فاطمی امین می‌گوید سال دوم برنامه چهار ساله وزارت صمت (۱۴۰۱) تمرکز بر بهبود وضعیت بازار خودروی داخلی است. از سال ۱۴۰۲ برنامه‌های صادراتی صمت استارت خواهد خورد.

وزیر صمت می‌گوید در کنار بحث تمرکز بر بازار خودروی داخلی به دنبال بهبود فرآیند تولید خودرو نیز هستیم. بهتر شدن شرایط تولید خودرو نیز جزو اهداف سال جاری صمت برای خودرو تعریف شده است.

فاطمی امین با اشاره به وضعیت تولید خودروهای ناقص می‌گوید طبق آمار از ابتدای سال تاکنون میزان تولید خودروی کامل ۲۷۹درصد رشد کرده است. یعنی از ۸۸هزار و ۳۱۲ خودروی کامل تولید شده در بازه زمانی مورد محاسبه در سال گذشته به ۳۳۴هزار و ۴۶۳ خودروی کامل در همان بازه زمانی در سال جاری رسیده‌ایم. در حال حاضر فقط ۴۱هزار دستگاه خودروی ناقص داریم در حالی که این رقم در مدت مشابه پارسال ۲۹۱ هزار دستگاه خودرو بود.

صمت قرعه‌کشی خودرو را حذف می‌کند؟

با توجه به برنامه‌های صمت برای بازار خودرو به نظر می‌رسد آنچه بیش از همه ذهن سیاست‌گذار کلان را به خود مشغول کرده، تحقق وعده حذف قرعه‌کشی است. وزارت صمت برای این منظور روی بازار داخلی و همچنین افزایش تیراژ خودروی کامل فوکوس کرده تا به کمک دو اهرم یاد شده به وعده حذف قرعه‌کشی برای عرضه خودرو در سال جاری جامع عمل بپوشاند.

وزیر صمت اواخر سال گذشته از حذف قرعه‌کشی برای عرضه خودرو تا پایان سال جاری خبر داد. حال که سال به نیمه رسیده همچنان برای محصولات پرتقاضای بازار قرعه‌کشی برگزار می‌کند. باید منتظر ماند و دید سیاست‌گذار خودرویی می‌تواند در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ گردونه‌های قرعه‌کشی خودرو را بایگانی کند یا همچنان متقاضیان باید محصولات پرتقاضا را از مسیر قرعه‌کشی خریداری کنند.

 

منبع: تجارت نیوز
ارسال نظر