|
|
کدخبر: 24277

پیش پرداخت خودرو مشمول تورم است؟

پیش پرداخت خودرو مشمول تورم است؟

مدیر مرکز روابط عمومی وزارت صمت با بیان اینکه شورای رقابت نحوه فروش خودرو را به وزارت صمت واگذار کرده است، اظهار کرد: از آنجا که شورای رقابت نحوه پیش‌فروش خودرو را برای وزارت صمت تعیین نکرده است، خودروهایی فروخته‌شده در طرح یکپارچه مشمول مصوبه ۴۷۳ نیست.

به گزارش جدید پرس:

برخی مشتریان با ثبت پویشی با عنوان «پیش‌فروش‌های ۱۴۰۱ و رعایت عدالت با اجرای مصوبه شورای رقابت» عنوان کرده‌اند که شرکت‌های خودروسازی بزرگ (ایران‌خودرو و سایپا) از اجرای کامل و دقیق مصوبه ۴۷۳ شورای رقابت سر باز زده‌اند.

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت در این مورد گفت: در جلسه ۴۷۳ شورای رقابت اعضای شورا در رابطه با نحوه اقدام خودروسازان در موضوع پیش‌فروش خودرو به استناد ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مقرر کردند که چنانچه مراجع ذی‌صلاح در رابطه با خودروهای انحصاری مشمول دستورالعمل قیمت شورا، با پیش‌فروش خودرو موافقت کنند، به نسبت مبلغ پرداختی بابت پیش‌پرداخت، هر مشتری درصدی از قیمت رسمی خودرو را در زمان ثبت‌نام (نسبت به قیمت کارخانه) پرداخت خواهد کرد؛ در این صورت سهمی از خودرو که پیش‌پرداخت آن قبلا انجام شده مشمول هیچ‌گونه تورم قیمتی احتمالی نخواهد شد. بدیهی است خودروهایی که قیمت آن‌ها تعیین نشده، حق پیش‌فروش نخواهند داشت.

سپهر توکلی دادجوی افزود:، اما پیش‌فروش‌های اخیر در «طرح عرضه یکپارچه خودرو» که متولی آن وزارت صمت است، از این مصوبه مستثنی است (چون مبلغ بلوکه‌شده پیش‌پرداخت نبوده و فقط برای ثبت‌نام بلوکه شد).

وی تاکید کرد: در واقع شورای رقابت برای نحوه پیش‌فروش خودرو توسط وزارت صمت شرایطی تعیین نکرده و فقط شرایط پیش‌فروش خودرو برای خودروسازان براساس مصوبه ۴۷۳ تعیین شده است.

وی اظهار کرد: بنابراین اگر خودروسازی قبل از مصوبه افزایش قیمت خودرو، اقدام به پیش‌فروش کرده باشد، اکنون که قیمت‌ها افزایش یافته است، پیش‌پرداخت خریدار شامل تورم نمی‌شود، اما باقی‌مانده قیمت خودرو با تورم محاسبه خواهد شد.

مدیر مرکز روابط عمومی وزارت صمت با بیان اینکه شورای رقابت نحوه فروش خودرو را به وزارت صمت واگذار کرده است، اظهار کرد: از آنجا که شورای رقابت نحوه پیش‌فروش خودرو را برای وزارت صمت تعیین نکرده است، خودروهایی فروخته‌شده در طرح یکپارچه مشمول مصوبه ۴۷۳ نیست؛ از طرفی وزارت صمت در اطلاعیه‌های فروش خودرو اعلام کرده بود خودروهای عرضه‌شده در طرح یکپارچه براساس قیمت‌های روز خواهد بود.

 

منبع: تسنیم
خواندنی‌ها
ارسال نظر