|
|
کدخبر: 25948

آمریکا فرمانده گروه نظامی روسی واگنر در کشور مالی را تحریم کرد

آمریکا فرمانده گروه نظامی روسی واگنر در کشور مالی را تحریم کرد

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه تحریم هایی را علیه فرمانده گروه واگنر در کشور مالی وضع کرد و این گروه نظامی خصوصی روسیه را به تلاش برای دستیابی به تجهیزات نظامی برای استفاده در اوکراین از طریق این کشور و سایر کشورها و پنهانکاری در این زمینه متهم کرد.

به گزارش جدید پرس:

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای همچنین ادعا کرد که ایوان الکساندرویچ ماسلوف به عنوان فرمانده گروه واگنر در مالی با همکاری نزدیک با مقامات دولتی این کشور در تلاش است تا این گروه در مالی مستقر شود.

برایان نلسون معاون وزیر خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی در بیانیه ای گفت: تحریم های وزارت خزانه داری علیه ارشد ترین نماینده گروه واگنر در مالی، حامی اصلی فعالیت های جهانی این گروه را نشان می دهد و هدف آنها مختل کردن این فعالیت ها است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه رئیس واگنر در کشور مالی اعمال کرده است زیرا این گروه از طریق این کشور غرب آفریقا برای به دست آوردن تجهیزاتی مانند مین و پهپاد برای استفاده در جنگ اوکراین در حال تلاش بوده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پیش از این گفت که گروه نظامی خصوصی واگنر به دنبال دریافت تسلیحات از طریق مالی است تا از آن‌ها در اوکراین استفاده کند.

وی افزود که آمریکا در چند روز گذشته اطلاعاتی دریافت کرده است مبنی بر اینکه گروه واگنر در تلاش است از طریق مالی تسلیحات تهیه کند و از اسناد جعلی برای این معاملات استفاده می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، اظهارات وزارت خارجه آمریکا مبنی بر این که گروه نظامی خصوصی واگنر به دنبال خرید تسلیحات از مالی برای استفاده در اوکراین بوده ، دروغ است. چنین اظهاراتی مانند این است که بگوییم واگنر از یک شرکت نظامی خصوصی آمریکایی سلاح می‌خرد.

مالی کشوری محصور در خشکی واقع در غرب آفریقا است.

واگنر یک گروه نظامی خصوصی روس است که در اوکراین مشغول جنگ بوده است.فرمانده گروه شبه نظامی واگنر شنبه شب در پیامی تصویری که در تلگرام منتشر شد، گفت که تمام شهر باخموت ظهر امروز (شنبه) توسط نیروهای واگنر تصرف شده است.

پریگوژین ادامه داد که این عملیات با نام «چرخ گوشت باخموت» در ۸ اکتبر سال گذشته آغاز شد و به مدت ۲۲۴ روز ادامه داشت.

شهر باخموت که در شمال شهر دونتسک قرار دارد، در ماه‌های گذشته کانون اصلی درگیری‌ها میان روسیه و اوکراین بود. این شهر کانون مهم حمل و نقل است که مسیرهای زیادی در منطقه دونباس از آنجا عبور می‌کند.

باخموت در ابتدای شروع جنگ به عنوان یک مرکز حیاتی برای تامین نیازهای نیروهای اوکراینی مستقر در منطقه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 

منبع: ایرنا
خواندنی‌ها
ارسال نظر