|
|
کدخبر: 9420

طرفداران خودروی خارجی منتظر اتفاق خاصی نباشند!

طرفداران خودروی خارجی منتظر  اتفاق خاصی نباشند!

بیشتر از ۱۰ روز از ابلاغ آیین‌نامه واردات خودرو می‌گذرد. علاوه بر این که روز به روز بر منتقدان این آیین‌نامه افزود می‌شود حالا خبر بدتری در انتظار منتظران خودرو خارجی است.

به گزارش جدید پرس:

با اظهارات مقامات وزارت صمت درباره واردات خودرو احتمالا باید منتظر اتفاق خاصی نباشیم.

بسیاری از کشورهایی که در خودروسازی صاحب نام هستند از فهرست واردات خودرو کشورمان حذف می‌شوند و چینی‌ها که قبلا هم در واردات خودرو با کشورمان همکاری داشتند همچنان به کار خود ادامه می‌دهند. در کنار آن نیز روسیه و هند بخشی از خودرو وارداتی ایران را تامین می‌کنند.

حالا باید منتظر ماند و دید که تصمیم حذف نام برندهای محبوب و مطرح جهانی از واردات خودرو اجرایی می‌شود یا خیر؟

آیین‌نامه واردات خودرو برای مناطق آزاد هم صادق است

به نقل از ایسنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که بندهای آیین‌نامه در مناطق آزاد هم صادق است و تنها تفاوت واردات خودرو به مناطق آزاد این است که یک قید بیشتر دارد و خودرو باید برقی یا هیبریدی باشد.

رضا فاطمی‌امین درباره واردات خودرو به مناطق آزاد گفت: وقتی درباره آیین‌نامه واردات صحبت می‌کنیم کل کشور را در برمی‌گیرد. تاکنون هم مناطق آزاد واردات خودرو نداشته که قانون آن بخواهد تغییر کند.

فاطمی‌امین افزود: سایر بندهای آیین‌نامه در مناطق آزاد هم صادق است. برای مثال برای شماره‌گذاری هم همان سازوکار عرضه در بورس انجام می‌شود. بنابراین تنها تفاوت واردات خودرو به مناطق آزاد این است که یک قید بیشتر دارد و خودرو باید برقی یا هیبریدی باشد.

وی در پاسخ به اینکه آیا امکان بازنگری آیین‌نامه واردات برای مناطق آزاد وجود دارد؟ تصریح کرد: ممکن است مناطق آزاد پیشنهادی ارائه کنند و در وزارت صمت بررسی شود، اما این آیین‌نامه مصوب شده است.

روز گذشته مدیر توسعه صادرات، امورگمرکی و ارزش افزوده دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از تقاضای مناطق آزاد از دولت برای تدوین یک آیین‌نامه واردات خودرو مخصوص این مناطق خبر داد. چرا که اساس این آیین‌نامه ورود خودرو به سرزمین اصلی است، بسیاری از بندهای آن مبتلا به سرزمین اصلی و در تناقض با مقررات مناطق آزاد است. برای مثال در آیین‌نامه بحث حقوق ورودی مطرح شده است در صورتی که مناطق آزاد حقوق ورودی ندارد. این باعث شده واردات خودرو به مناطق آزاد دچار مشکل شود.

 

منبع: خراسان
ارسال نظر