|
|
کدخبر: 24423

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در چه شرایطی است؟

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در چه شرایطی است؟

وزیران خارجه کشورهای عربی روز یکشنبه در نشست خود در قاهره موضوع بحران سودان و بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را مورد بررسی قرار خواهند داد.

به گزارش جدید پرس:

 اتحادیه عرب روز یکشنبه نشستی را در سطح وزیران خارجه برای بررسی بحران در سودان و پرونده بازگشت سوریه به اتحادیه عرب برگزار خواهد کرد.

این نشست دو هفته پیش از نشست سران کشورهای عرب که قرار است روز 19 می در ریاض، پایتخت عربستان سعودی برگزار شود، انجام میشود. این در حالی است که تلاش‌های زیادی در حال انجام بوده تا سوریه در نشست سران اتحادیه عرب مشارکت کند اما این موضوع نیازمند گام‌هایی است تا به مرحله رای‌گیری درباره رفع تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه برسد.

از سوی دیگر «ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه اردن با بیان اینکه سوریه به زودی به اتحادیه کشورهای عربی بازخواهد گشت، تاکید کرد که همه کشورهای عربی در لزوم پایان دادن به بحران سوریه هم‌نظر هستند و اختلاف‌نظرها به روش این بازگشت برمی‌گردد.

الصفدی در مصاحبه ای با شبکه آمریکایی «سی ان ان» با بیان اینکه همگان می‌دانند موفقیت این روند سیاسی مستلزم مشارکت جامعه جهانی و دولت دمشق برای مقابله با چالش‌های بحران است، تاکید کرد: او از دیدگاه عربی به موضوع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نگاه می‌کند.

وی با توضیح این که «سوریه از میان ۲۲ عضو اتحادیه عرب، رای کافی برای بازپس‌گیری کرسی خود دارد»، افزود: بازگشت دمشق به اتحادیه کشورهای عربی اتفاق خواهد افتاد. این از نظر نمادین مهم خواهد بود، اما فقط یک شروع بسیار ساده برای فرآیندی است که با توجه به پیچیدگی‌های بحران پس از ۱۲سال درگیری، بسیار طولانی، دشوار و چالش برانگیز خواهد بود.

 

منبع: فارس
خواندنی‌ها
ارسال نظر